سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۷۲۴۸
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
نایب رئیس کمیته ملی کنترل بیماری‌های غیر واگیر گفت: در ایران، یک سوم جمعیت مبتلا به فشارخون بالا هستند، یک چهارم جمعیت بزرگسال مبتلا به چربی خون بوده اند؛ ضمن اینکه 60 درصد جمعیت کشور فعالیت فیزیکی کافی ندارند.

شعار سال: باقر لاریجانی، نایب رئیس کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگی بیان داشت: در ایران، یک سوم جمعیت مبتلا به فشارخون بالا هستند، همچنین یک چهارم جمعیت بزرگسال مبتلا به چربی خون و یک سوم جمعیت نیز چاق بوده اند؛ ضمن اینکه 60 درصد جمعیت کشور فعالیت فیزیکی کافی ندارند.

وی با بیان اینکه امروزه مردم از الگوی تغذیه‌ای ناسالم و غیرمنطبق با سلامتی پیروی کرده و تغذیه مناسبی ندارند، اظهار کرد: میزان متوسط نمک مصرفی در ایران، 12 گرم است و چنانچه این میزان به سه گرم کاهش پیدا کند، یک سوم از ابتلای به بیماری‌های قلبی و عروقی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

نایب رئیس کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر، فشارخون را یکی از ریسک فاکتورهای بسیار مهم در ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر برشمرد و گفت: براساس سند چشم انداز 2025، متعهد هستیم که 25 درصد از مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش دهیم و امیدواریم این هدف را با کنترل فشارخون بالا سامان دهیم.

عضو شورای راهبردی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با بیان اینکه سالانه 100 هزار نفر در اثر ابتلا به بیماری‌های ناشی از فشار خون بالا ازبین می‌روند، تصریح کرد: 28 درصد زنان و 25 درصد مردان به فشارخون بالا مبتلا هستند؛ البته این آمار براساس موارد ثبت شده برآورد شده است.شیب ابتلا به فشارخون، روند صعودی را طی کرده است.

لاریجانی با بیان اینکه 60 درصد جمعیت دارای فشارخون بالا از فشارخون خود اطلاعی ندارند، اظهار کرد: طبق آمارهای ثبت شده از سال 1990 تا 2016، شیب ابتلا به فشار خون روند صعودی طی کرده است.

وی گفت: در حال حاضر 15 میلیون نفر در کشور به فشار خون مبتلا هستند و این میزان در تمام استان ها، روبه افزایش است. البته برخی استان ها وضعیت بدتری دارند و نیاز است که برنامه ریزی‌های استانی ویژه‌ای اتخاذ و اجرایی شود.

نایب رئیس کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر عنوان کرد: فقط 40 درصد از جمعیتی که به فشارخون مبتلا هستند، داروی مربوطه را دریافت کرده و تحت مراقبت درمانی قرار دارند و این موضوع به آن معنا است که 60 درصد از افرادی که از فشارخون خود اطلاعی ندارند، داروی مناسب دریافت نکرده و تحت مراقبت درمانی نیستند.

بسیج ملی کنترل فشارخون، از تاریخ 27 اردیبهشت ماه، همزمان با روز جهانی فشارخون، با شعار "فشارخون؛ بدانیم و اقدام کنیم" در سراسر کشور، برگزار خواهد شد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ 21 اردیبهشت 98، کد مطلب: 13980221000626: www.farsnews.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین