سایت خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۵۵۰۱۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۸
معاون فرهنگی وزیرعلوم گفت: اصحاب قدرت اگر مانع فعالیت دانشجویی شود خود ضرر می کند، در دوره هایی که تشکل های دانشجویی تعطیل شدند اصحاب قدرت آسیب دیدند.

شعار سال: حمیدرضا جلایی پور استاد دانشگاه تهران، محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران، سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزیرعلوم و داود گودرزی رئیس بسیج دانشجویی شب گذشته در برنامه زاویه از شبکه چهار درباره جنبش دانشجویی نشستی را برگزار کردند .

دراین نشست سید ضیاء هاشمی با اشاره به جنبش دانشجویی گفت: دانشجوها با رویکردهای مختلف در یک برنامه کاملا باز که توسط دولت برگزار شده بود در حضور رئیس جمهور دیدگاههای خود را مطرح کردند. این چهارمین بار بود که رئیس جمهور در این برنامه شرکت کرده و با سعه صدر از این برنامه استقبال کرد حتی ما را نیز به عنوان برگزار کننده تشویق کردند.

وی تصریح کرد: جنبش دانشجویی پیشگام آزادی، گفتگو و گفتگوی نقادانه است. جنبش دانشجویی جنبش است که از اصحاب قدرت مستقل باشد و سیاهی لشگر اصحاب قدرت نباشد.

معاون فرهنگی وزارت علوم ادامه داد: یکی از کارکردهای فعالیت های دانشجویی این است که دانشجویان یاد می گیرند کار گروهی انجام دهند و این فعالیت های جمعی دانشجویی حرکت های مکمل و فرصتی برای شکوفایی استعداد دانشجویان است.

هاشمی افزود: وقتی دانشگاه بسته باشد و فضای گفتگو و تضارب اندیشه نباشد، فضای دانشگاه یک فضای راکد می شود. همانطور که در بخش علمی بین اساتید تبادل نظر باید مبتنی بر نقد باشد، در سطح دانشجویی نیز باید این فضا فراهم باشد. دانشجو باید بتواند دانشگاه، دولت و حاکمیت را نقد کند.

وی افزود: همچنین در رسیدن به ایده آل خود یک حرکت جمعی داشته باشد. این‌ها را ما حرکت های دانشجویی تلقی می کنیم و این حرکت ها ارزشمند است. ما در سالهای گذشته به عنوان مسئول و سالهای قبل تر از آن به عنوان دانشجو از آن بهره می گیریم جامعه و دولت نیز از آن بهره می گیرند.

معاون فرهنگی وزارت علوم افزود: اصحاب قدرت اگر مانع فعالیت دانشجویی شود خود ضرر می کند، در دوره هایی که تشکل های دانشجویی تعطیل شدند اصحاب قدرت آسیب دیدند در شرایطی که اصحاب قدرت آمدند و فرصت به دانشجو دادند تا حرف بزند دانشجویان نشان دادند که دارای مرام هستند و اعتماد اجتماعی به دانشجویان افزایش یافت البته در دوره هایی نیز این اعتماد اجتماعی افت پیدا کرد.

وی ادامه داد: در طول ۳ سال گذشته بیش از ۱۰۰ بار در دانشگاههای مختلف در معرض سئوالات دانشجویان قرار گرفته‌ام یک بار هم محدودیت ایجاد نکردم. در جلسه رئیس جمهور بنده مسئول بودم. آن را برگزار کردم و در طول سالیان گذشته بی سابقه بوده.

هاشمی ادامه داد: امسال ۱۳ نفر در حضور رئیس جمهور صحبت کردند. و رئیس جمهور نیز با سعه صدر جواب آنها را داد اما دانشجویان ما فقط این ۴ اتحادیه و بسیج نیستند. انجمن های علمی و نشریات نیز هستند تشکل های مستقل دیگر نیز هستند. ما نباید فکر کنیم که هر کسی که تابع سلیقه ما است صحبت کند و هر کسی که تابع سلیقه ما نیست حق صحبت ندارد. بیش از صد جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی برگزار کرده ام و طبق قوانین به تشکل ها مجوز داده و از آنها حمایت می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت های دانشجویی در این دولت نسبت به سال گذشته ۷۵ درصد رشد داشته است و فعالیت های سال قبل آن نیز نسبت به سال قبل رشد داشت. امسال تعداد تشکل های اسلامی ما نسبت به سال قبل ۱۰۰ تشکل اضافه شده است و تعداد برنامه هایی که لغو مجوز شد به اندازه تعداد انگشتان یک دست است، یک مورد در بجنورد هواپیما پرواز نداشت. در یک مورد مناظره یکی از افراد حاضر نشد و تعدادی هم مجوز نگرفتند چون ۲۴ ساعت قبل اقدام کردند و باید زودتر این کار را انجام می دادند.

هاشمی در بخشی دیگر به اردوهای مختلط اشاره کرد و گفت: یک مورد نام ببرید که اردوی مختلط مجوزش را از دانشگاه گرفته باشد این یک دروغ محض است.

هاشمی گفت: برنامه ۱۶ آذر امسال برای بسیج دانشجویی بود آیا ما مجوز ندادیم؟ شما می خواهید فقط یک جریان وجود داشته باشد که آن هم نمی شود. نصف سخنرانی های امسال در ۱۶ آذرمربوط به منتقدان دولت بود.

ضیاهاشمی افزود: نشریات دانشجوی از ۳ هزار به ۵ هزار، کانونهای دانشجویی از ۲۸۰۰ به ۴ هزار، انجمن های علمی از ۵ هزار به ۸ هزار افزایش یافته است و مهمترین آسیب جنبش دانشجویی وابسته و یک بعدی بودن آن است.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ 2 دی 95 ، کد مطلب: 3856897: www.mehrnews.com


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
0
0
باید مواظبت کرد که انحراف از حرکت علمی در تشکل های دانشجویی بوجود نیاید و دانشجو سیاست زده نشود
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین