سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۴۳۶۸۶
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۷
پایگاه «آتلانتیک» در گزارشی به سرگذشت یکی از جوانان غربی و نحوه مهاجرت او از آمریکا و قرار گرفتن در کنار تروریست های داعش و ارتقا یافتن تا بالاترین سطح فرماندهی تروریست ها پرداخت.

شعارسال: با نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی تروریست های داعش و نحوه حضور آنها در عرصه نبردهای تبلیغاتی و رسانه‌ای به زبان های مختلف به خصوص زبان انگلیسی معلوم می شود که بخشی از سازمان دهندگان اصلی ماشین تبلیغاتی داعش و همچنین سرکردگان ارشد را جوانان وافرادی با ملیت های کشورهای غربی تشکیل می دهند.

پایگاه «آتلانتیک» در گزارشی به زندگی یکی از این جوانان غربی و نحوه مهاجرت او از آمریکا و قرار گرفتن در کنار تروریست های داعش و ارتقا یافتن تا بالاترین سطح فرماندهی تروریستهای داعش را شرح می دهد.

«آتلانتیک» «جان گئورگاس» را بچه‌ای لوس و باهوش، بزرگ‌شده در خانواده ای نظامی، معتاد به مواد مخدر که هم اکنون یکی از سرکردگان ارشد گروه داعش است معرفی می کند.

در زندگی‌نامه‌ای که جان گئورگاس نوشته خود را این چنین معرفی می کند: ریشه‌های من به جزایر«کِرِت» در دریای روم «بحرالروم» برمی گردد در سال 1983 در یک خانواده مسیحی مذهب زاده شده ام؛ تحقیق و مطالعه در زمینه اسلام (به روایت گروه های تروریستی) را شروع کردم تا اینکه احساس کردم که باید به سرزمین شام مهاجرت کنم و هم اکنون در حومه شهر حلب ساکن هستم.

«جان توماس گئورگاس» در دسامبر سال 1983 در یک خانواده ثروتمند و نظامی به دنیا آمد.

او در دوران نوجوانی به شدت از پدرش متنفر بود چرا که پدرش او را همیشه به خاطر زیاده روی در مصرف مشروبات الکلی سرزنش می کرد.

«جان» در دوران تحصیل به هیچ وجه شاگرد خوبی نبود و همیشه وضعیت تحصیلی ضعیفی داشت. در سال 2001 یعنی درست همزمان با حادثه 11 سپتامبر «جان » به عقاید داعشی روی آورد، اگرچه والدینش تغییر مذهب او را نشانه‌ای از بیماری روانیش قلمداد می کردند.

در دسامبر 2001 «جان» با ارسال نامه ای به خانواده اش اعلام کرد برای یادگیری زبان انگلیسی هم اکنون در دمشق به سر می برد.

در سال 2003 با همسر خود «تانیا» آشنا شد و به صورت پنهانی باهم ازدواج کردند و همان سال همراه با همسرش عازم سوریه شد و به گروهای تروریستی پیوست اما پس از چندی دوباره به لندن برگشتند.

در برگشت به لندن به ابوعیسی از سرکردگان افراطی افغانستان پیوست، اما چندی نگذشت که این دو به علت تفاسیر متفاوتی که به زعم خود از اسلام داشتند از هم جدا شدند، اما در طی دوران آشنایی با «ابوعیسی»، «جان» ضرورت اعلام خلافت و اجرای قوانین اسلامی بدون توجه به شرایط زمانی و مکانی و اجتهاد را احساس می کرد به همین علت دوباره به سوریه برگشت.

«جان» در سال 2006 به جرم تلاش برای هک کردن وب‌سایت های دولتی آمریکا به 34 ماه زندان محکوم شده بود، پیش از دستگیری وی قصد داشت برای مبارزه با نیروهای آمریکا به عراق سفر کند.

وی در دوران زندان به همسر خود سفارش می کرد که از سرزمین کفار (آمریکا) فرار کند و به مسلمانان نیجریه (گروهک تروریستی بوکوحرام) بپیوندد، اما همسرش قبول نکرد و تهدید کرد که از «جان» طلاق می گیرد.

پدرش در مورد خصوصیات «جان» می گوید: او قدرت این را دارد که هر خطایی که انجام می دهد را بر اساس آموزه های خود توجیه کند و هیچ گاه تصور نمی کند اشتباه می کند، خود را حقیقت مسلم می داند.

به عنوان مثال وی خوردن گوشت خوک و مصرف مشروبات الکلی که در اسلام حرام است با توجیهات خاص خود حلال اعلام و خوردن آنها را بلامانع می دانست.

در سال 2011 پس از پایان دوران آزادی مشروط به همراه همسر و فرزندان خود آمریکا را به مقصد لندن و سپس قاهره ترک کرد و به مدت سه سال در مصر زندگی کردند.

در مصر با دیگر عناصر تروریستی آشنا شد و به علت اشرافی که در مسائل مذهبی نوع داعشی داشت، مورد احترام دیگر افراد بود تأثیر آموزه‌های تروریستی او که در شبکه های اجتماعی منتشر می کرد به گونه ای بود که بسیاری از عناصر تروریستی ساکن در غرب برای دیدار او به مصر مسافرت می کردند.

به نوشته آتلانتیک در جولای 2013 با سرنگونی دولت «محمد مرسی» فضای سیاسی برای فعالیت های وی دشوار شد و همه دوستان وی او را به رفتن از مصر ترغیب کردند.

سالها پیش از ظهور داعش، «جان» گفته بود که برای مبارزه با کفار، تنها سلاح او صفحه کلید رایانه‌اش است. اما با بالاگرفتن بحران سوریه و قدرت گیری گروهک های تروریستی در سال 2013 او به سرعت خود را از قاهره به ترکیه و از آنجا به سوریه رساند و اظهار کرد که اکنون وقت آن است که سلاح های دیگر نیز به کار بگیرد.

او در شهر «اعزاز» ساکن شد و هم اکنون با تمام عناصر تروریستی که پیش از این از طریق فضای مجازی در ارتباط بود سلاح به دست در کنار هم بودند و خیلی زود تمام آموزشهای نظامی را گرفت. اما در درگیریهای 2014 شهرحلب به شدت از ناحیه کمر زخمی شد و مدتی را در بیمارستانی در ترکیه تحت مداوا قرار گرفت و پس از بهبودی دوباره به سوریه برگشت.

در تمان طول درمان در شبکه های اجتماعی در دفاع از تروریست های داعش به شدت فعال بود و با فعالیت های خود در شبکه های اجتماعی افراد زیادی را به سمت تروریست های داعش جلب کرد و در همین دوران بود که سرکردگان ارشد داعش به خصوص «محمد العدنانی» را ترغیب می کرد که اعلام خلافت کنند.

پس از اعلام خلافت خودخوانده داعش در ژوئن 2014 خود را به پایتخت خودخوانده داعش یعنی شهر «الرقه» رساند.

چندی نگذشت که در بین سرکردگان داعش محبوبیت یافت و همیشه استعدادهای او را در سخنوری می ستودند تا اینکه در روز 8 دسامبر سال 2015 صدای «جان» به عنوان گوینده در رادیو «البیان» تروریست های داعش شنیده شد.

او یکی از سازمان دهندگان اصلی ماشین تبلیغاتی تروریستهای داعش به زبان انگلیسی بود و همیشه در مجلات تروریستی مانند «الرومیه» و «دبیق» مطلب می نوشت.

آتلانتیک در بخش دیگری از این گزارش می نویسد: هنگامی که «محمدالعدنانی» سخنگوی خود خوانده داعش در حمله پهپادی به هلاکت رسید، گروه داعش شخصی به نام «ابوالحسن المهاجری» را به عنوان جانشین وی اعلام کرد.

«ابولحسن المهاجری» اسم مستعار «جان گئورگاس» است.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری میزان ، تاریخ انتشار خبر 10 دی 1395، کدمطلب: 261210 ،www.mizanonline.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین