سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۴۲۲۶۹
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۱
رئیس کل سازمان مالیاتی کشور در نشست مشترک این سازمان با اتاق تعاون ایران، از بخشودگی صد‌درصد جرایم قابل بخشش تعاونی‌ها به شرط پرداخت اصل بدهی مالیاتی تا پایان سال 95 خبر داد. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، نشست مشترک سازمان امور مالیاتی کشور و اتاق تعاون ایران، در محل اتاق تعاون ایران برگزار شد که در آن رئیس و اعضای هیأت مدیره این اتاق و همچنین رؤسای شرکت‌های تعاونی تولیدی، توزیعی و مصرف، مهم‌ترین نقطه نظرات و مشکلات مالیاتی در بخش تعاون را برای مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور مطرح کردند.
شعار سال:

سید کامل تقوی‌نژاد، با اشاره به نقش پررنگ و محوری بخش تعاون در اقتصاد کشور گفت: بخش تعاون از ظرفیت‌های بسیار خوبی برخوردار است و اگر فرامین رهبر معظم انقلاب در ارتباط با سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی در حوزه تعاون اجرایی شود، اقتصاد کشور متحول و اقتصاد مقاومتی زودتر به اهداف خود نایل می شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تأکید بر اینکه شالوده اقتصاد مقاومتی بر اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی استوار است، اظهار داشت: سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، نسخه شفابخش اقتصاد کشور است، لذا بخش تعاون به‌ عنوان یک بخش مردمی، در تصمیم گیری‌های کلان باید به‌ عنوان اصل و مبنا در نظر گرفته شود.

تقوی‌نژاد، با بیان اینکه اگر به دنبال اجرای عدالت، مردمی کردن اقتصاد و پررنگ کردن ابعاد اجتماعی اقتصاد هستیم، باید بخش تعاون را بیش از پیش فعال کنیم، عنوان داشت: در حوزه‌های حمل و نقل، فناوری اطلاعات، پست و حتی نظام بانکداری، می‌توان از رویکرد تعاون و مشارکت مردمی بهره برد. وی در ادامه به بیان مزایا و ویژگی‌های اصلاحیه جدید قانون مالیات‌های مستقیم پرداخت و خاطرنشان کرد: براساس این اصلاحیه، هر شخصی که در اقتصاد فعال است، چه معاف از پرداخت مالیات باشد و چه غیرمعاف، باید به‌عنوان مؤدی در نظام مالیاتی ثبت‌نام کند و وضعیت درآمدی‌اش مشخص باشد به این ترتیب است که اقتصاد کشور به سمت شفاف شدن پیش خواهد رفت.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور از رشد 25 درصدی مالیات در هشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد که از طریق شناسایی مؤدیان جدید و وصول مطالبات مالیاتی حاصل شده است. وی در این رابطه افزود: عمده این رشد در اثر شناسایی مؤدیان جدید و واحدیابی‌های مؤثر به وقوع پیوسته و از سوی دیگر، اعتماد نظام مالیاتی به مردم و تعامل با آنها که منجر به عدم افزایش مالیات‌ها در توافق با اصناف کشور شد، نتیجه داد و مردم نیز پاسخ این اعتماد را دادند. رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، از رشد اظهارنامه‌های ارائه شده در خرداد و تیرماه سال جاری خبر داد و گفت: در سال‌جاری فرآیند رسیدگی به اظهارنامه‌ها را کوتاه کردیم به این ترتیب، تاکنون بیش از یک میلیون برگ قطعی صادر و به مؤدیان ابلاغ شده است و تمام تلاش ما این است که رسیدگی‌ها براساس اسناد و مدارک مثبته باشد.

وی در ادامه از تفویض اختیار تقسیط بدهی مالیاتی و بخشودگی جرایم قابل بخشش موضوع قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده به رئیس و مدیران کل امور مالیاتی شهر و استان تهران و سایر مدیران کل امور مالیاتی سراسر کشور خبر داد و به منظور حمایت خاص از حوزه تعاون به رئیس و اعضای اتاق تعاون ایران، نوید بخشودگی صددرصد جرایم قابل بخشش را به شرط آنکه اصل بدهی مالیاتی تا پایان سال 95 پرداخت شود، داد. تقوی‌نژاد، همچنین از بررسی لایحه صندوق مکانیزه فروش و آیین‌نامه اجرایی تبصره 2 ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم در مجلس و هیأت دولت خبر داد و گفت: با نهایی شدن این لایحه، مؤدیان مالیاتی موضوع این ماده موظف خواهند شد که از سامانه صندوق فروش استفاده کنند و معادل هزینه‌های انجام شده بابت خرید، نصب و راه‌اندازی تجهیزات صندوق فروش از مالیات قطعی شده آنان کسر خواهد شد.
وی در خاتمه سخنان خود، دستور تشکیل کمیته مشترک سازمان امور مالیاتی کشور و اتاق تعاون ایران را به منظور بررسی و رفع مشکلات مالیات تعاونی‌ها صادر کرد.

*رئیس اتاق تعاون: سهم این بخش در اقتصاد محقق نشد
رئیس اتاق تعاون ایران گفت: سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور 7 درصد است که باید به ٢٥ درصد می‌رسید اما به دلیل اجرای ناقص برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه محقق نشد. «بهمن عبداللهی» در نشست اعضای اتاق تعاون ایران با رئیس سازمان امور مالیاتی در محل اتاق تعاون افزود: دلیل دیگر محقق نشدن سهم ٢٥ درصدی بخش تعاون در اقتصاد اجرای ناقص سیاست‌های اصل ٤٤ قانون اساسی است. وی ابراز امیدواری کرد با حضور رئیس سازمان امور مالیاتی میان تعاونگران مشکلات آنان در زمینه مالیات حل شود.

عضو اتاق تعاون ایران هم در نشست تعاونگران با رئیس سازمان امور مالیاتی در اتاق تعاون ایران گفت: بسیاری از تعاونی‌ها به دلیل مشکلات مالیاتی در حال تعطیلی‌اند که باید این مسأله زودتر حل شود.

«سیدمحمد کریمی» افزود: ماده ١٣٣ قانون مالیات کشور که بخشی از مشاغل را از مالیات معاف کرده است، سال 138٠ ابلاغ شد اما در کل کشور اجرا نمی‌شود یا خلط مبحث در تفهیم این ماده صورت گرفته است.

با اندکی اضافات و تلخیص، برگرفته از روزنامه ایران، تاریخ انتشار 2دی 1395، شماره روزنامه: 6388، شماره صفحه: 5
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین