سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۷۰۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
مجید رضازاده با اشاره به اینکه از همان ابتدا که موضوع «بیمه اعتیاد» مطرح شد به‌نظر می‌رسید که رویکرد مناسبی برای رسیدگی به وضعیت معتادان است، گفت: اینکه درمان اعتیاد را به سمت بیمه شدن ببریم، حتی کسانی‌که به‌دنبال اعتیاد، بی‌بضاعت می‌شوند، نیز می‌توانند از آن استفاده کنند و مطمئن خواهیم بود که آنها می‌توانند از بیمه اعتیاد برای درمانشان استفاده کنند.

شعار سال: وی با اشاره به اینکه بیمه اعتیاد، روش خوبی برای گسترش درمان بود، اظهار کرد: اما به‌دلیل موانعی، ازجمله عدم‌بیمه نبودن خود این افراد، نداشتن مدارک شناسایی و پیچیدگی سازوکارهای بیمه‌ای، این سیاست به درستی اجرا نشد. به همین دلیل سال‌های اول این بودجه به شکل کامل برگشت می‌خورد و در سال‌های بعدتر هم با دستورالعمل‌هایی که گذاشته بودند، عمدتاً مراکز درمانی دولتی زیرنظر وزارت بهداشت می‌توانستند از آن استفاده کنند.

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با تأکید براینکه معتقدیم بخش مهمی از درمان اعتیاد، مداخلات غیردارویی است که باید تحت پوشش بیمه قرار می‌گرفت، تصریح کرد: به‌ویژه مراکز اقامتی (TC) که اتفاقاً افراد بی‌بضاعت در آنها حضور دارند باید تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گرفت. این در حالی است که به‌دلیل همین سازوکارهای بیمه‌ای بودجه تماماً جذب نمی‌شد و تعداد مراکزی که تحت پوشش قرار گرفته بودند نیز کم بود.

رضازاده با اشاره به اینکه به همین دلیل معمولاً قشر بی‌بضاعت نمی‌توانستند از بیمه درمان اعتیاد استفاده کنند و این ردیف بودجه حذف شد، گفت: پیشنهاد ما در سازمان بهزیستی این بود که این بودجه کامل حذف نشود، بلکه تبدیل به کمک برای درمان افراد بی‌بضاعت، در قالب یارانه و یاری برگ شود که الان هم بهزیستی سازوکار آن را دارد. وی با بیان اینکه به این ترتیب امکان گسترش درمان وجود داشت و نه‌تنها یارانه به افراد بی‌بضاعت می‌رسید بلکه مددکاری هم برای آنها انجام می‌شد، ادامه داد: اما این اتفاق نیفتاد، بلکه بودجه بیمه اعتیاد حذف شد و به درمان بی‌بضاعتان هم منتقل نشد.

امیدواریم که اگر وضعیت بودجه بهتر شود برای بازگشت این پول اقدام کنند تا در این حوزه به افراد بی‌بضاعت کمک کنیم؛ به‌طوری‌که سازمان بهزیستی بتواند مراکزی را تحت عنوان «مراکز ارزان قیمت درمان اعتیاد» گسترش دهد. با این کار تعداد معتادان متجاهر را نیز کاهش می‌دهد. به گفته وی، بودجه سال گذشته اختصاص یافته به بخش توزیع «یاری برگ» ۵ میلیارد تومان بوده است که به شکل سرانه می‌تواند کل هزینه درمان فرد را برای یک دوره یک ماهه یا بخشی از هزینه درمان را براساس نظر مددکاران پوشش دهد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری ، تاریخ انتشار 21اردیبهشت 98، کد خبر: 55480، www.newspaper.hamshahri.org


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین