سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۵۱۲۰
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۴
ثبت ملی باغ فین کاشان هشتاد ساله شد، شاخص‌ترین نمونه باغ ایرانی و یکی از زیباترین و مشهورترین باغ‌های تاریخی ایرانی که گذشته تاریخی تلخی دارد، جایی که ناصرالدین‌شاه، در سال ۱۸۵۲ میلادی صدراعظم خود امیرکبیر را در آن به قتل رساند.

شعارسال: باغ فین کاشان، نام یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد. مکان نامبرده جایی است که ناصرالدین‌شاه، در سال 1852 میلادی صدراعظم خودش امیرکبیر را در آن به قتل رساند. سابقه و قدمت باغ فین احتمالاً به دوره صفویه باز می‌گردد. وسعت باغ بالغ بر 23 هزار مترمربع و شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار، بارو و برج‌های استوانه شکل محصور شده‌است. در مقایسه با بسیاری از باغ‌های ایرانی مشابه، باغ فین با آب قابل توجهی مشروب می‌شود.

در این رابطه سمیه فرهادی مدیر پایگاه جهانی باغ فین کاشان عنوان کرد: باغ فین کاشان در 15 آذر 1314 به شماره 238 به ثبت ملی رسید. باغ تاریخی فین کاشان به عنوان شاخص ترین نمونه باغ ایرانی و یکی از زیباترین و مشهورترین باغ‌های تاریخی ایران است.

وی با اشاره به اینکه این باغ تاریخی سالانه پذیرای بیش از یک ونیم میلیون نفر گردشگر داخلی و خارجی است، افزود: در 6 ماه نخست سال 1394 بیش از یک میلیون و 100 هزار نفر گردشگر داخلی وخارجی از مجموعه این باغ تاریخی بازدید کردند.

مدیر پایگاه جهانی باغ فین کاشان به اقدامات مرمتی و اصلاحی در طی یک سال اخیر در باغ فین اشاره کرد و افزود: مرمت بقایای خلوت نظام الدوله به عنوان مرکز پژوهشی پایگاه جهانی، مرمت سقف‌ها و بدنه‌ها و کف فرش مجموعه، اصلاح سیستم معیوب تاسیسات مکانیکال، اجرای سیستم الکتریکال و ساخت و نصب دربهای سنتی از اقدامات صورت گرفته است.

فرهادی همچنین به تکمیل مخزن ذخیره آب باغ فین شامل تکمیل سقف و اجرای ایزولاسیون داخلی و خارجی مخزن جهت تامین آب باغ فین با اعتباری بالغ بر نهصد و پنجاه میلیون ریال اشاره کرد و افزود: تعمیر و اصلاح موتورخانه موزه باغ فین با اعتباری بالغ بر دویست میلیون ریال، انجام مطالعات پژوهشی پایگاه میراث جهانی باغ ایرانی، ایجاد مخزن امن برای موزه باغ فین شامل تهیه و نصب درب گاوصندوقی، انجام مطالعه و بررسی فضای سبز باغ فین کاشان و ارائه راهکار فنی برای حل مسائل و مشکلات موجود توسط موسسه تحقیقات و جنگل‌ها و مراتع کشور از دیگر اقدامات مرمتی و اصلاحی صورت گرفته در باغ فین و محوطه فضای سبز باغ است.

به گفته مدیر پایگاه جهانی باغ فین کاشان ، این اثر تاریخی زیبا سال 1389 و به شماره 004-1372 به ثبت جهانی رسید.

به گزارش پایگاه‌های ثبت جهانی میراث فرهنگی استان اصفهان، برخی منابع تاریخی قدمت این باغ را به دوران سلطنت آل‌بویه می‌رسانند. به استناد این منابع، زلزله مهیب سال 1573 میلادی باعث تخریب کلی باغ شد. بقایای باغی در چند صد متری باغ فین (باغ نو) موجود است که به باغ کهنه معروف است. باغ کهنه در دوره ایلخانان مغول بیشترین گسترش را یافته بوده‌ است. به هر حال ساختمان باغ فین فعلی به دوران شاه‌عباس اول نسبت داده شده و میراث فرهنگی ایران طراح باغ را غیاث‌الدین جمشید کاشانی می‌دانند. با این وجود منابع دانشگاهی طراح باغ را شیخ بهایی معرفی می‌کنند.

کار ساخت و توسعه عمرانی باغ در دوره شاه صفی و شاه‌عباس دوم نیز ادامه یافت و به اوج رسید. بناهای سر در ورودی، کوشک صفوی و یکی از حمام‌ها محصول این دوره بوده‌اند. همچنین شاه سلیمان صفوی صفه‌ای پیرامون چشمه فین بنا کرد که احتمالاً موجب تغییر نام چشمه فین به چشمه سلیمانیه بوده‌ است.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار خبر 15 آذر 1394، کدمطلب: 936068، www.tasnimnews.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین