سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۱۶۶
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۵
سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل در سخنانی گفت که جمهوری اسلامی ایران از گنجانده شدن نقش زنان و توانمند سازی آنان را در برنامه عمل پیشنهادی دبیر کل سازمان ملل برای مبارزه با افراط گرایی خشونت آمیز حمایت می‌کند.
شعار سال:

غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک روز چهارشنبه در بحث عمومی شورای امنیت پیرامون "زنان صلح و امنیت" سخنرانی کرد.

وی گفت: زنان می توانند نقشی محوری در روند ایجاد صلح و امنیت داشته باشند. تجربه و تحقیقات نشان داده است که مشارکت زنان در عملیات انسان دوستانه همواره موثر تر بوده، به حفظ جان غیر نظامیان بیشتر کمک کرده و به مصالحه سیاسی، ایجاد صلح پایدار و بازسازی اقتصادی سرعت بخشیده است.

سفیر کشورمان افزود: در آستانه بیستیمن سالگرد بیانیه و برنامه اقدام پکن و شانزدهمین سال تصویب قطعنامه 1325 شورای امنیت در مورد زنان، صلح و امنیت؛ نقش زنان بعنوان عناصر پیشگام در اجرای برنامه هایی با هدف ایجاد توسعه پایدار، صلح و امنیت بیش از پیش برای عموم روشن شده است.

خوشرو گفت: در عین حال زنان از جمله قربانیان اصلی بحرانها و نابسامانی هایی هستند که توسط گروههای افراطی و تروریست در منطقه خاورمیانه ایجاد گردیده است. جای بسی تاسف است که گسترش افراط گرایی خشونت آمیز و اندیشه های تکفیری، نقش و جایگاه والای زنان را یکسره بی ارزش شمرده و زندگی و حقوق انسانی زنان و دختران را با خطرات بی سابقه‌ای روبرو ساخته است. شاهد هستیم که عناصر افراطی و تروریست، زنان و دختران را به شکلی نظام مند هدف بهره برداری جنسی، بردگی، خشونت جنسی و تجاوزگری خود در آورده و در معرض انواع شکنجه های جسمی و روحی قرار داده اند.

نماینده دائم کشورمان همچنین اظهار داشت: بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران از گنجانده شدن نقش زنان و توانمند سازی آنان را در برنامه عمل پیشنهادی دبیر کل سازمان ملل برای مبارزه با افراط گرایی خشونت آمیز حمایت می‌کند.

خوشرو گفت: نقض نظام مند حقوق انسانی مردم فلسطین؛ از جمله زنان در سرزمینهای اشغالی و ادامه محاصره شریرانه مردم غزه توسط رژیم صهیونیستی بعنوان مانع اصلی بهره مندی مردم فلسطین از حقوق انسانی خود، به واقع  بارزترین شکل تروریسم علیه کلیه آحاد یک ملت است که بی محابا توسط این رژیم ادامه دارد.

سفیر کشورمان در بخش پایانی سخنرانی خود با اشاره به وضعیت نگران کننده در یمن اظهار داشت: زنان و دختران در یمن نیز قربانی تجاوزگری به این کشور شده اند و طبق اسناد و گزارشهای تایید شده، در جریان جنگ یک سال و نیمه ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یمن حداقل ده هزار نفر غیر نظامی کشته و هفده هزار مجروح شده اند که 1677 زن و 2260 کودک در میان آنها بوده است.


با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار 6 آبان 1395، کد مطلب:  1223302  : www tasnimnews.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین