سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۱۴۷
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۱
عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: باید طرح تحول نظام بانگی را سریع‌تر در مجلس بررسی و تصویب کنیم تا کارآیی نظام بانکی در خدمت به اقتصاد ملی افزایش یابد.

شعار سال:

محمد آشوری دیشب در نشستی با جمعی از فعالان اقتصادی استان هرمزگان اظهار کرد: حجم معوقات بانکی به حدود 100 هزار میلیارد تومان رسیده و این وضعیت موجب شده تا بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات جدید با چالش مواجه باشند و یا ریسک حضور در عرصه‌های جدید را نپذیرند.

وی با بیان این که برای رشد اقتصادی باید بانک‌ها در خدمت اقتصاد ملی باشند، افزود: طرح تحول نظام بانکی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد و در کمیسیون اقتصادی و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تلاش می‌کنیم تا این طرح را به طریقی تدوین و نهایی کنیم که منابع مالی بانک‌ها با شرایط آسان‌تری در خدمت تولید در کشور درآید.

عضو هیأت رئیسه مجلس ادامه داد: یکی از چالش‌های اقتصادی کشور عدم تحرک منابع بانک‌ها به دلیل مطالبات معوق آنان است که هم دولت و هم مجلس و هم قوه‌قضائیه در زمینه وصول این مطالبات جدی هستند و به نظام بانکی الزام کرده‌اند که برای وصول این مطالبات جدیت بیشتری از خود نشان دهند.

آشوری خاطرنشان کرد: سال گذشته بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی بانک‌ها، مجموعا حدود 400 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که 70 درصد این تسهیلات استمهال وام‌های قبلی بوده است و فقط 30 درصد منابع جدید تزریق شده است.

وی همچنین گفت: دولت برای مهار تورم و رسیدن به رشد اقتصادی مطلوب در برنامه ششم به ابزارهایی نیاز دارد که مجلس در حال رایزنی با کارشناسان اقتصادی دولت برای ایجاد این شرایط و امکانات است.

نماینده مردم بندرعباس در خانه ملت اضافه کرد: وضعیت فعلی نظام بانکی پاسخگوی نیازهای اقتصادی جامعه نیست و بانک‌ها به همان روال سنتی خودشان یعنی مشارکت در سود عمل می‌کنند و این در حالی است که اکنون در سراسر دنیا، بانک‌ها در اجرای پروژه‌های مختلف و طرح‌های گوناگون مشارکت فعال دارند.

آشوری به جهت‌گیری اقتصاد کشور در طول چند سال اخیر اشاره و عنوان کرد: میزان وابستگی به نفت روز به روز در بودجه کشور در حال کاهش است و این نوید بخش کاهش تکانه‌های اقتصادی متأثر از نوسانات قیمت نفت و ثبات اقتصادی است و لذا باید سرمایه‌گذاری‌های ملی‌مان را در زمینه حوزه‌های مشترک اقتصادی که جنبه رقابتی دارند، افزایش دهیم.

وی یکی دیگر از اولویت‌های اقتصادی کشور را بخصوص برای یک دهه پیش رو موضوع جلوگیری از خام‌فروشی نفت و تبدیل آن به مواد مختلف برای افزایش ارزش صادراتی آن و جلوگیری از واردات بنزین به کشور عنوان و گفت: ارزش افزوده هر بشکه نفت بین هزار تا 1400 دلار است و این در حالی است که ما در بهترین شرایط نفت کشورمان را بین 40 تا 50 دلار فروخته‌ایم.

عضو مجمع نمایندگان هرمزگان در خانه ملت تأکید کرد: دولت باید در تکمیل سریع‌تر پروژه بزرگ ساخت پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس اقدام کرده و ساخت پالایشگاه‌های جدید را در دستور کار خود قرار دهد تا بتوانیم مانع از خام فروشی نفت شویم و فرآورده‌های نفتی را با قیمت مناسب صادر کنیم.

آشوری در عین حال بر ضرورت صیانت از سهم مردم هرمزگان از اشتغال صنایع جدید نیز تأکید و تصریح کرد: این موضوع را از طریق مجمع نمایندگان استان هرمزگان در مجلس در قالب نامه‌ای به رئیس جمهور نیز پیگیری خواهیم کرد.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری میزان، تاریخ انتشار 20 آبان 1395، کد مطلب:  243067 : www.mizanonline.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین