پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۶۵۳۸
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۱
موزه مینیاتوری باکو مکان نگهداری تعداد زیادی از کتاب‌های مینیاتوری جهان است.از زمان چاپ و انتشار اولین کتاب تا به امروز کتاب‌های بی‌شماری در اندازه‌های متفاوت چاپ و منتشر شده‌اند. این کتاب‌ها در زمان خود ارزشمند بوده‌اند، اما برخی از آنها گاهی به دلیل محتوا و گاهی به دلیل ویژگی ظاهریشان در طول تاریخ ماندگار شده‌اند و در موزه‌های جهان جای خود را پیدا کرده‌اند.
شعار سال:موزه مینیاتوری باکو مکان نگهداری تعداد زیادی از کتاب‌های مینیاتوری جهان است.
از زمان چاپ و انتشار اولین کتاب تا به امروز کتاب‌های بی‌شماری در اندازه‌های متفاوت چاپ و منتشر شده‌اند. این کتاب‌ها در زمان خود ارزشمند بوده‌اند، اما برخی از آنها گاهی به دلیل محتوا و گاهی به دلیل ویژگی ظاهریشان در طول تاریخ ماندگار شده‌اند و در موزه‌های جهان جای خود را پیدا کرده‌اند.

ما در این گزارش تلاش می‌کنیم که یکی از موزه‌هایی که برای افراد علاقمند به کتاب و کتابخوانی جذابیت دارد را به شما معرفی کنیم.
موزه ای جالب با کتاب‌های مینیاتوری+تصاویر
موزه ای جالب با کتاب‌های مینیاتوری+تصاویر

زریفه صلاح‌اوا بیش از ۲۰ سال از زندگی‌اش را به گردآوری کتاب‌های مینیاتوری جهان اختصاص داد. وی در این مدت تعداد زیادی از کتاب‌های مینیاتوری جهان را در قالب یک کلکسیون جمع‌آوری کرد و این کار او بستر مناسبی را برای شکل‌گیری و تأسیس موزه کتاب‌های مینیاتوری باکو فراهم کرد.

موزه کتاب‌های مینیاتوری باکو در ۲ آوریل سال ۲۰۰۲میلادی در شهر باکو و در نزدیکی کاخ شروان‌شاهان تأسیس شد. کاخ شروان‌شاهان بزرگترین بنای شروانشاهان (سلسلهٔ پادشاهی محلی در شروان و حوالی آن از اواخر سده دوم تا اوایل سده دهم خورشیدی) است. امروزه این عمارت در زمرهٔ میراث جهانی سازمان یونسکو قرار گرفته است.

 موزه کتاب‌های مینیاتوری جهان، مکان مناسبی برای نگهداری از۳۷۵۰ کتاب منتشر شده در ۷۳ کشور جهان است. این موزه ۲۷ ویترین دارد البته ۵۳۰۰ کتاب مینیاتوری نیز در مخزن کتاب آن قرار گرفته‌اند.
موزه ای جالب با کتاب‌های مینیاتوری+تصاویر
موزه ای جالب با کتاب‌های مینیاتوری+تصاویر

گفتنی است بازدیدکنندگان موزه مینیاتوری باکو در میان کتاب‌های قرار گرفته در این موزه کتاب‌هایی را می‌بینند که نام شعرا و نویسندگان نام‌آشنایی چون نظامی گنجوی روی آن‌ها حک شده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار:19 اردیبهشت1398، کدخبر:6926471،www.yjc.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین