سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۷۴۷۳
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
علی‌اصغر راسخ‌راد که دو ماه پیش، مسئولیت کانون نمایش‌های آیینی و سنتی را بر عهده گرفته در گفت‌و‌گویی که روز گذشته در خبرگزاری ایلنا منتشر شده از انتقال احتمالی جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی به شهر یزد خبر داده است.

شعار سال: این مدیر تئاتری با اشاره به برنامه‌هایی که برای نوزدهمین دوره جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی درنظر دارد، گفته است: تابستان امسال قصد داریم همه جشنواره یا بخشی از آن را به استان یزد ببریم. برای همین منظور یک جلسه هماهنگی خواهیم داشت که اگر ان‌شاءالله به توافق و تفاهم برسیم، جشنواره به‌جای اصلی خودش می‌رود؛ چون همان‌طور که می‌دانید خانه‌های سنتی و کوچه‌های یزد هنوز بافت سنتی خود را حفظ کرده‌اند.
او از کالبد آیین و سنت در این شهر و تکیه‌های عظیمی که فعال است صحبت کرده و افزوده است: میدان امیرچخماق و مسجد جامع آن که در میانش یک سن برای تعزیه دارد و محرم هر سال، میلیون‌ها بازدیدکننده از اقصی نقاط ایران و جهان دارد، مکان‌های بسیار خوب و اصیلی برای نمایش‌های آیینی و سنتی هستند و ما قصد داریم این گونه‌های نمایشی را به مکان اصلی خودشان ببریم.
محمود دهقان هراتی، بازیگر و کارگردان تئاتر که مسئولیت معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد یزد را نیز بر عهده دارد در این خصوص » گفت: در چندسال اخیر یزد در برگزاری رویدادهای فرهنگی هنری، چه در حوزه‌های سینمایی و چه نمایشی موفق بوده است و از آنجایی که در مرکز کشور قرار دارد و دسترسی دیگر استان‌ها به آن راحت، پیشنهاد مرکز هنرهای نمایشی را پذیرفته‌ایم.
وی به همراهی ارگان‌ها و نهاد‌های مختلف همچون میراث فرهنگی، شهرداری و اداره ورزش و جوانان با فرهنگ و ارشاد این استان پرداخته و تصریح می‌کند: در حال حاضر پیشنهاد میزبانی تمام بخش‌های جشنواره را داریم اما جلسه‌ای در هفته آینده خواهیم داشت که آورده‌های اقتصادی و مشارکت‌ها را ارزیابی خواهیم کرد و بر اساس آن حدود میزبانی و اینکه تمام یا بخش‌هایی از جشنواره را میزبانی می کنیم مشخص می شود.
اگر چنانچه مذاکرات برای میزبانی استان یزد از این جشنواره به نتیجه برسد جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که به صورت دوسالانه برگزار می‌شود سومین جشنواره بزرگ تئاتری خواهد بود که از تهران جدا شده و به یکی از استان‌های دیگر کشور سفر می‌کند. جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک همدان، جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان دو جشنواره‌ای هستند که در برنامه سالانه استان‌های همدان و کردستان قرار گرفته‌اند.
زمان برگزاری جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی مطابق جدولی بیست و چند ساله، شهریور ماه بوده اما امسال در مرداد ماه و همزمان با اعیاد قربان تا غدیر برگزار می‌شود. می‌توان پیش‌بینی کرد که این رویداد به مدت سه سال در یزد باقی بماند اما آیا برای همیشه از تهران جدا خواهد شد؟ این جشنواره بخش‌های متنوعی از نمایش‌های تخت‌حوضی، مرور نمایش‌های آیینی و سنتی، مجالس شبیه‌خوانی، معرکه‌ها، آیین‌ها و بازی‌های نمایشی، نمایش‌های عروسکی سنتی، نقالی وروایت‌های ملی، پاتوق نمایش‌های سنتی کودک ونوجوان، بخش نمایش سنتی ملل، پاتوق نمایش‌های سنتی کودک ونوجوان، سمینار بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی و پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان دارد و همواره با استقبال مردم و خانواده‌ها روبه‌رو می‌شود.
تئاتر یزد طی سال‌های گذشته روند ملایم و رو به رشدی را نشان می‌دهد. بهره‌گیری از دانش آموختگان در مدیریت وبرنامه‌ریزی رویدادها، ساخت وتجهیز پلاتوهای نمایشی هر چند اندک و انگشت شمار در کنار جاذبه‌های گردشگری و معنوی این شهر برای برپایی رویدادی جشنواره‌ای قابل توجه هستند. شاید تغییر میزبان چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی، از خراسان شمالی به تبریز را نیز باید در این خصوص مورد توجه قرار داد. این جشنواره مرداد ماه امسال برگزار می‌شود.
روند انتقال جشنواره‌ها به استان‌ها عملی ستودنی است که زمینه‌های نزدیکی بیشتر مردم با هنر نمایش را ایجاد می‌کند اما آیا سیستم ارزیابی عملکرد شهرهای میزبان نیز در این زمینه فعال است یا خیر سؤال دیگری است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران، تاریخ انتشار23 اردیبهشت 98، شماره: 7058


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین