سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۴۴۵۶۲
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۶
روزنامه افسانه چاپ شیراز در شماره 3188 در گزارشی نظر اعضای کنونی شورای اسلامی شهر شیراز را درباره شرکت یا عدم شرکت در انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا جویا شده است.

شعار سال: لیلا اکبرزاده در این گزارش نوشته است: کمتر از 6 ماه به پایان چهارمین دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا باقی مانده است و اعضا شورای 21 نفره شهر شیراز نیز آخرین ماه های حضور خود در این شورا را سپری می کنند.

اعضا شورای چهارم شهر شیراز اکثرا از یک لیست واحد انتخاباتی وارد شورای شهر شده اند اما امروز و پس از تصویب اصلاحیه قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا برای انتخابات پیش رو در یک لیست نمی گنجند.

بر اساس این قانون که در جلسه علنی روز دوشنبه مورخ بیستم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و پنج مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 29/ 2/ 1395 به تأیید شورای نگهبان رسیده است، شهرهای تا 50هزار نفر، پنج‌نفر عضو اصلی و سه نفر عضو علی‌البدل شهرهای با جمعیت بیش از 50هزار نفر تا 200هزار نفر، هفت نفر عضو اصلی و پنج نفر عضو علی‌البدل شهرهای با جمعیت بیش از 200 هزار نفر تا 500هزار نفر، نه نفر عضو اصلی و شش نفر عضو علی‌البدل شهرهای با جمعیت بیش از 500 هزار نفر تا یک میلیون نفر، یازده نفر عضو اصلی و هفت نفر عضو علی‌البدل شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر تا 2 میلیون نفر، سیزده نفر عضو اصلی و هشت نفر عضو علی‌البدل، شهرهای با جمعیت بیش از 2میلیون نفر، پانزده نفر عضو اصلی و ده نفر عضو علی‌البدل.

*شهر تهران، بیست و یک نفر عضو اصلی و یازده نفر عضو علی‌البدل

تبصره ـ ملاک تشخیص جمعیت هر شهر، آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن با اعلام رسمی مرکز آمار ایران است.

به گفته عبدالحمید سنگی، معاون آمار سازمان برنامه‌وبودجه استان فارس جمعیت شهر شیراز نیز نزدیک یک‌میلیون و 800 هزار نفر برآورد می‌شود که حدود 100 هزار نفر به جمعیت این شهر نسبت به پنج سال پیش افزوده ‌شده است؛ بنابراین با توجه به نتیجه سرشماری نفوس و مسکن سال 95 تعداد اعضا شورای اسلامی کلان شهر شیراز به 13 نفر عضو اصلی و 8 نفر عضو علی البدل تغییر خواهد کرد.

تجربیات گذشته نشان داده که انتخابات شوراهای شهر فضای بسیار متفاوتی با انتخابات مجلس خواهد داشت چرا که تعداد زیادی از افراد با تکیه بر جایگاه قوم و قبیله ، محله و سایر ظرفیت های خود وارد این رقابت می شوند

از سوی دیگر تشکل ها و احزاب سیاسی نیز لیست ها و ائتلاف هایی را برای گرفتن کرسی های شورای شهر در نظر خواهند گرفت.

مسلما اولین گزینه هایی که در انتخابات پیش رو حضور خواهند داشت نمایندگان فعلی شورای شهر شیراز هستند که البته بر اساس قانون جدید شوراها تنها 13 نفر از آنها می توانند مجددا بر کرسی های این پارلمان شهری بنشینند.

بنابراین هفته گذشته و در حاشیه جلسه علنی شورای شهر به سراغ نمایندگان مردم شیراز در شورای شهر رفتیم تا بدانیم هر 21 نفر آنها مجددا در رقابت انتخاباتی پیش رو شرکت خواهند کرد یا خیر.

نتیجه پرس و جوها این بود که 12 نفر از اعضا حضور خود را با قطعیت اعلام کردند، سه نفر از آنها اعلام کردند که در انتخابات شورای پنجم شرکت نخواهند کرد و سه نفر نیز به خبرنگار افسانه گفتند که هنوز تصمیم نهایی برای حضور نگرفته اند.

*حاضران در انتخابات 96

1.مظفر مختاری؛ وی در حال حاضر نایب رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی است و در انتخابات شورای چهارم با 34 هزار و 160 رای ، بیشترین تعداد آرا را به دست آورده بود و از تعداد اندک نمایندگان حاضر در این شورا است که در لیست جبهه متحد اصولگرایان حضور نداشت. مختاری علاوه بر عضویت در شورای شهر رئیس هیئت مذهبی استان نیز است. وی حضور مجدد خود برای انتخابات شورا را اعلام کرد.

2.علی راستگو؛ که در انتخابات گذشته 27 هزار و 54رای به دست آورد و وارد شورای شهر شد هم اکنون و پس از اینکه بهرام پارسایی از عضویت در شورا استعفا داد ریاست کمیسیون گردشگری و زیارت را به عهده دارد، وی همچنین رئیس تشکیلات خانه کارگر استان نیز است. راستگو نیز به خبرنگار افسانه گفته است که در انتخابات شوراها شرکت خواهد کرد.

3.سید کمال پاک فطرت؛ که هم اکنون ریاست شورای استان را نیز به عهده دارد و در انتخابات گذشته در لیست جبهه متحد اصولگرایان حضور نداشت، از اعضا علی البدل شورا بود که جایگزین شبیر زارع خفری شد. پاکفطرت نیز حضور مجدد خود در انتخابات را اعلام کرده است.

4. سید محمد کاظم دستغیب؛ نیز از آن دسته نمایندگان شورای شهر است که در لیست اصولگرایان قرار نداشت و با 19 هزار و 833رای وارد شورا شد. او نیز حضور خود برای شرکت مجدد در انتخابات را اعلام کرد.

5. بیژن زارعی؛ دیگر نماینده شورای شهر که در لیست جبهه متحد اصولگرایان نبود و با 18 هزار و 854رای به شورا راه یافت. زارعی هم اکنون نایب رئیس کمیسیون عمران شورا است؛ او نیز حضورش در انتخابات شورای پنجم را اعلام کرده است.

6.عباس افراسیابی کشکولی؛ دومین عضو علی البدل شورا است که با استعفای بهرام پارسایی (نماینده کنونی شیراز در مجلس) در خرداد ماه گذشته وارد شورای شهر شد. او نیز گفته است که مجددا در انتخابات شرکت می کند.

7. رضا محمدیان؛ رئیس کمیسیون عمران شورای شهر که از لیست جبهه متحد اصولگرایان و با 26 هزار و 526رای وارد شورای شهر شده است نیز احتمال حضور مجددش را تایید کرده است.

8. محمد تقی تذروی از دیگر اصولگرایان شورای شهر است که تعداد آراء او 26 هزار و 526 بود و مجددا نیز در انتخابات شرکت خواهد کرد. تذروی از اعضا سپاه پاسداران بوده و هم اکنون ریاست کمیسیون تلفیق و هماهنگی دستگاههای شورا را بر عهده دارد.

9. سعید سیف، عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر نیز که با حضور در لیست جبهه متحد اصولگرایان در انتخابات گذشته 24 هزار و 722رای به دست آورده بود اعلام کرد که مجددا در انتخابات شرکت خواهد کرد.

10. سید احسان اصنافی، عضو هیات رئیسه شورای فعلی و از اعضا لیست جبهه متحد اصولگرایان در انتخابات گذشته است که با18 هزار و 809رای به شورا راه یافت. اصنافی نیز در انتخابات آینده شورای شهر شرکت می کند.

11.محمد حق نگر؛ نایب رئیس کمیسیون خدمات شهری، محیط زیست و بهداشت شورا است. او نیز همراه با 14 عضو دیگر شورای شهر از لیست جبهه متحد اصولگرایان و با 24 هزار و 23رای به شورا آمد و در انتخابات دور بعد نیز شرکت خواهد کرد.

12. ابراهیم شعرا؛ دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری در فارس است. او نیز که از اعضا اصولگرای شورای شهر شیراز است با 21 هزار و 695رای وارد شورا شد و هم اکنون رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و مشارکت های اقتصادی شورا است. شعرا نیز قصد حضور مجدد در انتخابات را دارد.

13. زهرا یقطین؛ تنها بانوی حاضر در چهارمین دور شورای شهر شیراز است که به عنوان منشی در هیئت رئیسه شورا حضور دارد. او که از اعضا لیست جبهه متحد اصولگرایان بود با 28 هزار و 408 رای به شورا آمد. گروه های مختلفی تاکنون از وی به عنوان تنها زن شورا درباره عملکردش در حوزه زنان انتقاد کرده اند.

* غایبان احتمالی

1. سید محسن معین، از دیگر نمایندگان شورای شهر شیراز که با 22 هزار و 314رای به شورا آمده است در پاسخ به خبرنگار افسانه گفت: قطعا در انتخابات شرکت نخواهد کرد.

2. سید محمد رضا دیهیمی؛ از دیگر اعضا شاخص اصولگرا در شورای شهر است. وی هم اکنون رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا است و با31 هزار و 478رای وارد شورا شده است. وی نیز گفته است در انتخابات شورا شرکت نمی کند.

3. زین العابدین عرب؛ رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، امورحقوقی و املاک شورای چهارم است و با 33 هزار و 625رای به شورا آمده است. عرب نیز به خبرنگار افسانه گفت: با احتمال 99 درصد در انتخابات شرکت نمی کند.

4. غلام علی ترابی؛ رئیس کمیسیون خدمات شهری، محیط زیست و بهداشت شورا است. او نیز از اعضا لیست جبهه متحد اصولگرایان بود که با 20 هزار و 61رای وارد شورا شد و به گفته خودش برنامه ایی برای شرکت مجدد در انتخابات ندارد. گفتنی است ترابی قبل از انتخابات مجلس شورای اسلامی تصمیم داشت با استعفا از شورای شهر در این انتخابات شرکت کند که در آخرین لحظات از تصمیم خود منصرف شد.

5. محمد رضا هاجری؛ رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز که به مواضع تند خود به ویژه در برابر اهالی فرهنگ و هنر شناخته شده است و به عنوان عضو دیگری از لیست جبهه متحد اصولگرایان با 21 هزارو 421رای به شورای چهارم آمده است. هاجری به خبرنگار افسانه گفت: علاقه دارد به مدافعان حرم بپیوندد و شاید تا انتخابات آتی به شهادت رسیده باشد و برای شرکت در انتخابات زنده نباشد.

6. محمود رضا طالبان؛ نایب رئیس شورای شهر شیراز نیز که با 18هزار و 660 رای به شورای چهارم راه یافته است می گوید هنوز تصمیم نگرفته مجددا در انتخابات شرکت کند. او مسایل شخصی را دلیل تردیدش برای شرکت مجدد در انتخابات شوراها دانسته است.

7. احمد رضا نقیب زاده؛ رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز است او با 23 هزار و 176 رای وارد شورا شده و می گوید هنوز فرصت نکرده درباره حضور مجددش در انتخابات تصمیم بگیرد.

8. غلام مهدی حق دل ؛ رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز که دوران نقاهت پس از عمل جراحی قلبی را می گذراند و تازه به شورا بازگشته، نامساعد بودن شرایط جسمی خود را دلیلی دانست که ممکن است به خاطر آن در انتخابات آینده شرکت نکند. او نیز در انتخابات گذشته با 20 هزار و 342رای وارد شورای شهر شد.حق دل همچنین در پاسخ به این سؤال خبرنگار که آیا جبهه متحد اصولگرایان تا کنون برنامه ای برای انتخابات آتی شورای شهر داشته است، گفت: تا کنون حتی یک جلسه در این مورد برگزار نشده و همه ما به دنبال تکمیل کارهای ناتمام در شورای چهارم هستیم.

ابراهیم صبوری ، مسئول کمیته اطلاع رسانی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در استان فارس ضمن خبر از تشکیل این شورا، در گفت وگویی با روزنامه افسانه از تشکیل کمیته های مختلف در شورای سیاستگذاری و آغاز فعالیت های جدی و هدف مند در جهت شرکت موثر اصلاح طلبان در انتخابات شوراهای شهر و روستا در سراسر استان گفت و خاطر نشان کرد: کمیته ای به این منظور در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان شکل گرفته و هم اکنون در حال تعیین شاخص ها برای انتخاب کاندیداهای احتمالی است.

صبوری همچنین با تاکید بر اینکه یک لیست واحد و منسجم از سوی اطلاح طلبان برای شرکت در انتخابات شورای شهر معرفی خواهد شد از حضور افراد شاخص و سرشناس و دارای توانمندی های مدیریتی و تخصصی در این لیست خبر داد و ابراز امیدواری کرد با انتخاب چنین افرادی شورای شهری تاثیر گذار در شیراز فعالیت کند و قدمی نو در توسعه کمی و کیفی شهر شیراز برداشته شود. مسئول کمیته اطلاع رسانی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در استان فارس همچنین تاکید کرد: حضور کاندیداها به شکل حزبی سبب می شود این افراد پس از پذیرفته شدن در انتخابات و تصدی مسئولیت به حزب یا تشکل خود پاسخگو باشند و از سوی دیگر احزاب نیز پاسخگوی فعالیت ها و اعمال این افراد به مردم خواهند بود.

سید فخر الدین دستغیب؛نماینده پیشین شیراز در مجلس شورای اسلامی و از اعضا شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان استان فارس نیز در گفت وگو با افسانه از حضور افراد شاخص و توانمند و آشنا به امور و مسائل شهری در لیست اصلاح طلبان برای شرکت در انتخابات شوراهای شهر خبر داد و گفت: اصلاح طلبان به طور جدی وارد عرصه انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا خواهند شد.

دستغیب با بیان اینکه اصلاح طلبان می کوشند در چارچوب نظام جمهوری اسلامی حضور حداکثری مردم در انتخابات را شکل دهند، افزود: یقینا اهمیت انتخابات شوراهای شهر و روستا به هیچ وجه کمتر از انتخابات مجلس نیست و به همین علت برنامه های مشخصی برای این انتخابات خواهیم داشت. این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و عضو شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان استان خاطر نشان کرد: در تلاش هستیم افراد متخصص و متدین با تفکر اصلاح طلبی را وارد شورای شهر شیراز کنیم.

وی از آغاز سازماندهی ها و تشکیل جلسات مدون با حضور حداکثری احزاب و چهره های شاخص اصلاح طلب خبر داد و گفت: کا رگروه های متعددی از جمله کارگروه شهرستان ها، اصناف، اقشار، اطلاع رسانی و کارگروه تعیین شاخص های کاندیداها شروع به فعالیت کردند.

دستغیب با اشاره به آغاز فعالیت کارگروه تعیین شاخص های کاندیاتوری در انتخابات شوراهای شهر و روستا گفت: تشکیل این کمیته به این سبب است که انتخاب کاندیداها از نظرات فردی خارج شده و بر اساس اولویت ها و شاخص ها صورت بگیرد. وی تخصص، رویکرد حزب و اصلاح طلبی را از مهمترین شاخص هایی دانست که در انتخاب کاندیداها در لیست اصلاح طلبان موثر خواهد بود.این روز ها تحرکات فراوانی از جانب افراد مختلف برای کاندیداتوری در انتخابات شورای اسلامی شهر شیراز دیده می شود. عده ای به پشتوانه ظرفیت قومی، گروهی به واسطه جایگاه اجتماعی، و افرادی نیز به پشتوانه نزدیکی به نمایندگان مجلس و دلایل و ظرفیت های دیگر چنین تصمیاتی گرفته اند اما آنچه بیش از دلایل و اهداف دیگر به شکل پر رنگی دیده می شود تلاش عده زیادی از این افراد برای حضور در لیست احتمالی اصلاح طلبان موسوم به لیست امید است. این تلاش ها پس از انتخابات مجلس شورای اسلامی و پیروزی لیست امید شدت یافته است.

با اندكي تلخيص و اضافات برگرفته از خبرگزاري ایسنا، تاریخ انتشار: 12 دی 1395، کد مطلب: 82342925:www. isna.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین