سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۴۴۴۶۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۳
رییس کمیته مشارکت‌های مردمی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه اصل بیست و یکم قانون اساسی به درستی اجرا نمی‌شود گفت: زنان بیش از هرچیز چوب عدم اجرای قانون را می‌خورند.
شعار سال:

الهه راستگو عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران از زنان سرپرست خانوار به عنوان آسیب پذیرترین اقشار جامعه یاد کرد و اظهارداشت: اگرچه کودکان کار و افراد کارتن خواب نیز از مصادیق بارز آسیب و نیازمند توجه جامعه و مسئولان به شمار می‌روند اما نگاه ریشه‌ای به وضعیت زنان سرپرست خانوار و بررسی علل وقوع این پدیده بیانگر آن است که افزایش طلاق بیش از فوت همسران از نقش برجسته‌تری برخوردار بوده و در صورت برنامه‌ریزی صحیح برای این گروه آسیب دیده با پدیده‌هایی نظیر کارتن خوابی، کودکان کار، ارتکاب برخی جرایم و دیگر آسیب‌های ناخواسته از سوی این زنان و فرزندان آنها و البته ریشه دار در برخی کم‌کاری‌های صورت گرفته مواجه نخواهیم بود.

وی با بیان اینکه موضوعات مرتبط با زنان سرپرست خانوار سبب شده تا امروز وضعیت این افراد به عنوان مسئله اجتماعی مورد توجه قرارگیرد افزود: بی‌توجهی مسئولان به این مسئله تنها تعمیق آسیب‌های اجتماعی و بحرانی شدن شرایط را موجب خواهد شد.

زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی مرتبط با فقر است

رییس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم نهاد شهر تهران از اشتغال و کارآفرینی به عنوان مهمترین مطالبه به‌حق زنان سرپرست خانوار یاد کرد و گفت: درآمد ناچیز ناشی از اشتغال کاذب، امروز این گروه از زنان را در ردیف فقیر‌ترین اقشار جامعه قرار داده و از آنجا که ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در فقر بوده، زنانه شدن آسیب‌ها را می‌توان مرتبط با این امر دانست.

راستگو از دستفروشی، سبزی پاک کنی و کارگری در منازل و برخی کارگاههای تولیدی و مستعد آسیب اجتماعی به عنوان فرصت‌های شغلی این افرد یاد کرد و گفت: این درحالی است که در قانون اساسی تاکید ویژه‌ای به حمایت از زنان و ایجاد بیمه خاص برای بیوه‌گان و زنان سالخورده و بی‌سرپرست شده است.

لاینحل ماندن موضوع اقشار آسیب‌پذیر علی‌رغم وجود قانون

وی با طرح این پرسش که چرا علی‌رغم برخورداری از قانون، موضوعات مرتبط با اقشار آسیب‌پذیر لاینحل مانده تاکید کرد: بخشی از این امر صرف نظر از ناکارآمدی نظام‌های بیمه‌گر مرتبط با عدم الزام‌آوری قانون بوده و متاسفانه این مسئله‌ای ست که در بسیاری از موضوعات دیگر نیز مطرح است.

رییس کمیته مشارکت‌های مردمی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه تمامی دستگاهها بنابر وظایف محول شده مکلف به رفع مشکلات مردم شده اند اظهارداشت: عدم اجرای قانون بیانگر تخطی نهاد موظف شده است و اینکه چرا این سازمان‌ها مورد سوال قرار نمی‌گیرند جای بسی سوال و تامل است.

راستگو با بیان اینکه عدم حمایت دولت، رفاه اجتماعی زنان سرپرست خانوار و دیگر طبقات ضعیف را در ردیف پایین‌ترین اقشار جامعه موجب شده افزود: تعارض نقش این زنان و اینکه باید به تنهایی تمامی مشکلات اقتصادی، خانوادگی و تربیتی خانواده را متحمل شوند شرایطی را در این افراد موجب شده که رفع تبعات آن نیازمند صرف هزینه فراوان است.

وی بسیاری از معضلات و چالش‌های امروز جامعه را مرتبط با فقدان سیاست و نگاه پیشگیرانه مسئولان عنوان کرد وگفت: متاسفانه این رویه در تمامی حوزه‌ها حاکم بوده و جز تحمیل هزینه‌های سنگین و لاینحل ماندن موضوعات نتیجه دیگری به دنبال نداشته است.

عضو چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران در ادامه به اصل بیـست ویکـم قـانون اساسـی اشاره کرد و گفت: مطابق این اصل دولت‏ موظف‏ است‏ حقوق‏ زن‏ را در تمام‏ جهات‏ با رعایت‏ موازین‏ اسلامی‏ تضمین‏ نماید و امور زیر را انجام‏ دهد: ایجاد زمینه‌های‏ مساعد برای‏ رشد شخصیت‏ زن‏ و احیاء حقوق‏ مادی‏ و معنوی‏ او، حمایت‏ مادران‏، بالخصوص‏ در دوران‏ بارداری‏ و حضانت‏ فرزند، و حمایت‏ از کودکان‏ بی‏ سرپرست‏، ایجاد دادگاه‏ صالح‏ برای‏ حفظ کیان‏ و بقای‏ خانواده‏، ایجاد بیمه‏ خاص‏ بیوه‌گان‏ و زنان‏ سالخورده‏ و بی‏ سرپرست‏ و اعطای‏ قیمومت‏ فرزندان‏ به‏ مادران‏ شایسته‏ در جهت‏ غبطه‏ آنها در صورت‏ نبودن‏ ولی‏ شرعی‏. براین اساس می‌توان اذعان داشت که زنان بیش از هرچیز چوب عدم اجرای قانون را می‌خورند نه خلاهای موجود.

قانون و طرح‌های کاغذی ریشه بسیاری از مشکلات موجود است
راستگو با بیان اینکه قانون و طرح‌های کاغذی امروز نه تنها برای زنان سرپرست خانوار و اقشار آسیب دیده دردسر ساز شده که ریشه بسیاری از مشکلات موجود است افزود: نهادهای نظارتی باید در این حوزه با جدیت بیشتری عمل کرده و رفع مشکلات مردم را وظیفه اول و آخر خود قرار دهند.

وی به عملکرد سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: سمن‌های تخصصی این حوزه با نگاه ریشه‌ای به مسئله زنان سرپرست خانوار، مهارت آموزی را اولویت و لازمه کارآفرینی و توانمندسازی این گروه از اقشار جامعه قرار داده‌اند به طوری که مشکلات اقتصادی تعداد بسیاری از این افراد پس از برخورداری از مهارت‌های لازم و اشتغال در کارگاه‌های ایجاد شده مرتفع شده است.

رییس کمیته مشارکت‌های مردمی شورای اسلامی شهر تهران همچنین عملکرد ستاد توانمند سازی شهرداری تهران را یادآور شد و افزود: بیش از 1500 زن سرپرست خانوار پس از کسب آموزش‌های لازم صاحب شغل پایدار شده اند.

راستگو خاطرنشان کرد: با توجه به اقدام تخصصی سازمان‌های مردم نهاد و عملکرد درخشان آنها در تمامی حوزه‌ها بالاخص آسیب‌های اجتماعی قطعا تسهیل شرایط برای این گروه‌های غیرانتفاعی و مردمی کاهش مشکلات در بسیاری از حوزه‌ها را به دنبال خواهد داشت.


با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 13 دی 1395، کدخبر:1285587www.tasnimnews.com  
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
0
0
خانم راستگو به خودش بپردازه. مردم دیگه به هر کس رای نمی دهند
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین