سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۴۵۱۷۷
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۴
مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری با اشاره به اینکه دستگاه های «سینماسیار» به صورت اجاره به شرط تملیک به متقاضیان ارائه می شود، تاکید کرد این پروژه پتانسیل جدید برای گیشه سینما است.

شعارسال: مصطفی ابطحی مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری، با اشاره به طرح «سینماسیار» گفت: دستگاه های «سینماسیار» به تعداد ۱۰۰ دستگاه تهیه شده و اولویت نصب این دستگاه ها با استان‌هایی است که به ما اماکنی را معرفی می کنند که حداقل امکانات را برای نمایش فیلم داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در این طرح تمام امکانات لازم برای نمایش یک فیلم ارائه می شود، ادامه داد: در کنار دستگاه «سینماسیار» ی که در اختیار استان ها قرار می‌گیرد، بلندگو، آمپلی فایر و پرده نمایش مناسب ارائه می شود به همین دلیل در جایی که پرده نمایش نباشد، می توان از پرده های نمایشی خود «سینماسیار» استفاده کرد.

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری تاکید کرد: دستگاه های «سینماسیار» به گونه ای طراحی شده اند که هم در اماکن و فضاهای بسته و هم در فضاهای روباز قابل نصب و استفاده هستند. در نتیجه متناسب با وضعیت آب و هوا و جغرافیای استان ها، متولیان هر مکانی را که مناسب ببینند می توانند این دستگاه ها را نصب کنند و هدف ما این است که مردم آن شهر با پیمودن کوتاه ترین مسیر به دستگاه های «سینماسیار» دسترسی داشته باشند و بتوانند از فیلم های روز سینما استفاده کنند.

وی تاکید کرد: همه آنچه که یک سینما نیاز دارد، در طرح «سینماسیار» در نظر گرفته شده است و هر استانی که درخواست نصب این سینما را داشته باشد به هیچ چیز اضافه‌ای نیاز ندارد. البته به این امر هم فکر کرده ایم که اگر ۱۰۰ دستگاه «سینماسیار» آماده ارائه داریم، ۵۰۰ پرده نصب کنیم تا پرده های خود سیستم «سینماسیار» باز و بسته نشود تا عمر بیشتری داشته باشد. در واقع عمر مفید یک پرده سینما ۲ سال است ولی اگر این پرده باز و بسته شود ممکن است زودتر خراب شود.

ابطحی درباره هزینه‌های این سیستم گفت: هرچند هزینه نمایش فیلم توسط «سینماسیار» از هزینه پرده های سینمایی گران تر است، اما با این حال می توانیم پرده ها را در جای مورد نظر نصب کنیم و دستگاه ها را در شهرهای دیگر جابه جا کنیم.

وی با اشاره به همکاری با شرکت های پخش برای اجرای این طرح توضیح داد: یکی از مراودات و مکاتبات ما برای اجرایی شدن این طرح، با شرکت های پخش بوده است و فکر می کنم در این زمینه به جمع بندی لازم در این زمینه می رسیم. طبیعی است که شرکت های پخش این طرح را به عنوان یک فرصت قبول کنند، چرا که تعداد سالن های سینما در کشور بسیار کم است و درآمد صاحبان فیلم از سینمایی که تنها ۳۰۰ سالن دارد، کاملا مشخص است. این ۱۰۰ دستگاه «سینماسیار» یک درآمد کاملا جدید برای شرکت های پخش است.

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری توضیح داد: با توجه به اینکه این دستگاه ها در شهرهای کوچک نصب می شود، بی شک قیمت بلیت ها پایین می آید، در این میان هرچقدر هزینه بلیت ها در این پروژه کم باشد، باز هم یک درآمد جدید برای آنها به شمار می رود. این درآمد جدید در کنار درآمدهای قبلی، می تواند نه تنها مشکل تهیه کنندگان را حل کند بلکه نقدینگی جدید ایجاد و اشتغال زایی کند.

وی بیان کرد: طرح «سینماسیار» با توجه به اینکه دارای سخت افزار و نرم افزار و متخصص داخلی است، می تواند در زمینه اشتغال زایی موفق عمل کند. در نظر داریم با شروع کار طرح سینما سیار در کشور، با رایزن های فرهنگی کشورهای منطقه صحبت کنیم تا با استفاده از «سینماسیار» در کشور خود که تقریبا وضعیت مشابهی با ما در زمینه سالن سینما دارند، این مشکل را پشت سرگذارند.

ابطحی گفت: مدل اقتصادی که برای طرح «سینماسیار» تعریف شده این است که مدیریت این دستگاه ها مدل اجرا به شرط تملیک است، به این گونه که ما قصد داریم دستگاه های سینما سیار را به مدت سه سال به یک مجموعه مناسب و حرفه ای واگذار کنیم. این مجموعه در طول این سه سال با درآمدی که به دست می آورد، هزینه های صورت گرفته را بازگردانند و با شرط اجاره به شرط تملیک با پایان زمان پرداخت اقساط، دستگاه را به مالکیت خود در آورد.

جدولی مبنی بر شهرهای که سینما دارند و شهرهای کناری آنها که سینما ندارند، طراحی شده است. براساس این جدول ها، سیستم های «سینماسیار» در شهرهایی نصب می شوند که جمعیت بیشتری دارند و فاصله آن ها با شهرهایی که سینما دارند، کمتر از ۱۰۰ کیلومتر نباشد تا به فروش فیلم در آن سینما صدمه نزد

وی توضیح داد: هرچند در نهایت دستگاه ها در اختیار مجموعه ها قرار می گیرد، اما نظارت بر پخش فیلم ها توسط موسسه رسانه های تصویری صورت می گیرد. زمانی که دستگاه به صورت اجاره به شرط تملیک در اختیار مجموعه ها قرار می گیرد، صاحبان دستگاه ها از آن به خوبی حفاظت می کنند، در چنین شرایطی پولی که ما در این زمینه هزینه کرده ایم، باز می گردد و این پول دوباره در ساخت و تولید دستگاه های جدید به کار گرفته می شود.

این مدیر سینمایی با اشاره به ضمانت کار این دستگاه ها، بیان کرد: شرکت و کارخانه سازنده دستگاه ها موظف است تا ۳ سال ضمانت این دستگاه را داشته باشد و تا ۵ سال خدمات پس از فروش و تامین تجهیزات دستگاه ها را برعهده داشته باشد. همچنین ۱۰۰ دستگاهی که نصب می شود، ۲۰ دستگاه نیز در کارخانه نگهداری می شود که اگر قطعه ای از یک دستگاه خراب شد ما نمایش فیلم را در آن شهرستان تعطیل نکنیم و از دستگاه های جدید برای نمایش استفاده می شود.

وی تاکید کرد: شورای صنفی نمایش در همه پخش فیلم ها در سراسر کشور دخیل است و فروش فیلم ها، آمار تعداد مخاطبان و سالن ها در این فروش کل قرار می گیرد.

ابطحی در پایان گفت: جدولی مبنی بر شهرهای که سینما دارند و شهرهای کناری آنها که سینما ندارند، طراحی شده است. براساس این جدول ها، سیستم های «سینماسیار» در شهرهایی نصب می شوند که جمعیت بیشتری دارند و فاصله آنها با شهرهایی که سینما دارند کمتر از ۱۰۰ کیلومتر نباشد تا به فروش فیلم در آن سینما صدمه نزد. البته در این میان استان های مرزی در اولویت قرار دارند که از آن جمله می توان به بوشهر، خراسان، سیستان بلوچستان اشاره کرد.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: 18دی1395، کدخبر: 3864446: www.mehrnews.com


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین