سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۵۹۴۷۶
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵
تعداد زیادی از بازنشستگان صنعت فولاد که ۳۰ سال حق بیمه پرداخت کرده اند، در اتفاقی عجیب از دو سال پیش بیمه درمان آنها متوقف شده و هنوز هم دفترچه های آنها اعتبار ندارد. برخی از این بازنشستگان در همین مدت از دنیا رفتند.
شعارسال: میانه سال 90 بود که در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی برخی شرکت های زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت که در صنایع فولاد کشور به فعالیت اشتغال دارند به بخش غیردولتی واگذار شدند. واگذاری این شرکت ها اگرچه در اصل در راستای برون سپاری تصدی گری از بخش دولتی و فعال سازی بخش خصوصی در فعالیت های تولیدی بود اما در این بین اصل مهمی از زیر چشم سازمان خصوصی سازی و ارگان‌های دولتی مربوطه پنهان ماند. اصل لزوم پایبندی شرکت ها به تعهدات آتی آنها که دولت پیش از خصوصی سازی بر گردن این شرکت ها گذاشته است.

یکی از این تعهدات، پرداخت سهم شرکت ها در مستمری بازنشستگان سال های گذشته صنعت فولاد کشور بود. تعهدی که به گفته نعمت اله شهبازی، معاون سابق اقتصادی و مالی صندوق بازنشستگی فولاد کشور تا پیش از خصوصی سازی این شرکت ها نسبت به پرداخت سهمشان در وقت تعیین شده متعهد بودند اما با خصوصی سازی آنها، پرداخت ها از سوی شرکت ها با تأخیر همراه شد.

با آغاز دولت یازدهم در میانه سال 92، مسئولان دولت بارها وعده حل مشکل بازنشستگان فولاد کشور به خصوص بازنشستگان ذوب آهن اصفهان را داده بودند. این بازنشستگان با تأخیرهای 2 تا 3 ماهه در دریافت حقوق بازنشستگی خود مواجه بودند.

اگرچه بعد از قریب به 4 سال، اکنون تأخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد از 2 تا 3 ماه به 2 تا 3 هفته رسیده است اما مشکل دیگری در دولت یازدهم برای بازنشستگان ذوب آهن اصفهان رخ داد که به مراتب از تأخیر در دریافت حقوق، زیان بار تر بود.

حدود 2 سال پیش و در میانه دولت یازدهم، دفترچه های درمانی حدود 30 هزار بازنشسته این شرکت بدون اطلاع قبلی و به یکباره فاقد اعتبار شد. بازنشستگان با مراجعه به مراکز درمانی که پیش از این دفترچه درمان آنها را قبول می کردند، مجبور به پرداخت هزینه درمانی به صورت آزاد و بدون پوشش بیمه شدند. بازنشستگانی که 30 سال در دولت کار کرده بودند و به عنوان کارمند رسمی کشوری، 30 سال حق بیمه پرداخت کرده بودند، به یکباره با وضعیتی مواجه شدند که هر گونه هزینه درمان خود و خانواده خود را باید به صورت آزاد پرداخت می کردند.

ابتدا مسئولان صندوق بازنشستگی فولاد بروز این مشکل را موقتی اعلام کردند، اما با ادامه دار شدن این وضعیت، مسئولان این صندوق تقصیر عدم واریز به موقع حق بیمه های بازنشستگان را به گردن شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان انداختند و شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان نیز اعلام می کرد که به وظایف قانونی خود عمل کرده است.

این مشکل عجیب تا همین امروز ادامه داشته و گزارش های مردمی از سوی بازنشستگان ذوب آهن اصفهان و خانواده آنها حاکی از این است که بسیاری از این افراد، بیماری های خود را به امید حل شدن مشکل اعتبار دفترچه های درمانی خود بدون مراجعه به پزشک تحمل کرده اند و در برخی مواقع بیماری افراد منجر به فوت و یا تشدید بیماری شده است.

برخی از بازنشستگان بدون در نظر گرفتن 30 سال پرداخت حق بیمه، برای نجات خود و خانواده شان از این وضعیت اقدام به ثبت نام مجدد در دیگر بیمه ها کردند تا از خدمات بیمه ای محروم نمانند اما بسیاری از بازنشستگان با پافشاری برای دریافت حق قانونی خود، از ثبت نام مجدد بعد از سالها پرداخت حق بیمه، خودداری کردند.

بارها تجمع بازنشستگان این شرکت در برابر صندوق بازنشستگی فولاد کشور بی نتیجه بوده و در حال حاضر نیز با گذشت بیش از دو سال، هنوز مسئولان دولت جواب مشخصی برای حل مشکل درمانی بازنشستگانی که 30 سال حق بیمه پرداخت کرده اند و پوشش درمانی در زمان بازنشستگی حق مسلم و قانونی آنهاست ندارند.

یکی از بازنشستگان ذوب آهن اصفهان در تماس با خبرگزاری تسنیم گفت: برخی همکاران سابق در عدم مراجعه به پزشک، خود و خانواده شان دچار مشکلات بسیاری شدند و همین چند وقت پش در مراسم ختم یکی از همکاران سابقمان شرکت کردیم، دولت چه جوابی دارد؟

یکی دیگر از بازنشستگان این شرکت به تسنیم گفت: هزینه های درمان بدون پوشش بیمه ای و به صورت آزاد بسیار زیاد است و ما که یک بازنشسته هستیم از پس این هزینه ها برنمی آییم. همسرم بیمار است و باید مرتب ماهانه به چند پزشک متخصص مراجعه کند، مجبور به گرفتن وام با سودهای 18 درصد و 22 درصد شده ام تا بتوانم هزینه های درمان را بپردازم، در حالی که بازنشسته رسمی کشوری هستم و 30 سال حق بیمه پرداخت کرده ام.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 28 فروردین 1396، کدخبر: 1381545 ، www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نصرت
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۰
0
0
کانون بازنشستگان مسئولیت مستقیم در قبال این مسائل دارد.اوضاع در تهران کمی بهتر است و رسیدگی ها به شکل نسبی قابل قبول هستند اما ذر شهرستان خیر.الف م
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
0
0
باید بر این اوضاع رسیدگی به بازنشستگان فقط سخت گریست با این همه فشار اقتصادی
ا.ف75
ناشناس
United States
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
0
0
دقت کرده باشین اکثر اتفاقات بد و ناحقی هایی که درحال روی دادنه بر روی قشر ضعیف جامعه مون بیشترین تاثیرو میذاره این نشون از ظلم و ضعیفکشی میده
ن.ف83
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۳
0
0
واقعا چه کسی براین سوگ خواهد گریست؟
ا.ف75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
0
0
چقدررر قضایای سوگوار و وحشتناک داره تو ایران اتفاق میفته...تو خوابم نمی دیدیم اینارو
ا.ف75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
0
0
خدا واقعا به هممون صبر بده برای ایران زندگی کردن
ا.ف75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۱
0
0
بازم قشر مظلوم
ا.ف75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین