سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۴۴۶۰۴
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۲
دبیرمرجع کنوانسیون ملی حقوق کودک وزارت دادگستری گفت:اعتیاد بزرگترین معضل زنان در مناطق حاشیه نشین کلان شهرهاست و دولت بتنهایی نمی تواند حاشیه ها را ساماندهی کند، لازم است تشکل های مردمی نیز دراین زمینه مساعدت کنند .

شعار سال: دکتر مظفر الوندی یکشنبه در حاشیه بازدید از مناطق حاشیه ای در مهدی آباد ( کتس بس ) شیراز با بیان اینکه اعتیاد به مواد مخدر در مناطق حاشیه نشین به شدت دیده می شود گفت : متاسفانه اعتیاد کانون خانواده ها را دراین مناطق از هم می پاشد ، بسیاری از خانواده ها را درگیر کرده است و موجب شده تا آسیب جدی به کیان خانواده در اغلب مناطق حاشیه نشین وارد آید .

وی با بیان اینکه نظام اسلامی و دولت در سال های گذشته خدمات خوبی به مناطق حاشیه نشین داده است گفت : در عین حال این خدمات کافی نیست، لازم است خیرین و تشکل های مردمی به کمک دولت بیایند و با ساماندهی مناطق حاشیه نشین دامنه تاثیر ناهنجاری های اجتماعی در این مناطق را کم کنند .

دبیر مرجع کنوانسیون ملی حقوق کودک وزارت دادگستری در ادامه جرایم خشن و سرقت را از دیگر معضلات مناطق حاشیه نشین برشمرد و گفت : همین جرایم هم زاییده اعتیاد است، اعتیاد باعث می شود که انواع جرایم دیگر در مناطق حاشیه نشین رشد کند .

این مقام وزارت دادگستری در ادامه با بیان اینکه مداخلات اجتماعی و کارشناسی در مناطق حاشیه نشین باید افزایش یابد اظهار داشت : نمی توانیم در برابر ناهنجاری هایی که در مناطق حاشیه نشین به چشم می خورد بی تفاوت باشیم ، اکثر سکونتگاه ها در این مناطق نیاز به مداخلات اجتماعی دارد و لازم است مشاوران زبده خدمات مشاوره و آموزش مهارت های زندگی به زنان و کودکان و خانواده های ساکن در این مناطق ارائه دهند .

الوندی با بیان اینکه کلان شهرها و اکثر شهرهای بزرگ کشور دارای مناطق حاشیه نشین است گفت : شیراز مدل مناسبی برای سامان دهی به مناطق حاشیه در پیش رو دارد، کارشناسان در شیراز با انجام مداخلات و با حل مشکل در محل در بین حاشیه نشینان حضور می یابند ، حضور در محل می تواند ابعاد تازه ای از کشف مشکل در اختیار کارشناسان قراردهد ، فضا برای کمک خیرین و تشکل های مردمی در این مناطق فراهم است و هر کسی نیت خیر خواهانه داشته باشد می تواد از این فضا بهره ببرد و کمک کند .

دبیر مرجع کنوانسیون ملی حقوق کودک وزارت دادگستری به ارائه خدمات سلامت و خدمات بهداشت و درمان و خدمات دندانپزشکی دراین مناطق اشاره کرد و گفت : هر چند خدماتی در حوزه های مختلف به ساکنان در این مناطق داده می شود اما لازم است متخصصین و کسانی که توان ارائه خدمات دارند نیز دراین مناطق به یاری حاشیه نشینان و ساکنان سکونتگاه های حاشیه ای بیایند .

سیده معصومه دستغیب مدیر کل دفتر بانوان و خانواده استانداری فارس نیز در حاشیه این بازدید به خبرنگار ایرنا گفت : سکونتگاه های منطقه مهدی آباد از جمله مناطق حاشیه شیراز است که نیاز به افزایش خدمات و مداخلات اجتماعی و بررسی کارشناسی معضلات زنان و کودکان دارد .

دستغیب با بیان اینکه در این بازدید برخی از مدارس ، مساجد و اماکن موجود در مهدی آباد و همچنین خانواده های ساکن مورد بازدید قرار گرفت گفت: کارگروه های ویژه دراستانداری فارس مسایل بانوان و کودکان در مناطق حاشیه نشین را مورد ارزیابی و بررسی قرار می دهد و با ارائه خدمات مشاوره سعی در جبران برخی از مسایل و مشکلاتی دارد.

وی گفت:در سالهای مختلف در این مناطق مسائل و مشکلاتی وجود داشته و اکنون خانواده ها و زنان و کودکان را رنج می دهد .

مدیر کل دفتر بانوان و خانواده استانداری فارس اضافه کرد : عمده مسایل و مشکلات زنان و کودکان در مناطق حاشیه شیراز مسایل فرهنگی و اجتماعی است، در این مناطق خانواده های ایرانی و برخی اتباع بیگانه در شرایط نا مساعدی زندگی می کنند و نیاز است تا خیرین و نیکوکاران نیز به کمک این خانواده ها بیایند و در کنار خدمات دولت ما از کمک نیک اندیشان نیز بهره مند باشیم .

دستغیب گفت: ارائه مهارت های زندگی و ارائه آموزش های فرهنگی و اجتماعی به این خانواده ها یک ضرورت انکار ناپذیراست،این مناطق فاقد فضای سبز،فاقد پارک بازی و فاقد امکانات فرهنگی و فرهنگ سراست، شهرداری ها باید خدمات خود به این مناطق را توسعه دهند و زمینه استفاده از امکانات بیشتر برای خانواده ها فراهم شود .

با اندكي تلخيص و اضافات برگرفته از خبرگزاري ایسنا، تاریخ انتشار: 12 دی 1395، کد مطلب:82369750:www.isna.irاخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین