پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۵۲۹
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۴
مدیر گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در کشورهای توسعه یافته لنز را به صورت روزانه(یکبار مصرف) تجویز می‌کنند اما مـتأسفانه ما از این لنزها با عنوان لنزهای 500 ساعته استفاده می‌کنیم. مسئله دیگر توزیع محلولهای تقلبی شست وشوی لنز در برخی داروخانه‌هاست.
شعار سال: ابراهیم جعفرزاده پور امروز در نشست خبری که در گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، اظهار داشت: اکنون خدمات فیتینگ (جاگذاری) لنز زیر پوشش بیمه نیست و در حال رایزنی با بیمه‌ها برای پوشش این خدمات هستیم چرا که در دنیا خدمات درمانی چشم در چارچوب بیمه انجام می‌شود و حتی امکان هتلینگ برای استقرار بیماران پس از عمل وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه اختلالات قرنیه‌ای در خاورمیانه نسبت به سایر نقاط جهان بیشتر است افزود: برای درمان این مسئله می‌توان از لنزهای پروز که قابل انعطاف‌تر هستند استفاده کرد که هزینه فیتینگ این لنزها برای هر چشم حدود 3 هزار دلار تا 7.5 میلیون تومان است.

عضو جامعه اپتومتری ایران تصریح کرد: اگر قوز قرنیه در مراحل اولیه شناسایی شود با یک عدسی نرم برطرف می‌شود ولی در مراحل متوسط باید از برخی لنزهای RGP استفاده کرد و در مراحل پیشرفته جز با لنزهای پروز قابل پیشگیری نیست.

به گفته مدیر گروه اپتومتری علوم پزشکی تهران، ایران در زمینه جاگذاری لنز و ساخت برخی لنزها جزو کشورهای درجه یک محسوب می‌شود که این یک شعار نیست بلکه واقعیت است.

وی تأکید کرد: تمام استانداردهایی که در دنیا وجود دارد را نتوانسته‌ایم محقق کنیم ولی در دهه 80 مؤسسه استاندارد با حمایت شرکت‌های داخلی یکسری استاندارد برای کشور تعریف کرد تا از ورود لنزها و عدسی‌های بی‌کیفیت جلوگیری شود و سطح آن ارتقا یابد.

ابراهیم‌زاده پور تصریح کرد: حتی در داخل کشور یک شرکت خصوصی با انتقال تکنولوژی از کشور فرانسه از اواخر دهه 70 لنزهای داخل چشمی تولید می‌کند.

نداشتن بخش تحقیق و توسعه مشکل شرکت‌های تولیدی است

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران نداشتن بخش تحقیق و توسعه(R&D) را یکی از مشکلات عمده شرکت‌های تولیدی در کشور عنوان کرد و افزود: برخی شرکت‌های تولیدی یک فناوری روز را از کشورهای توسعه یافته وارد می‌کنند و چند سالی بر اساس آن کار خود را ادامه می‌دهند ولی پس از چند سال تولیداتشان به روز نیست در حالی که تکنولوژی پیشرفت کرده است.

وی عدم ارتباط مراکز دانشگاهی و صنعتی را یکی دیگر از مشکلات تولیدی در کشور دانست و تصریح کرد: شرکت‌های تولیدی مجبورند تکنولوژی را از خارج کشور وارد کنند در حالی که بسیاری از دستاوردهای دفاعی ما نشأت گرفته از ارتباط نزدیک دانشگاه و مراکز صنعتی است که در وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی این ارتباط باید با نگاه جدی‌تری دنبال شود.

وی ادامه داد: هنوز شیشه‌ها و عدسی عینک از کشورهای مختلف وارد می‌شود و به وفور به خاطر رقابت قیمت عدسی‌های وارداتی از کشور چین را در بازار می‌بینیم، اگر چه برندهای معروف کشورهای اروپایی و آمریکا هم در کشور موجود است.

واردات عینک و عدسی هدر دادن سرمایه ملی است

ابراهیم‌زاده پور واردات عدسی و عینک را دور ریختن سرمایه ملی دانست و افزود: با توجه به امکانات موجود در کشور زمینه تولید این محصولات فراهم است به شرط آنکه یک نگرش علمی بر آن حاکم شود و از طرفی از نظر تجاری هم موانع برداشته شود.

گاهی اشتباه عینک ساز به مشکلات بیمار دامن می‌زند

عضو جامعه اپتومتری ایران افزود: از طرفی دیگر بنکداری و ساخت عینک بر اساس دانش کلاسیک در همه سطوح انجام نمی‌شود و گاهی اوقات به دلیل اشتباه عینک‌ساز مشکلات بیمار نه تنها برطرف نمی‌شود بلکه حادتر هم می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مضرات استفاده از لنزهای تأیید نشده وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: گاهی لنزهای یکبار مصرف به عنوان لنزهای 500 ساعته استفاده می‌شود که مضرات بسیاری بر روی چشم دارد از طرفی باید در انتخاب محلول شست و شوی لنز نیز دقت کرد چرا که گاهی محلول‌های تقلبی حتی در داروخانه‌ها هم دیده می‌شود.

مدیر گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: اغلب بیمارانی که از لنز تماسی استفاده می‌کنند به دلیل استفاده بیش از حد لنز و طولانی مدت دچار سندروم استفاده بیش از حد لنز می‌شوند یعنی اگر قرار است از یک لنز 8 ساعت استفاده کنند با لنز می‌خوابند و ساعت‌های طولانی لنز را در چشم خود نگه می‌دارند.

استفاده زیاد از لنز بیماری چشمی را به دنبال دارد

وی به مضرات ناشی از استفاده بی‌رویه لنز اشاره کرد و گفت: در حالت عادی باکتری‌هایی در چشم وجود دارد که با اشک چشم شسته می‌شود ولی با استفاده مداوم از لنز، پروتئین، کربوهیدارت‌ها و چربی در چشم رسوب می‌کند و از طرفی لنز جلوی عبور اکسیژن را در چشم می‌گیرد که محیط مناسبی برای حفظ و انتشار عوامل بیماری‌زا در چشم می‌شود.

لنزهای یکبار مصرف را به عنوان لنز 500 ساعته مصرف می‌کنیم

وی تأکید کرد: در کشورهای توسعه یافته لنز را به صورت روزانه برای فرد تجویز می‌کنند (یکبار مصرف) اما مـتأسفانه ما از این لنزها با عنوان لنزهای 500 ساعته استفاده می‌کنیم که فرد فقط می‌تواند آن را حداکثر 12 ساعت مورد استفاده قرار دهد.

ابراهیم‌زاده پور با اشاره به اینکه برای مدت کوتاهی لنزهای یکبار مصرف در بازار کشور توزیع شد اما مخاطب چندانی نداشت گفت: این نوع لنزها فقط 30 درصد نسبت به لنزهای 3 ماهه گرانتر هستند اما از طرفی به دلیل صرفه‌جویی در نخریدن مایع شست و شوی لنز و نداشتن عواقب مخرب به نوعی قیمت آن مناسب است ولی این ذهنیت وجود دارد که به صرفه نیست.

دبیر علمی کنگره «دستاوردهای جدید عینک‌های طبی و عدسی‌های تماسی» اضافه کرد: برای به روز کردن اطلاعات اپتومتریست‌ها مجلس در سال74 قانونی را تصویب کرد تا طی آن اپتومتریست‌ها مجبورند برای تمدید پروانه مطب خود دوره‌های بازآموزی را طی کنند.

وی به محورهای اصلی کنگره دستاوردهای جدید در زمینه عینک‌های جدید اشاره کرد و گفت: این کنگره طی 2روز برگزار می‌شود که در آن به روش‌های نوین ساخت و ارائه عینک طبی ، تجویز عینک‌های خاص، رو‌ش‌های درمان انحرافات چشم و عیوب انکساری در کودکان ارائه می‌شود.

همچنین در روز دوم این کنگره در مورد انواع لنزهای تماسی، عدسی‌های سخت ، عدسی‌های مخصوص قوز قرنیه و نسل پیشرفته لنزهای تماسی مطالبی عنوان می‌شود.

کنگره دستاوردهای جدید در زمینه عینک‌های طبی و عدسی‌های تماسی 22 و 23 تیر در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود و 4 امتیاز بازآموزی برای جامعه اپتومتری دارد.

با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: 19 تیر 1391، کد مطلب: 13910419000704 ، www.farsnews.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین