سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۰۱۷
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۳
بررسی های سازمان انتقال خون نشان می دهد موارد ابتلا به هپاتیت در بین اهدا کنندگان خون در کشور به شدت کاهش یافته است.

شعار سال: طی ۱۰ سال گذشته شیوع هپاتیت B در جامعه اهداکنندگان خون از ۶ دهم درصد به کمتر از ۱۲ صدم درصد و در زمینه هپاتیت C از ۱۵ صدم درصد با یک کاهش چشمگیر به ۴ صدم درصد تا پایان سال ۹۴ رسیده است. این در حالی است که شیوع هپاتیت B در جامعه عادی بیش از ۲ درصد و در مورد هپاتیت C بین ۵/۰ تا ۷/۰ درصد است.

در حال حاضر میزان شیوع هپاتیت B و C در جمعیت اهداکنندگان خون با فرهنگ‌سازی، آموزش و ارتقای فرآیندهای انتخاب اهداکننده و اجرای برنامه‌ خودحذفی محرمانه و حذف خون جایگزین ۱۰ برابر کمتر از جمعیت عمومی کشور است و در منطقه مدیترانه شرقی و آسیای میانه، کشور ما با برخورداری از بهترین شاخص‌های سلامت خون و کمترین میزان شیوع عفونت‌های منتقله از خون از جمله هپاتیت B و C و با افزایش شاخص اهداکنندگان مستمر خون، استفاده از کیت‌های غربالگری استاندارد، بهره‌گیری از سیستم اتوماسیون، اجرای روش‌های بهینه تولید در مراکز انتقال خون سراسر کشور سرآمد این کشورها است.

در جامعه عمومی کشور نزدیک به دو میلیون نفر مبتلا به ویروس هپاتیت B مزمن و کمتر از ۳۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C مزمن هستند.

در سراسر جهان ۴۰۰ میلیون نفر مبتلا به هپاتیت‌های ویروسی B و C هستند. طبق جدیدترین آمار سازمان انتقال خون در ایران هپاتیت B در سال ۱۳۹۴ به ۱۲ مورد از هر ۱۰ هزار واحد اهدای خون جمع‌آوری شده و در مورد هپاتیت C این آمار در هر ده هزار واحد خون اهدایی جمع‌آوری شده به ۴ مورد رسیده است.

در قاره پهناور آسیا کشورهای ایران، ژاپن، کره‌ جنوبی کشورهای برتر در زمینه تضمین کیفیت و سلامت خون و فرآورده‌های آن هستند.

در مورد HIV در طی ۱۰ سال گذشته در اهداکنندگان خون در سراسر کشور ۳ مورد در ۱۰۰ هزار واحد خون اهدایی بوده است. البته خون‌هایی که از نظر هپاتیت و HIV در مراکز انتقال خون شناسایی می‌شوند از چرخه انتقال خون خارج می‌شود.

در حال حاضر با توجه به واکسیناسیون نوزادان علیه هپاتیت B در کشور، آمار هپاتیت B رو به کاهش است. این شیب کاهشی، آرامش اطمینان‌بخشی را برای مصرف‌کنندگان خون و فرآورده‌های آن در کشور به دنبال دارد.

با اندكي تلخيص و اضافات برگرفته از خبرگزاري مهر، تاریخ انتشار: 11 آبان 1395، کد مطلب: 3811370:www. mehrnews.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین