پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۱۰۳۳۰
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۴
عضو پیوسته انجمن علمی فرش ایران گفت: از دست دادن نیروی انسانی در روستاها باعث شده است عمر فرش دست بافت در حال سپری شدن باشد و تجارت جهانی را از دست دهیم و دلیل این تنزل تنها مشکلات اقتصادی نیست بلکه از دست دادن هنرمندان و نیروی انسانی است.

شعارسال: عضو پیوسته انجمن علمی فرش ایران گفت: از دست دادن نیروی انسانی در روستاها باعث شده است عمر فرش دست بافت در حال سپری شدن باشد و تجارت جهانی را از دست دهیم و دلیل این تنزل تنها مشکلات اقتصادی نیست بلکه از دست دادن هنرمندان و نیروی انسانی است.

به گزارش ایسنا، محمد صمیمی اول، امروز ۵ خرداد جاری، در نشست هم‌اندیشی کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: متاسفانه بنا به دلایل مدیریتی در سطح استان و کشور بضاعت ما تقلیل پیدا کرده است.

وی افزود: خراسان جنوبی در سرشماری نفوس مسکن سال 1375 تعداد 18 هزار دار قالی در شهرستان‌های سربیشه، درمیان، بیرجند و خوسف بود داشتیم و در مجموع ما در منطقه 40 هزار دار قالی داشتیم و در حال حاضر این رقم به پنج هزار بافنده یعنی حدود 2500 دستگاه تقلیل پیدا کرده است.

عضو پیوسته انجمن علمی فرش ایران بیان کرد: بنابراین از سال 75 تاکنون حدود 80 درصد توان فنی و نیروی انسانی خود را از دست داده‌ایم.

صمیمی اول افزود: این نیروی انسانی که ما از دست داده‌ایم باعث شده است عمر فرش دست بافت در حال سپری شدن باشد برای مثال در دهه 40 سهم تجارت جهانی ما در فرش دست بافت 70 درصد بود و در حال حاضر این سهم به 28 درصد تنزل کرده است و دلیل این تنزل تنها مشکلات اقتصادی نیست بلکه از دست دادن هنرمندان و نیروی انسانی است.

وی گفت: مقوله تجارت چمدانی به صنعت فرش دستباف کمک خواهد کرد و باعث می‌شود محصولات به آسانی به بازار مصرف ورود پیدا کنند و هنرمندان استان نیز فعال تر شوند.

عضو پیوسته انجمن علمی فرش ایران بیان کرد: خراسان جنوبی یکی از نقاط 9 گانه فرش دستبافت در کشور است و منطقه قهستان در این زمینه قدمت 1100 ساله دارد، بنابراین باید افراد و نیروهای جوانی را که از روستاها مهاجرت می‌کنند، مدیریت کرده و از هنر آن‌ها در زمینه‌هایی مانند فرش بافی استفاده کنیم.


با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری مردم سالاری، تاریخ انتشار:5 خرداد 1398 ، کدخبر:108372 www.mardomsalari.ir،

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین