سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۷۰۳۱
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۲
خروجی جلسه شورای نظارت بر عملکرد صدا‌و‌سیما درباره تعیین‌تکلیف برنامه‌های «نود» و «برنده باش» متعلق به شبکه سوم سیما که دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 برپا شد، با انتشار اطلاعیه‌ای جنجال‌ساز به ابهامات زیادی دامن زد.

شعار سال: در این اطلاعیه رسمی شورای نظارت بر سازمان صدا‌و‌سیما درباره مصوبات جلسه 460 که با حضور نمایندگان قوای سه‌گانه و معاونان سیما و منابع مالی سازمان صدا‌و‌سیما برپا شد، ‌به این شرح بود:
«1) تعطیلی یا تعلیق هریک از برنامه‌های صداوسیما از اختیارات سیاستی و اجرائی مدیران ارشد سازمان است. 2) شایسته است درمورد برنامه‌های پرمخاطب رعایت اصول و ضوابط اطلاع‌رسانی مناسب و فرایند اقناع افکار عمومی صورت گیرد. 3) شایسته است سازمان صداوسیما ضمن مدیریت صحیح سرمایه‌های انسانی خود و استفاده مطلوب از تهیه‌کنندگان و مجریان باسابقه، زمینه حضور استعدادهای نو و جوان را هم فراهم آورد. 4) در تهیه و تولید برنامه‌های مشارکتی با ارزش‌افزوده شایسته است سازمان صداوسیما سعی کند در جذب منابع مالی برای برنامه‌های خود بر دو اصل شفافیت و پایداربودن تأکید بیشتری داشته باشد و متناسب با درآمدهای واقعی نسبت به تولید برنامه‌های مختلف تعهد ایجاد کند.»
با انتشار این اطلاعیه نقدهای بسیاری از سوی رسانه‌ها مطرح شد و یکی از سؤالات اساسی این بود که چرا شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما در برابر افکار عمومی که طرفدار برنامه‌ای پرمخاطب مانند «نود» بوده، سکوت کرده است؟ ضمن اینکه هیچ واکنش مشخصی به برنامه «برنده باش» که طبق اظهارنظر رهبری و آیت‌الله مکارم‌شیرازی مصداق ترویج بخت‌آزمایی و قماربازی است، در این اطلاعیه دیده نمی‌شود. نکته جالب این بود که در پی اعتراضات حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری که از ابتدا پیگیری این موضوع را در دستور کار خود قرار داده بود، در حساب توییتری خود به شکل تلویحی از دست‌کاری اطلاعیه این شورا درباره توقف برنامه «نود» خبر داد.
او در صفحه شخصی خود چنین نوشت: «متن اصلی بند اول اطلاعیه شورای نظارت به شرح زیر بوده است: 1) اگرچه تعطیلی یا تعلیق هریک از برنامه‌های صداوسیما از اختیارات سیاستی و اجرائی مدیران ارشد سازمان است اما شایسته است درمورد برنامه‌های پرمخاطب رعایت اصول و ضوابط اطلاع‌رسانی مناسب و فرایند اقناع افکار عمومی صورت گیرد.»
در‌حالی‌که در بند یک «تعطیلی یا تعلیق هریک از برنامه‌های صداوسیما از اختیارات سیاستی و اجرائی مدیران ارشد سازمان است» ذکر شده بود.
موضوع مهم دیگر این بود که طبق اخبار منتشر‌شده افراد حاضر در این جلسه دکتر علي جنتي و حسام‌الدين آشنا (نمايندگان قوه مجريه)، ‌حجت‌الاسلام‌والمسلمين غلامحسين اژه‌اي و محمدجواد لاريجاني (نمايندگان قوه قضائيه)، سيداحسان قاضي‌زاده‌هاشمي و غلامرضا کاتب (نمايندگان قوه مقننه) و محمدحسين صوفي، ‌دبير شورا، سيدمرتضي ميرباقري، معاون سينما و احمد شهرياري، معاون منابع مالي و سرمايه انساني سازمان صداوسيما معرفی شده بودند! اما با پیگیری‌های صورت‌گرفته مشخص شد دکتر علی جنتی به دلیل مشغله در این جلسه اصلا شرکت نکرده بود و حضورنداشتن خود را در این جلسه تأیید کرد.
همچنین غلامرضا کاتب، نماینده مردم گرمسار و آرادان عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، در گفت‌وگوی کوتاهی به «شرق» درباره حضور در این جلسه عنوان کرد: «من فقط در ابتدای جلسه حضور داشتم و به دلیل تداخل با جلسه‌ای دیگر، ‌این جلسه را ترک کردم. از نتایج جلسه و تصمیم‌گیری نهایی هم اطلاعی ندارم. لطفا از آقای آشنا بپرسید.»
او در پاسخ به این سؤال که « تحلیل شما از عملکرد مدیریت شبکه سوم در مواجهه با برنامه «نود» چیست»، ‌گفت: « بعدا دراین باره سخن خواهم گفت.» ضمن اینکه در پی تماس تلفنی چندباره با نماینده دیگر مجلس برای پیگیری نتیجه این جلسه،‌ احسان قاضی‌زاده‌هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به تماس خبرنگار «شرق» پاسخی نداد.
در نهایت هم دکتر آشنا درباره این پرسش که «بالاخره در جلسه شورای نظارت چه گذشت و نتیجه چه شد»، ‌گفت: «من تا دوشنبه آینده درباره این موضوع اصلا صحبت نخواهم کرد.»
با این نگاه باید تا دوشنبه آینده منتظر ماند تا نتیجه‌گیری و تصمیم نهایی درباره تعیین‌تکلیف دو برنامه «نود» و «برنده باش» چه خواهد بود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 21 اردیبهشت 98، شماره: 3424


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین