سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۵۸۱۵۵
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۷
نقوش سفالینه‌های رنگارنگ به جا مانده از گذشته بازگو کننده تاریخ گذشته سرزمین ما هستند.

شعار سال: ظروف و سفالینه‌های به جا مانده از دوران گذشته اشیایی بسیار با ارزش هستند که در سراسر ایران به وفور کشف شده و بسیاری از آن‌ها به موزه‌های کشورهای دیگر دنیا منتقل شدند و بسیاری هم در موزه‌های ایران به نمایش در آمده‌اند. از جمله این موزه‌ها می‌توان به «موزه آبگینه و سفالینه‌های تهران»و «موزه رضا عباسی» اشاره کرد. در این گزارش می‌خواهیم با «سفالینه‌های با نقوش رنگی روی زمینه سفید» که در موزه رضا عباسی به نمایش در آمده‌اند آشنا شویم.


این نوع سفالینه به نام‌های ظروف روستایی، ساری و نیز رنگارنگ هم معروف شده است.


این ظر‌ف‌ها با رنگ‌هایی چون ارغوانی تیره، سیاه، قهوه‌ای تیره، زرد و اخرایی به صورت ورقه‌ای نازک بر روی زمینه مات و پوشش گلی slip آن را تزیین می‌کند.


نقش‌ها غالبا شامل نقوش حیوانی، پرنده و به خصوص کبوترهای مسبک، دایره‌های توپر مسبک است.


این تزیینات گاهی توام با نوشته کوفی تزیینی است.


گرچه ظروف رنگارنگ به نام ساری معروف شده‌اند، ولی با کاوش‌های انجام شده، در نیشابور و جرجان و کشف کوره‌های متعدد سفالگری، این احتمال داده می‌شود که مرکز اصلی ساخت آن جرجان بوده و از آنجا به دیگر نقاط حاشیه مازندران از جمله ساری صادر شده است.


ساخت این ظروف به قرون سوم، چهارم و پنجم هجری قمری برمی‌گردد.


در ادامه می‌توانید تصاویری نمونه‌هایی از ظروف به نمایش در آمده در موزه رضا عباسی را مشاهده کنید.با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت کجارو، تاریخ 16 فروردین 96، کد مطلب: 125564: www.kojaro.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین