سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۰۵۸۷
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸
امام سجاد (ع) در سیره عملیشان به تربیت موالیان و انجام اعمال معنوی تاکید داشتند.شاید کمتر کسی به این موضوع توجه کند که بخشیشکوفایی علم اسلامیدر دوران امامتامام باقر (ع)وامام صادق (ع)به سبب تلاش‌های شبانه روزیامام چهارم شیعیان علی بن حسین (ع)بود. شاید این سخنسید الساجدین (ع)گویای ایجاد بسترگسترش علمبه دستامام سجاد (ع)است. این امام معصوم در مورد فضیلت دانش اندوزی می‌فرمایند: «اگر مردم می‌دانستند دانش آموزی چه فایده‌ای دارد، دنبال آن می‌رفتند؛ اگرچه در راه آن خون دل بریزند و به گرداب‌ها فرو افتند.

شعار سالشاید کمتر کسی به این موضوع توجه کند که بخشیشکوفایی علم اسلامیدر دوران امامتامام باقر (ع)وامام صادق (ع)به سبب تلاش‌های شبانه روزیامام چهارم شیعیان علی بن حسین (ع)بود. شاید این سخنسید الساجدین (ع)گویای ایجاد بسترگسترش علمبه دستامام سجاد (ع)است. این امام معصوم در مورد فضیلت دانش اندوزی می‌فرمایند: «اگر مردم می‌دانستند دانش آموزی چه فایده‌ای دارد، دنبال آن می‌رفتند؛ اگرچه در راه آن خون دل بریزند و به گرداب‌ها فرو افتند. به راستی که خدای تعالی به دانیال نبی وحی کرد؛ مبغوض‌ترین بندگانم نزد من، آن نادانی است که حق اهل دانش را سبک شمارد و از آنان پیروی نکند و دوست‌ترین بندگانم نزد من، کسی است که از دانایان پیروی می‌کند»

عبادت طولانی و زینب بخشی به مومنان

البته امام سجاد (ع) را همه بهعبادت‌های طولانیوعرفان معنویمی‌شناسند. بی تردید عبادت و علم دوشا دوش هم در سیره عملی امام چهارم (ع) پیش رفتند که مقدمات شکوفایی اسلام در دوران دو امام معصوم بعدی، ایجاد شود. ابن عباس ازرسول خدا (ص)روایت می‌کند که ایشان فرمودند: «هرگاه روزقیامتشود، ندا دهنده‌ای در میان جمع اهل محشر ندا می‌دهد که مایهزینت عابدانکجاست. در آن هنگام، فرزندم،علی بن الحسین (ع)با کمال سرفرازی و سربلندی در محشر ظاهر می‌شود و میان صفوف حرکت می‌کند».

امام سجاد (ع) بیش از 50 هزار غلام را آزاد کردند /

بانوی ایرانی که همسر امام حسین (ع) بود

در این‌باره باحجت الاسلام و المسلمین حسین غفاری کارشناس مذهبی و پژوهشگر دینیگفتگو کردیم. وی گفت: امام سجاد (ع) در سال ۳۸ هجری در شهر مدینه متولد شدند که یکی از مولود‌های با برکت در میان اهل بیت (ع) بود. چراکه هم پدر بزرگوارشانسید الشهدا (ع)و هم مادرشانحضرت شهربانو (س)بودند. مادر امام سجاد (ع) بنابر بسیاری از نقل‌ها از سلسه ساسانی هستند. این بانو فضیلت‌های معنوی فراوانی داشتند.

امام سجاد (ع) بیش از 50 هزار غلام را آزاد کردند /

چرا امام سجاد (ع) به پرورش موالیان پرداختند؟

وی درباره فعالیت‌هایزین العابدین (ع)در دوران امامتشان بیان کرد: بسیاری از فعالیت‌های امام سجاد (ع) فقط گردآوریصحیفه سجادیهرا شنیدند. این در حالی است که امام چهارم (ع) فعالیت‌های مهم دیگری مانندتربیت موالیانبود. موالیان، ایرانیانی بودند که در شهر‌های غیر عراقی مانندکوفه،بصرهومدینهخدمتگذار بودند. این افراد شامل آقایان و بانوان بودند. موالیان انسان‌های خیری بودند و در خانواده‌های مختلف عراقی‌ها و اهالی عربستانی نفوذ می‌کردند. در میان موالیان محدثان زیادی شکل گرفتند و رشد معنوی فراوانی کردند. برخی از این افراد هم در بین طایفهبنی امیهرشد کردند که به این ترتیبدشمن اهل بیت (ع)شدند. در داستان کربلا بسیاری از این افراد جزو زیر دستان عمر سعد بودند و از طرفی خیلی از موالیانمحب اهل بیت (ع)بودند. جالب اینجاست که امام سجاد (ع) روی موالیان سرمایه گذاری ویژه‌ای کردند.

امام سجاد (ع) بیش از 50 هزار غلام را آزاد کردند /

غلامانی که بی بهانه آزاد می‌شدند

این کارشناس مذهبی درباره دیگر فعالیت‌های امام سجاد (ع) اظهار کرد: حضرت سید الساجدین (ع) برای اینکه می‌خواستندمکتب جعفریرا حیات دوباره ببخشند، غلام‌هایی را بدون این که به آن‌ها نیازی داشته باشند، می‌خریدند و به بهانه‌های مختلف که مثلا فلان غلام عمل خوبی انجام داده است، می‌بخشیدند و آزاد می‌کردند. یکی دیگر از نویسندگان می‌گوید، خرید برده‌ها و آزاد کردن آن‌ها به دست امام چهارم به گونه‌ای انجام می‌شد که غلام‌ها دوست داشتند حضرت (ع) آن‌ها را ببینند. طبق برخی از نقل‌ها امام سجاد (ع) تا ۵۰ هزار غلام را خریدند و آزاد کردند.

امام سجاد (ع) بیش از 50 هزار غلام را آزاد کردند /

امام چهارم سراغ سودانی‌ها رفتند

حجت الاسلام و المسلمین غفاری ادامه داد: کتاب«اعیان الشیعه»اثر بسیار خوب و مفیدی است و زندگی چهارده معصوم را به زیبایی بیان کرده است. در این کتاب آمده که امام زین العابدین (ع) برخی از سودانی‌ها را می‌خرید، در حالی که به آن‌ها نیازی نداشت. نتیجه این فعالیت‌های امام چهارم (ع) سبب می‌شد که سخن امام (ع) نشر پیدا می‌کرد. بسیاری می‌پرسد که چرا امام سجاد (ع) انقدر مباحث عبادی و مناجات‌های گوناگون را مطرح کردند. دلیل این کار جهل سیاسی و مذهبی بود که بر مردم حکمفرما شده بود. علاوه بر این قدرت حکومت ظالم وقت سبب افزایش این جهالت شده بود. به فاصله ۳ سال پس از واقعهعاشوراماجرای حره به وجود آمد که فساد‌ها و تجاوز‌های فراوانی را در پی داشت؛ سپس قیام‌های زیادی از جملهقیام مختار (ره)نیز صورت گرفت. به همین دلیل امام سجاد برای رفع جهالت و تقویت ایمان و معنویات مردم، روش تربیت موالیان و انجام اعلام طولانی عبادی را پایه ریزی کردند. تربیت این افراد سبب شد در زمان امام باقر (ع) و امام صادق (ع) موالیان جزو اصحاب حدیث شوند و شکوفایی علم وشناخت اهل بیت (ع)بیش از پیش مطرح شود.

امام سجاد (ع) بیش از 50 هزار غلام را آزاد کردند /

شهربانو هدیه‌ای ایرانی به امام حسین (ع) از جانب خدا

این پژوهشگر دینی درباره شهربانو مادر امام سجاد (ع) توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: ازدواج حضرت شهربانو با امام حسین (ع) شبیه به واقعه ایست که برایحضرت نرجس خاتون (س) همسر امام حسن عسگری (ع)و مادر امام زمان (عج) افتاده است. پیامبر اکرم (ص) و امام حسین (ع) به خواب شهربانو می‌روند و پیامبر (ص) به این بانوی پاک دامن وعده می‌دهد که به زودی به ما می‌پیوندید. در شب دومحضرت زهرا (س)به خواب شهربانو می‌آیند،احکام اسلامرا به ایشان عرضه می‌کنند و حضرت شهربانو این موضوع را می‌پذیرند. ام البنین هم اتفاق مشابهی برایش رخ داد. یکی از الطاف خداوند این است که هم از بین کنیزان زن، افرادی برگزیده می‌شوند که همسر و مادر امام معصوم باشند، هم از افراد بزرگی مانند شهربانو برای همسری معصومان انتخاب می‌شدند. وقتی حضرت شهربانو به مدینه آمد، امام علی (ع) با فارسی دری با ایشان سخن گفتند. امام علی (ع) نام او را پرسید، شهربانو خودش را به عنوان شاه جهان معرفی کرد که امام علی (ع) فرمودند، شما شهربانو هستید و آن اسم فقط ویژه حضرت فاطمه زهرا (س) است. از آن زمان همسر امام حسین (ع) به شهربانو معروف شدند.

امام سجاد (ع) بیش از 50 هزار غلام را آزاد کردند /

چند ثانیه فاصله از کنیزی تا همسر معصوم شدن

وی در پایان اضافه کرد: طبق نظر شیعیان امیر المومنین (ع) خطاب به حضرت شهربانو گفتند که شما در انتخاب همسرتان آزادید. چنین اختیاری را رسول خدا داده بود. پیامبر فرمودند: افرادی که بزرگ هستند و اسیر شدند، آن‌ها را آزاد کنید. پس از اینکه چنین آزادی از سویامیر المومنین (ع)صادر شد، شهربانو به امام حسین (ع) اشاره کردند و امیر المومنین (ع) به عنوان وکیل این بانو را به عقد امام حسین (ع) در آمدند. حضرت شهربانو پس از به دنیا آمدن امام سجاد از دنیا می‌روند. اینکه می‌گویند حضرت شهربانو درکربلاحاضر بودند، ادعای درستی نیست.

امام سجاد (ع) بیش از 50 هزار غلام را آزاد کردند /

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان تاریخ انتشار22فروردین 98، کد خبر: 6892004، www.yjc.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین