سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۹۰۴
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۵
مرحوم سلیم مؤذن‌زاده و برادر مرحومش، استاد رحیم مؤذن‌زاده اردبیلی با آن اذان ماندگارش از افراد استثنایی و کم‌نظیر روزگار بودند. او در مرثیه‌خوانی صاحب سبک بود؛ گوهری که شاید در آینده نیز مانندی نداشته باشد.

شعار سال: روزنامه «جام جم» در یادداشتی به قلم «حسام‌الدین سراج» نوشت:

صدای سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی از عشق می‌آمد عشقی که در میان ایرانیان به معرفت و حقیقت و اهل‌بیت (ع) می‌بینیم.

تسلط آن مرحوم به زبان عربی به او توانایی می‌بخشید که در کنار نوحه‌خوانی به زبان‌های ترکی و فارسی، اشعار عربی را نیز بخواند. توانایی شگفت‌انگیز دیگر مرحوم مؤذن‌زاده، خواندن ملودی‌های مختلف بود. او توانایی داشت که شعر عربی را با ملودی عربی بخواند و در همان لحظه، شعری با همان مضمون را به زبان ترکی یا فارسی و با لحن و ملودی ترکی یا فارسی می‌خواند. البته این حسی درونی بود و او این کار را بسیار روان و بدون هیچ تکلفی انجام می‌داد. گاهی مدولاسیون و تغییر تونالیته در مرکب‌خوانی با فکر صورت می‌گیرد، ولی او بدون تأمل و براحتی این کار را انجام می‌داد.

مرحوم موذن‌زاده از مقام‌های ترکی و دستگاه‌های موسیقی ایرانی شناخت کافی داشت و در مرثیه‌سرایی‌هایش آنها را به کار می‌بست. صدای زیبا در خانواده ایشان موروثی تلقی می‌شود، ولی او اوج‌خوانی‌های ویژه‌ای داشت که خاص خودش بود. همیشه نوحه‌اش را با صدای بم دلنشین آغاز می‌کرد و آنجا که به قول خودش می‌خواست مجلس را آتش بزند اوج می‌گرفت.

به همه ایرانی‌های اهل معرفت و اهل نظر، درگذشت این گوهر ارزشمند را تسلیت می‌گویم. نبود ایشان باعث تأسف است. مرحوم سلیم مؤذن‌زاده و برادر مرحومش، استاد رحیم مؤذن‌زاده اردبیلی با آن اذان ماندگارش از افراد استثنایی و کم‌نظیر روزگار بودند. او در مرثیه‌خوانی صاحب سبک بود؛ گوهری که شاید در آینده نیز مانندی نداشته باشد

با اندكي تلخيص و اضافات برگرفته از خبرگزاري فارس، تاریخ انتشار: 3 آذر 1395، کد مطلب: 13950902001663:www. farsnews.com


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین