سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۱۹۳۷
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
براساسا هماهنگی های بعمل آمده مرمتگران بدون مرز ایتالیا از هفتم اردیبهشت ماه تا 17 خرداد ماه امسال برای مرمت تخت جمشید، در فارس حضور خواهند داشت.

شعار سال: «حمید فدایی»، مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید با اشاره به جزئیات موضوع مرمت «تخت جمشید» توسط ایتالیایی‌ها، گفت: براساس تفاهمنامه‌ای که بین پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور با این مرمتگران منعقد شده تعدادی از آنان بزودی وارد ایران می‌شوند.
به گفته فدایی، مرمت بخش‌هایی از پلکان جنوبی تجر و کاخ شورا در این نیم فصل در دستور کار این مرمتگران است.
تخت جمشید یا «پارسه» و «پرسپولیس»، نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان، پیوسته پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراطوری هخامنشیان بوده‌ است. در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده‌ و به مدت 200 سال آباد بوده‌ است. در نخستین روز سال نو گروه‌های زیادی از کشورهای گوناگون به نمایندگی از فرمانداری‌ها یا استانداری‌ها با پیشکش‌هایی متنوع در تخت جمشید جمع می‌شدند و هدایای خود را به شاه پیشکش می‌کردند. در سال 518 پیش از میلاد بنای تخت جمشید به‌عنوان پایتخت جدید هخامنشیان در پارسه آغاز شد. این مکان تاریخی از سال 57 یکی از آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران، تاریخ انتشار 27 فروردین 98، شماره: 7036


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین