سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۱۵۷۸
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۷
استاندار خوزستان با بیان اینکه مدیریت بحران سیل با حداقل امکانات انجام شد، تاکید کرد تا زمان آرامش گرفتن آب باید کار ادامه داشته باشد و در جلسه شورای تامین یک نفر به وعده خود عمل نکرده بود، همان جا بازداشت شد.

شعارسال: غلامرضا شریعتی با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص احداث سیل‌بند در مناطق مختلف خوزستان در پی وقوع سیلاب، اظهار کرد: نجات سوسنگرد کار سختی بود و مسائل اجتماعی خاصی داشت اما اقدامات لازم انجام شده است.

وی با اشاره به احداث سیل‌بند در کانال سلمان نیز افزود: مقرر شده بود جهت احداث سیل‌بند در اطراف کانال سلمان ۴۵ بیل مکانیکی کار کنند که اکنون ۱۴ بیل مکانیکی تامین شده است. همه نگران اهواز بودند اما با تقسیم کار، ۲۱ کیلومتر سیل‌بند در ۴۸ تا ۷۲ ساعت احداث و اهواز بیمه شد.

استاندار خوزستان گفت: تا زمان آرامش گرفتن آب باید کار ادامه داشته باشد و مراقبت شود در غیر این صورت برای ما مشکل ایجاد می‌شود. سنسورهای ما باید حساس باشد و همگام با آب باشیم تا آب به محل خود یعنی تالاب و رودخانه کارون برسد.

شریعتی در خصوص شرایط اردوگاه‌ها و کمپ‌های اسکان سیل‌زدگان نیز عنوان کرد: از این به بعد وظیفه ما مراقبت از کسانی است که در این مراکز اسکان یافته‌اند. در وقوع سیل مراقبت کردیم تا تلفات نداشته باشیم. برای ما خیلی بد است که در کمپ به علت بیماری یا عدم رعایت بهداشت و مشکلاتی از این قبیل کسی از بین برود. این موضوع با تلفات جانی ناشی از سیل تفاوتی ندارد.

استاندار خوزستان ادامه داد: این کمپ‌ها باید با جدیت مراقبت شوند و مسائل بهداشتی در اردوگاه‌ها رفع شود. به محض اتمام کار لایروبی، از کمپ‌ها و اردوگاه‌ها بازدید می‌کنم.

شریعتی افزود: حتی نسبت به کسانی که در منزل مانده‌اند نیز متعهد هستیم. همچنین برخی از سیل‌زدگان جهت مراقبت از دام‌های خود در نقاط دیگری اسکان یافته‌اند که نسبت به تامین علوفه دام‌ها و بهداشت و سلامت این افراد نیز متعهد هستیم.

وی بیان کرد: سیل یک بحران است و همه دستگاه‌ها و اعتبارات خوزستان در خدمت بحران هستند. در صورت نیاز، دانشگاه علوم پزشکی باید وسایل مورد نیاز را خریداری کند و دریغ نکند.

استاندار خوزستان با اشاره به ورود آب زهکش دهخدا به منطقه عین ۲ اهواز، ادامه داد: جریان آب از زهکش دهخدا به عین ۲ قطع شده، اما مقداری آب باقی مانده است. باید در یک تا دو روز آینده مشکلات مناطق عین ۲، گلدشت و گلبهار اهواز رفع شود و سریعا آب از منازل و خیابان‌های این مناطق خارج شود.

او با اشاره به جاری شدن فاضلاب در برخی مناطق اهواز نیز گفت: گله‌مندی مردم اهواز در خصوص پس‌زدگی فاضلاب است. اگرچه اقداماتی انجام شده است، اما بنا بود در ۷۲ ساعت مشکل رفع شود که باید سریعا گزارشی در این زمینه ارائه شود.

شریعتی تاکید کرد: در جلسات مدیریت بحران باید خود مسئولان حضور یابند و نباید معاونان بدون حضور مسئولان خود در جلسات حضور پیدا کنند و گزارش ارائه کنند.

استاندار خوزستان با اشاره به وضع رودخانه کارون در مقطع اهواز تصریح کرد: خروجی دبی آب در مقطع اهواز رو به کاهش است که با اقدامات در حال انجام باید وضعبهتر شود.

شریعتی با تاکید بر لزوم حل مشکل پس‌زدگی فاضلاب در اهواز در پی بالا آمدن آب رودخانه، گفت: نباید انتظار داشته باشیم که دبی خروجی رودخانه کارون در مقطع اهواز کمتر از ۲۴۰۰ مترمکعب باشد. حتی اگر بارش نباشد، خروجی کارون کمتر از این میزان نیست بنابراین مردم نمی‌توانند مدت زیادی با مشکل فاضلاب سپری کنند.

اوافزود: مردم تنگناهای ما را می‌دانند و مدتی تحمل می‌کنند، اما اگر مدت بگذرد دیگر قابل پذیرش نیست. باید سریعا وضع فاضلاب تشریح و مشکل رفع شود.

او همچنین با بیان اینکه باید مشکلات در جلسات عنوان شود، تصریح کرد: در جلسه شورای تامین یک نفر به وعده خود عمل نکرده بود و همان جا بازداشت شد تا دیگران حساب کار دستشان بیاید و به انجام امور متعهد باشند.

استاندار خوزستان بیان کرد: اکنون به نوعی سیل مدیریت شده است، اما فروکش نمی‌کند. شاید یک ماه طول بکشد میزان آب‌هایی که در دشت‌ها و زمین‌های کشاورزی وجود دارد جمع‌آوری شود.

او با اشاره به حرکت آب کرخه به سمت اهواز ادامه داد: ابتدا با حرکت جریان روان‌آب‌ها از دو طرف جاده اندیمشک به سمت اهواز مواجه بودیم که کار سخت بود، اما با تصمیمات کارشناسی و کار طاقت‌فرسا حرکت آب کنترل و مدیریت شد.

شریعتی با بیان اینکه هیچ شهری دچار آبگرفتگی نشده است، گفت: فرماندار یکی از شهرستان‌ها درخواست کرد که اعلام کنیم که مردم خارج شوند، زیرا شهر زیر آب می‌رود و ما از جانب احتیاط گفتیم زنان، سالمندان و کودکان از شهر خارج شوند. همچنین اعلام شده بود بستان صد در صد زیر آب می رود که با اقدمات انجام شده کار مدیریت شد.

او بیان کرد: با این حجم حوضه‌های آبریز و سیل، تمام کشور نگران خوزستان بودند، اما خوشبختانه تلفات جانی نداشتیم که این موضوع با همکاری همه دستگاه‌ها امکان‌پذیر شد.

استاندار خوزستان افزود: این حجم آب اهواز باید مدیریت شود و قسمتی از آن در رودخانه کارون ریخته می‌شود. اکنون بیش از ۱۵ مترمکعب بر ثانیه آب به کارون ریخته می‌شود و از شتاب آب در جاده اهواز - اندیمشک کاسته شده است. بخشی از این مسیر بازگشایی شده است و تنها مقدار کمی از این جاده زیر آب است.

او عنوان کرد: بخشی از آب باید به تالاب هورالعظیم هدایت شود که در این راستا باید کانال سلمان لایروبی شود و با استفاده از همان لای برای هدایت آب با ۸۰ مترمکعب بر ثانیه سیل‌بند احداث شود. همچنین سپاه پاسداران انفجارهایی انجام دادند و مقداری از آب در کانون‌های ریزگرد پخش شد.

شریعتی تصریح کرد: همه نگران اهواز بودند، اما با تقسیم کار، ۲۱ کیلومتر سیل‌بند در ۴۸ تا ۷۲ ساعت احداث و اهواز بیمه شد. وزیر کشور نیز که این حجم و شتاب آب را دیدند نگران شدند اما زمانی که برنامه‌های ما را مشاهده کردند به نوعی آرامش گرفتند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار: 26فروردین1398 ، کدخبر: 834300: www.borna.news


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین