سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۵۴۸۰۲
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۱:۲۶
مسجد سنگی ترک واقع در روستای ترک در ۲۹ کیلومتری شمال شرقی میانه و در کنار جاده قدیم میانه به سراب در استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است.

شعارسال: این مسجد کهن از اثار بسیار مهم ایران است که شگفتی های منحصر به فردی دارد،بنای مسجد و نمای بیرونی آن همه یکپارچه از سنگ ساخته شده است.

کنده کاری های با شکوه و کتیبه های زیبای آن که به خط زیبای نستعلیق تزئین شده موضوع دیگری است که حکایت از دقت ،نبوغ و ظریف کاری معماران مسلمان آن دوران را دارد.شاید بتوان محراب این مسجد را اوج هنر این مسجد دانست و ستون های این مسجد به گون های زیبا و حیرت انگیز با سنگ های یکپارچه و قرمز ،هر بیننده ای را به تحیر و تفکر وا می دارد.

این مسجد که یکی از زیباترین مساجد ایران است تاریخ بنای اولیه معلوم نیست ولی با توجه به شیوه معماری شبستان قدیمی می توان آن را به دوره ایلخانیان نسبت داد.


شیوه معماری و مصالح ساختمانی که در مسجد سنگی ترک به کار رفته ،باستان شناسان را به تحیر وا داشته و در عین حال تاریخ درخشان هنر معماری اسلامی را در قرون گذشته به تماشای علاقه مندان می گذارد.


با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت گردشگری ایران، www.gardeshgariiran.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین