سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۴۴۲۴۴
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۱
دیگر از "هشدار" هم گذشته است. اگر تا دیروز می‌توانستیم با تاکید بر واژه هایی چون "بحران"، "هشدار"، "چراغ قرمز" و حتی "جیره بندی" اوج مشکلات بی آبی کشوررا به رخ بکشیم و امیدی به حل مشکلات داشته باشیم امروز دیگر از دست این کلمات هم کاری بر نمی آید.
شعار سال:

دیگر از "هشدار" هم گذشته است. اگر تا دیروز می‌توانستیم با تاکید بر واژه هایی چون "بحران"، "هشدار"، "چراغ قرمز" و حتی "جیره بندی" اوج مشکلات بی آبی کشوررا به رخ بکشیم و امیدی به حل مشکلات داشته باشیم امروز دیگر از دست این کلمات هم کاری بر نمی آید.

آمارها از فاجعه آبی کشور بسیار است. از کاهش ۵۱ درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته گرفته تا خالی بودن ۵۴ درصد سدها!

از تاکید وزیر نیرو به هدر رفت ۲۴ درصدی آب البته به طور متوسط در کل کشور که بگذریم قطعا نیاز ۱۳ هزار میلیارد تومانی برای اصلاح عقب ماندگی و انباشتگی شبکه‌های فرسوده توزیع آب کشور قابل تامل خواهد بود.

اما تمام این اخبار تنها یک نکته را هدف گرفته است و آن هم بی آبی حتمی در کشور و رسیدن به نقطه صفر آبی است!

براساس آمارهای موجود، روز به روز میزان بارندگی در کشور بدتر می شود به گونه ای که از مهر تا هشتم دی ماه میانگین بارندگی ۴۷ میلی متر بوده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته میزان بارش ها ۱۰۷ میلی متر بوده است.

از سویی دیگر، هر سال در تابستان ۰.۵ تا ۱.۵ درجه هوا گرم تر می شود و با هر یک درجه گرمتر شدن هوا ریسک بیماری های مرتبط با آب چند صد برابر می شود. در طبقه‌بندی شاخص آبی در وضعیت بدی قرار داریم به گونه ای که تنها ۴۶ درصد از سدهای کشور پر و ۵۴ درصد سدها خالی است.

در حال حاضر بسیاری از مدیران اّبی کشور سعی دارند تا بحران آبی را به رخ بکشند تا شاید جامعه را برای حل این معضل با خود همراه کنند اما بی اعتمادی مردم به دولت که البته طی ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته به مرور ایجاد شده به نوعی امید به همراهی جامعه برای حل این مشکل را کمرنگ کرده است. چراکه بسیاری از کارشناسان مشکلات امروز آبی کشور را در نبود مدیریت مناسب جستجو میکنند. البته مسوولان وزارت نیرو نیز منکر این مساله نمیشوند اما در عین حال تمام مشکلات مدیریتی را در نبود منابع مالی می بینند و خود را بی گناه!

دراین بین تنها یک چیز مشخص است که دود تمام این دعواها و گلایه ها تنها به چشم نسل بعدی و بعدی فرزندان ایران خواهد رفت! البته اگر در آنزمان دیگر ایرانی وجود داشته باشد!

اگر از سالیان دور و پیش بینی آینده هم بگذریم سخن تابستان ۹۶ خوشتر است! آنطور که خبرها حکایت دارد تابستان پیش رو قطعا یکی از سخت ترین فصل های گرم تاریخ ایران خواهد بود. چراکه مشکلات آبی در کشور به اوج خود رسیده و هر گونه اجرای تمهیدات از سوی مسوولان نیرویی کشور با فرض تامین منابع مالی آن قطعا به زمان زیادی نیاز خواهد داشت.

اما دراین بین هستند شهرهایی که در خطر جدی بی آبی تابستان ۹۶ قرار گرفته اند.به گفته معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور باید در تابستان ۹۶ هوشیار باشیم و شهرهای بندرعباس، اصفهان، یزد، کرمان، شیراز، بوشهر و مشهد که با تنش آبی مواجه هستند را برای حل مشکلات آب مدیریت کنیم.

براساس اظهارات حمیدرضا تشیعی، طبق آخرین آمار بیش از ۳۰ درصد نسبت به دوره بلند مدت کمبود آب داریم و تنها ۴۶ درصد از سدها کشور پراست.

وی ابراز نگرانی کرد: استان اصفهان به عنوان یک استان شاخص از ۸۵ تا ۱۰۰ درصد با کاهش آب مواجه است و تنها ۱۶ درصد ازحجم سد زاینده رود پر است.

از سویی دیگر در حالی استفاده از آبشیرین کنها به عنوان راه حلی جدید در جهت استفاده از آب دریا مطرح می‌شود که وزیرنیرو اجرای آن را از صرفه اقتصادی به دور می‌داند. چیت چیان با اشاره به هزینه شش هزار تومانی برای تولید هر مترمکعب آب در تاسیسات آبشیرین‌کن، اضافه کرد: قیمت فروش هر مترمکعب آب در روستاها کمتر از ۳۰۰ تومان و در شهرها ۴۶۰ تومان است.

براساس اظهارات وی، درآمدها و هزینه‌ها در این بخش با هم تناسبی ندارد و درآمد فروش آب مصرفی جوابگوی تامین اعتبارات برای اجرای طرح‌ها نیست.

این عضو دولت کاهش هدررفت آب را یکی از راه‌های مهم در حوزه آب عنوان می‌کند و تاکید دارد نصب شیرهای فشار شکن برای تنظیم فشار آب در زمانی که مصرف آب کاهش دارد در دستور کار است.

درعین حال چندی پیش «ستار محمودی» قائم مقام وزیر نیرو نیز تاکید کرده بود پیش بینی ها حاکی از در پیش بودن سال دشوار آبی در سال آینده است و باید سطح آمادگی خود را برای ارایه خدمات افزایش دهیم.

نمای آماری فاجعه آبی

شرکت مدیریت منابع آب ایران اعلام کرد حجم ریزش‌های جوی از آغاز مهرماه امسال تا روز گذشته به ۵۱ میلیمتر رسیده است.

بر اساس آخرین آمار ارایه شده شرکت مدیریت منابع آب ایران، این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت با ۷۱ میلیمتر، ۲۸ درصد کاهش و در همسنجی با دوره مشابه سال آبی گذشته با ۱۰۴ میلیمتر، ۵۱ درصد افت نشان می‌دهد.

بر پایه این گزارش، بیشترین بارش در ۶ حوضه آبریز اصلی کشور مربوط به حوضه آبریز دریای خزر با ۱۴۳ میلیمتر بارش بود که در همسنجی با سال آبی گذشته ۲۷ درصد و در مقایسه با متوسط ۴۸ ساله یک درصد کاهش یافت.

کمترین میزان بارش نیز در حوضه‌های ششگانه اصلی کشور در حوضه آبریز مرزی شرق با یک میلیمتر بارش ثبت شد که در مقایسه با سال آبی گذشته ۹۶ درصد و در مقایسه با متوسط ۴۸ ساله، ۹۵ درصد کاهش نشان داد.

بیشترین میزان بارش‌ها در ایستگاه «دیناسرا» استان مازندران با ۷۶۶ میلیمتر و کمترین میزان بارش‌ها در ایستگاه‌های چابهار و «هوشک» سروان در سیستان و بلوچستان و «جنت آباد جنگل» در خراسان رضوی با صفر میلیمتر به ثبت رسید.

حجم بارش ها از آغاز سال آبی ۹۶- ۱۳۹۵ تا پایان دیروز ۸۴ میلیارد و ۴۹ میلیون مترمکعب بوده است که این خود گویای فاجعه ای بزرگ و اما خاموش است!

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی پارسینه، تاریخ انتشار: 12 دی 1395، کدخبر:330731   www.parsine.com
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین