سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۴۰۲۰۵
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۵
نبردهای عراق و سوریه در مبارزه با تروریسم پیام‌های مهمی برای دشمنان محور مقاومت داشت. آنها پس از این نبردها به‌خوبی دریافتند که هرگونه یورش زمینی دشمن به منطقه با پیروزی محور مقاومت همراه خواهد بود.
شعار سال: به نقل از پایگاه خبری النشره لبنان، درست است که این روزها نبردهای خونینی در سوریه وعراق جریان دارد و داعش به‌نمایندگی از همه دشمنان و مخالفان دولت سوریه در میدان نبرد می‌جنگد، اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که در این میان دوستان و یاران داعش در کجای این نبرد قرار دارند؟

گروهک‌های تکفیری که در عراق و سوریه می‌جنگند نام‌های گوناگونی چون مخالفان مسلح، میانه‌رو و گروه‌های تروریستی را یدک می‌کشند. واقعیت آن است که برخی از این تروریست‌ها در فهرست تروریست‌های بین المللی قرار دارند. کشورهای خارجی برخی به‌طور آشکار از این تروریست‌ها پشتیبانی می‌کنند. نتیجه کار از هم‌اکنون مشخص است؛ داعش شکست می‌خورد اما درباره دوستان داعش مسئله متفاوت است.

کناررفتن موانع پیروزی‌های عراق و سوریه بر تروریست‌ها

پس از پایان نبرد موصل و حلب به‌راحتی و به‌جرأت می‌توان گفت که موانع پیروزی سوریه و عراق که پیشتر وجود داشت کارایی خود را از دست خواهد داد. کسانی که فریاد فروپاشی دولت بشار اسد را سر می‌دادند و چنین باور داشتند که چیزی تا فروپاشی دولت اسد باقی نمانده است از این پس باید به گوشه‌ای بخزند و دم فرو بندند و سکوت برگزینند.

این مثلاً چیزی است که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دست آمده است. ملت سوریه سیاست از پیش طراحی شده باراک اوباما رییس جمهور آمریکا را نقش بر آب کردند، این همان چیزی است که پیشتر با فروپاشی دولت محمد مرسی در مصر به دست آمد. اما امروز شرایط متفاوت است.

اکنون مانند روز روشن است که جهت‌گیری عبدالفتاح السیسی رییس جمهور کنونی مصر در برابر سوریه دگرگون شده است. پیشتر جهت‌گیری‌های بین المللی بسیاری را از سوی کشورهای بسیاری در برابر مسئله سوریه می‌دیدیم. این کشورها یا خودشان آشکارا نسبت به مسئله سوریه نرمش نشان می‌دادند، یا اینکه با میانجیگری گروه‌ها، فرستاده‌ها و حرف‌شنوی از آنها نسب به مسئله سوریه بی‌تفاوت می‌شدند، اما امروز ورق برگشته است چرا که در چند روز گذشته می‌بینیم رفت و آمد گروه‌ها و فرستاده‌ها به سوریه افزایش یافته است. در لبنان مسئله متفاوت است؛ در این کشور گروه‌های گوناگون غنایم پیروزی را در سفره حکومت با همدیگر قسمت می‌کنند.

بدون تردید آنان که در یایداری نظامی و سیاسی سوریه دست داشتند همراه با سوریه طرح ‌های گوناگون بین المللی، منطقه‌ای، تکفیری و تروریستی را خنثی کردند هرگز از کسی که دنبال خونریزی در سوریه است با شیرینی پذیرایی نخواهند کرد.

سخت‌بودن پذیرش شکست برای دشمنان سوریه

لیست سرخورده‌ها و ناکام مانده‌ها پس از نبردهای حلب و موصل سر دراز دارد. ما این داستان را از طرح تقسیم و تجزیه آغاز می‌کنیم و به داستان رژیم صهیونیستی و ترکیه و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس می‌رسیم.

هواپیماهای اسرائیلی چند روز پیش به سوریه یورش بردند، این یورش‌ها جز پیام آشکار به سوریه و حزب‌الله لبنان چیز دیگری نبود. رژیم اسرائیل با این یورش نشان می‌دهد که شکست آینده خود را برنمی‌تابد. رژیم کودک‌کش اسرائیل بهتر از همه می‌داند که اکنون زمان خوبی برای نبرد با همسایگان نیست، چرا که این روزها سوریه و حزب‌الله با تمام توان در میدان نبرد به پیش می‌تازند. صهیونیسم تکفیری با دیدن توان سوریه و حزب‌الله به‌خوبی درمی‌یابد که دیگر به‌آسانی نمی‌تواند حریم هوایی سوریه و لبنان را نادیده بگیرد.

رژیم اسرائیل می‌داند که توان موشکی حزب‌الله خیلی بیشتر از سال 2006 است. گزارش‌های آمریکا که در این زمینه منتشر شد نشان از این دارد که حزب‌الله 130هزار موشک دوربرد با کلاهک‌های انفجاری دارد.

این روزها حزب‌الله به‌اندازه‌ای توانمند شده است که برآورد توان نظامی آن بسیار سخت شده است. افزایش روزافزون شمار افرادی که در این گروه آموزش می‌بینند پیش‌بینی توان این گروه را ناممکن ساخته است.

باید به این نکته اشاره کرد نبردهای عراق و سوریه پیام‌های مهمی برای دشمنان محور مقاومت داشت. آنها پس از این نبردها به‌خوبی دریافتند که هر گونه یورش زمینی دشمن به منطقه با پیروزی محور مقاومت همراه خواهد بود.

همکاری در محور مقاومت نشان دهنده همکاری نیروهای زمینی سوریه و عراق و حزب‌الله و دیگر گروه‌های نبرد کننده با تروریسم است.

هادی العمری فرمانده بسیج مردمی عراق و رییس سازمان بدر دو هفته پیش ابراز داشت که بسیج مردمی عراق پس اینکه عراق را از دست تروریست‌های تکفیری صهیونیستی داعش در آورد به‌صورت هدفمند و با برنامه وارد سوریه خواهد شد. هادی العمری همچنین گفت که بشار اسد ریاست جمهوری دولت سوریه طی نامه‌ای به رهبران بسیج مردمی عراق از آنها خواسته است پس از آزادی کامل عراق از دست تروریست‌ها به سوریه بروند.

امروز محور مقاومت هرچه در برابر یورش تروریست‌ها پرتوان و استوار باشد بی‌تردید در نبرد آینده با رژیم صهیونیستی استوارتر و کارآمدتر پیش خواهد رفت. پذیرش شکست برای شکست خوردگان و ناکامان نبرد سوریه و عراق بسیار سخت است. برای دولت و ملت سوریه وعراق بسیار دشوار است که با کسی که خون مردمان بی‌دفاعش را با دستان سفاک و خونریزش ریخت، دست دوستی دهد. ما اکنون چشم به راه آینده‌ای هستیم که در آن نبردهای خونین زیادی روی می‌دهد، پس از حلب و موصل شهرها و روستاهای دیگری هستند که تروریست‌ها به آنها پناهنده خواهند شد، شهر‌ها وروستاهایی که در برابر خواسته تروریست‌ها فرمان پذیر نخواهند بود.

اما در میدان سیاست تردیدی نیست که سازمان‌ها و سران بسیاری از کشورها شکست خواهند خورد، همان کشورهایی که از تروریست‌ها پشتیبانی مالی و نظامی کردند، به‌ویژه این بار که با این بهانه به تروریست‌ها کمک می‌کردند که می‌خواهند دموکراسی را در کشورهای عراق و سوریه برقرار سازند. پس از شکست تروریست‌ها در عراق و سوریه حتماً ورق برخواهد گشت و دولت‌های پشتیبان تروریست‌ها از کار خواهند افتاد. با دگرگون شدن دولت‌ها وزارت‌خانه‌های این دولت‌ها نیز جایگاه و کارآیی خود را از دست خواهند داد.

به‌یقین پس از نبردهای موصل و حلب موازنه قدرت در عرصه بین المللی و شورای امنیت تغییر خواهد کرد، پس از آن دیگر چالش اصلی در منطقه سرنگون کردن رییس جمهوری سوریه نخواهد بود بلکه دگرگون کردن معادلات بین المللی در دستور کار قرار خواهد گرفت و به‌عنوان چالش اصلی مطرح خواهد شد.

با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار 20 آذر 1395، کد مطلب: 1262909، www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین