سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۹۱۱۷
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۳
معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو گفت: تقویت زنجیره معدنی، سبب اجرای مناسب اقتصاد مقاومتی در بخش معدن می شود.

شعارسال: به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، امیر خرمی شاد تصریح کرد: تقویت تولیدات زنجیره معدنی به توسعه صنایع پایین دستی منجر خواهد شد و ایران را برای اجرای مقتدرانه اقتصاد مقاومتی آماده تر می کند.

به گفته وی، در واقع مسیر خروج از تولید تک محصولی و وابستگی اقتصاد کشور به نفت ، از زنجیره معدن می گذرد. به گفته خرمی شاد، تیم برنامه ریزی راهبردی ایمیدرو، اکنون در حال به روز رسانی و تدوین راهبردهای ایمیدرو در توسعه روابط بین الملل و جذب سرمایه گذاران و فناوری های برتر است.

وی یادآور شد، این تیم با مطالعه ایران و سایر کشورها، بویژه کشورهای مشابه، در حال عارضه یابی در وضعیت موجود است، درعین حال برخی قوانین دست و پا گیر نیز باید هر چه زودتر اصلاح شود .

معاون ایمیدرو گفت : اقدام های یادشده به منظور تعریف و راه اندازی طرح های توسعه ای در زنجیره معدن کشور است و ایجاد ارزش افزوده در این زنجیره موجب افزایش چشمگیر تولید ناخالص داخلی و اشتغالزایی گسترده و پایدار در سطح ایران اسلامی خواهد شد.

وی یادآور شد: سال های گذشته قبل از شروع به کار دولت یازدهم (شهریور 92)، در بخش معدن و صنایع معدنی کشور با کاهش ضریب سرعت رشد روبرو شدیم و حتی برخی طرح ها کاملا متوقف شده بود و دلایل متعددی برای این امر مطرح بود .

خرمی شاد گفت : ایمیدرو با مدیریت جدید در دولت یازدهم رفع چالش ها را در دستور کار قرار داد که نخستین موضوع واگذاری اشتباه و نابجای برخی بنگاه ها و شرکت ها بود که موجب شد ضمن کاهش درآمد در بخش توسعه، اداره شرکت های بزرگ و راهبردی به دست بخش غیرتخصصی سپرده شود.

وی تاکید کرد: واگذاری بنگاه ها به عنوان رد دیون در دولت های نهم و دهم در حقیقت موجب اجرای نادرست خصوصی سازی در کشور شد .

معاون سازمان ایمیدرو خاطرنشان کرد، تحریم های ناعادلانه علیه جمهوری اسلامی ایران موجب ایجاد مشکل در خرید و انتقال تجهیزات مورد نیاز طرح های توسعه و خطوط تولید شد و از عوامل موثر در کاهش روند فعالیت در بخش معدن و صنایع معدنی بود.

به اعتقاد وی، مشکلات سر راه صادرات محصولات ایرانی به بازارهای بین المللی و انتقال وجه به ایران با مسایل پیچیده ای روبرو شد که این بخش ناگزیر از پشت سرگذاردن آن بود.

این مقام مسوول معتقد است، وضعیت ناپایدار در بازار و کاهش تقاضا موجب افت چشمگیر قیمت ها و در نهایت کاهش درآمد در زنجیره معدن شد و در این شرایط نامطلوب ایمیدرو نیز با سه مشکل برون سازمانی یادشده و برخی مشکلات درون سازمانی از جمله تغییرات متناوب مدیریتی در سطح مدیریت ارشد سازمان در فواصل کوتاه روبرو شد که سبب شد تحقق اهداف معدن و زنجیره معدنی با تاخیر روبرو شود .

خرمی شاد گفت: سه سال گذشته در دولت یازدهم با اندیشه و تعقلی که در راهبری سازمان ایمیدرو حاکم شد، برخی موانع حل شد و از مدل های مختلف برای تامین مالی استفاده لازم به عمل آمد و در بسیاری از مواقع، ضمن اجرای طرح ها ، از هزینه های مستقیم توسعه کاسته شد.

به گفته خرمی شاد، سازمان ایمیدرو در برخی موارد با بخش خصوصی مشارکت کرده و علاوه بر کاهش هزینه ها به رشد بخش خصوصی کمک کرد و در طرح هایی مانند سرب و روی مهدی آباد (یزد) ، با مدل کنسرسیومی پیش رفته و نتایج بسیار مطلوبی حاصل شد .

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو خاطرنشان کرد، امروز در مهدی آباد یک کنسرسیوم قابل قبول با حضور طرف های ایرانی و خارجی در حال فعالیت است که این امر موجب جذب سرمایه گذاری و فناوری خارجی و همچنین رشد و بالندگی طرف ایرانی خواهد شد.

معاون سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) افزود: شرایط نوین بین المللی پس از توافق برجام امکان امضای 20 یادداشت تفاهم همکاری با شرکت های معتبر بین المللی را در بخش معدن و صنایع معدنی فراهم کرده و اکنون مراحل پیگیری اجرای آنها در دست اقدام است.

امیر خرمی شاد افزود: یکی از این تفاهم نامه ها درباره تاسیس شرکت مشترکی به نام پرشین متالیکز با مشارکت ایمیدرو و شرکت دانیلی ایتالیا به منظور توسعه هر چه بیشتر صنایع فلزی است که پایه گذاری شد.

تاسیس شرکت مشترک بین سازمان ایمیدرو و شرکت دانیلی در ایران که 60 درصد سهام مربوط به طرف ایتالیایی و 40 درصد مربوط به ایمیدرو است، در سفر سال گذشته به این کشور تفاهم شد.

شرکت یاد شده به نام معدنی و فلزی ایران و ایتالیا ثبت شده و کارهایش در حال انجام است. این شرکت از مرحله کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی به ظرفیت 6.5 میلیون تن کار را دنبال خواهد کرد.

خرمی شاد خاطرنشان کرد، تصویب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و رفع تحریم ها موجب حضور بسیار درخشان و قابل ملاحظه شرکت های صاحب تکنولوژی و سرمایه گذاران خارجی در ایران شده و رشد و توسعه ایران برای رسیدن به اهداف چشم انداز ، بدون سرمایه گذاری مستقیم خارجی تقریبا غیرممکن است .

سفر سال گذشته حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به ایتالیا زمینه ساز دور جدیدی از همکاری ها بین تهران و رم بود که در بخش صنایع معدنی، ارزش سرمایه گذاری ها به 6.2 میلیارد یورو می رسد.

به گفته این مقام مسوول، وضعیت بازار مواد معدنی نسبت به سال گذشته، از موقعیت و پایداری مناسب تری برخوردار و موجب افزایش درآمدهای زنجیره معدن شده است و این موضوع نیز به سهم خود، موجب افزایش سرعت توسعه و تسریع در بهره برداری طرح های در دست اجرا خواهد شد .

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار: 24شهریور1395، کدخبر: 410822: www.ilna.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین