سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۴۹۱۵
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۳
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوش از کشف و ضبط یک خمره سفالی تاریخی در خانه شخصی یک فرد خبر داد.

شعار سال: رضا چنانی (رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوش) درخصوص چگونگی کشف اثر تاریخی از منزل یک فرد در شوش، اظهار داشت: پلیس اطلاعات شهرستان شوش طی رسیدگی به یک پرونده، حکم تفتیش منزلی در این شهرستان را دریافت میکند که در جریان این تفتیش یک عدد خمره سفالی نیز کشف میشود.

او ادامه داد: پس از کشف این خمره، موضوع بیدرنگ به پایگاه حفاظت میراث فرهنگی شوش اطلاع داده میشود و مسئول پایگاه به همراه کارشناس آثار تاریخی پایگاه میراث جهانی شوش به پلیس اطلاعات مراجعه میکنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوش افزود: پس از بررسیهای اولیه و پس از مستندنگاری، تهیه عکس و تاریخ نگاری نسبی درخصوص این اثر، باتوجه به فرم ظرف و تزئینات موجود، این ظرف متعلق به دوران اسلامی (قرون اولیه هجری) و دارای ارزش تاریخی، فرهنگی و مطالعاتی تشخیص داده شد.

وی با اشاره به ویژگیهای این خمره سفالی عنوان کرد: شیء مذکور به رنگ نخودی روشن با پوشش گِلی رقیق با سه دستهبر روی گردن و دهانه و دارای تزئینات با نقش کنده در قسمت گردن و شانه ظرف است.

چنانی اضافه کرد: نیمه پائینی ظرف نیز ساده و بدون تزئین و به احتمال زیاد کاربری این ظرف برای ذخیره آذوقه (مواد خوراکی یا مایعات) بوده است.

او با بیان اینکه ظرف مشکوف، سالم و دارای ایستایی کامل است افزود: ازتفاع این خمره ۵/۶۲ سانتیمتر، قطر کف ۱۲ سانتیمتر، قطر شکم ظرف ۳۶ سانتیمتر، قطر گردن ۲۴ سانتیمتر و قطر لبه آن ۱۹ سانتیمتر میباشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوش خاطرنشان کرد: باتوجه به اثرات خاک حاصل از حفاری که روی دسته و بدنه این خمره وجود داشت، احتمال فراوان میرود که اثر در جریان یک عملیات حفاری غیرمجاز از زیر خاک بیرون کشیده شده باشد.

وی در پایان یادآور شد: در این خصوص پرونده قضائی تشکیل شده و موضوع درحال پیگیری است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت خبر فوری، تاریخ 9 اردیبهشت 98، کد مطلب: 975056: www.khabarfoori.com


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین