سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۵۴۵۱۰
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۳
دریاچه کفه خنج در موقعیت جغرافیایی N275127 E533105 در استان فارس واقع است. این دریاچه ۱۳۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و نزدیک شهر خنج در شهرستان خنج قرار دارد.
شعارسال: از دریاچه های نزدیک به این منطقه، می توان دریاچه میدان گل شهرپیر در ۱۵ کیلومترى غرب حاجى‌آباد در شهرستان داراب را نام برد. «کَفه» در زبان محلی به معنای منطقه ای دشتی و فاقد شیب است. «کَفه خُنج» مکانی آبگیر است که به هنگام ریزش بارش‌های موسمی، آب فراوان در آن جمع می‌شود و شکل دریاچه و باتلاق به خود می‌گیرد.

بر اساس اسناد تاریخی موجود، این دشت (کفه)، به «کفه حاج ایاز خان» نیز معروف بوده است. علت این نامگذاری به‌گِل نشستن یک گله گوسفند خاصه سفید (گوسفندان اصلاح شده انتخابی و تماماً به رنگ سفید)متعلق به حاج ایازخان قشقایی به هنگام یک رگبار بهاره ذکر شده است.

خنج در ۱۰۱کیلومتری غرب لار و در ۲۶۵کیلومتری جنوب شیراز در دشتی وسیع واقع است کولیته در شمال و کوه مهنه ( میانه) چونان سدی به موازات آن در جنوب با ارتفاعی تقریباً همسان سر بر افراشته اند.دریاچه فصلی کفه خنج گستره ای شرقی غربی دارد و طول آن در حدود ۱۸ کیلومتر و عرض آن ۸ کیلومتر است. ارتفاه دریاچه از سطح دریا ۶۵۵ متر است.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت گردشگری ایران، تاریخ انتشار: - ، کدخبر: - ، www.gardeshgariiran.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین