پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۱۲۹۳۶
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
کنایه مجری برنامه حرف حساب به صحبت‌های وزیر نیرو در مورد اینکه ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم! این مسئله یکی از واکنش ها در پی انتشار مصاحبه اردکانیان بود که اظهار داشته بود: چینی‌ها با یک وعده غذا هم سیرند؛ ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم
شعار سال :کنایه مجری برنامه حرف حساب به صحبت‌های وزیر نیرو در مورد اینکه ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم! این مصاحبه در پی انتشار مصاحبه اردکانیان بود که اظهار داشته بود: چینی‌ها با یک وعده غذا هم سیرند؛ ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم . وی با انتقاد از زیاد بودن مصرف انرژی در ایران گفته است:

«علت اینکه تحریم شدیم همین بد عادتی در مصرف است، تحریم کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما؛ مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم؛ چرا چین اینگونه تحریم نمی‌شود؟ چون با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.»

وی می افزاید: ۴۰ سال فرصت داشته‌ایم خودمان را از شیر نفت جدا کنیم و نکردیم، آنها نقطه ضعف ما را فهمیده‌اند و دائم از همان ناحیه فشار وارد می‌کنند. چون بیشتر از متوسط کشورهای صنعتی و توسعه یافته غذا می‌خوریم، بیشتر می‌پوشیم و سرانه مسکونی بالاتری داریم، در مقابل احساس رضایتمندی و خوشبختی‌مان هم یک صدم است، باید چارچوب‌های ذهنی را اصلاح کنیم.

اردکانیان در این مصاحبه از گران شدن تعرفه‌های مصرف آب و برق برای مشترکان پرمصرف نیز خبر داده است.

*حرف‌های وزیر نیرو در حالی است که انتظار مصرف یک وعده غذا توسط مردم ایران یک انتظار غلط و بیجاست زیرا شکاف درآمدی و قیمت کالری در ایران در رتبه‌ای بسیار بهتر از کشور چین قرار دارد. (چینی‌ها در ضریب جینی و ایضا در میزان شیوع فقر مطلق از ایرانی‌ها پایین‌تر هستند)

به سخن دیگر اینکه طبیعی است که ایرانی‌ها بیشتر غذا مصرف کنند و بیشتر لباس بپوشند زیرا شاخص‌های اقتصاد کلان ایران علیرغم تمام سیاه نمایی‌ها در وضعیت مطلوبی قرار دارد و اگرچه با مشکلاتی مثل گرانی مواجه هستیم اما نظام اسلامی در بحث ارتقای شاخص‌های اقتصاد کلان کارنامه قابل قبولی دارد.

مسئله جالب‌تر در ماجرای اظهارات وزیر نیرو، اشاره اوست که می‌گوید: در مقابل، احساس رضایتمندی و خوشبختی‌مان هم یک صدم است.

البته این قضیه جز در حالت نظرسنجی قابل تخمین نیست اما مع الوصف بایستی به وزیر محترم نیرو توصیه کرد همین صحبت‌ها را در جلسه هیئت دولت و در ستاد مشترک دولت و اصلاح طلبان مطرح کنند تا دوستان ایشان علیرغم وجود تمام این شاخص‌ها؛ نگویند که مردم ایران گرسنه هستند و اوضاع اقتصادی ایران غیر قابل قبول است! تا احساس خوشبختی در جامعه ایرانی بیشتر احساس شود.

اظهارات اردکانیان در حالی است که مصطفی تاجزاده پیش از این گفته بود ما همه گرسنه ایم.شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی مشرق نیوز،تاریخ انتشار:19خرداد1398،کدخبر:www.mashreghnews.ir ،96499

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی مشرق نیوز،تاریخ انتشار:20خرداد1398،کدخبر:www.mashreghnews.ir،965481
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین