سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۶۳۷۸۲
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۷
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: در مقابل سیل ویرانگر فضای مجازی و تبادل های عظیم اقتصادی در بستر این فضا که به سمت ما می آید با فیلتر و موارد سلبی نمی توان جلوی آن را گرفت.

شعارسال: ابوالحسن فیروزآبادی روز پنجشنبه در مراسم اختتامیه نخستین نمایشگاه و سومین همایش ملی فضای مجازی پاک در سالن همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی ،با بیان اینکه محدودیت می توان ایجاد کرد اما جلوی آن را نمی توان گرفت؛ گفت: فیلتر باید باشد و پالایش در همه دنیا وجود دارد اما با پالایش نمی توان جلوی آن را گرفت.

وی با بیان اینکه وجه شرعی شبکه های اجتماعی باید تعیین تکلیف شود، گفت: امروز نظام های آموزشی و اقتصادی در شبکه هایی مثل تلگرام و اینستاگرام در حال شکل گیری است؛ 30 درصد کانال های پرترافیک در تلگرام، آموزشی است و بیشتر در حوزه خانواده شامل آشپزی، بهداشتی، روانکاوی و زبان های خارجی می شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه با بیان اینکه د حال شکل گیری کسب و کارهای بزرگ در فضای مجازی هستیم، گفت: در حالی ما نگران از فیلم های هالیوودی و سازندگی فضای ذهنی جوامع بشری هستیم که اقتصاد این فیلم ها هفت میلیارد دلار است و این در حالی است که اقتصاد ساخت بازی در دنیا 90 میلیارد دلار شده است.

وی با بیان اینکه پنج درصد بازار 'بازی های رایانه ای' در اختیار ما است، گفت: همین بازار پیش بینی می شود در ایران 200 میلیارد تومان باشد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه براساس گزارش های دریافت شده از شرکت های واسطه، بازی کلش آو کلنز حداقل 120میلیارد تومان در سال درآمد دارد، گفت: براین اساس تصمیم گرفته شد در تعداد کسانی که استفاده می کنند محدودیتی ایجاد شود و سرعت آن چند روزی در شبکه محدود شد اما یک عکس العمل اجتماعی نسبتا وسیعی صورت گرفت زیرا افراد زیادی هستند که در این بازی زندگی و کسب و کار می کنند.

وی با بیان اینکه در سه حوزه پیشگیری و توانمندی و درمان نیاز اساسی به همکاری با حوزه های علمیه وجود دارد، تصریح کرد: طرح صیانت از کودکان، طرح فرهنگ سازی، طرح بازیهای رایانه ای،طرح ارتقای سواد فضای مجازی و نیز طرح تشکل های اسلامی در فضای مجازی از جمله طرح های شورای عالی فضای مجازی برای تغییر در شرایط فعلی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: بیش از 100 هزار تشکل در کشور داریم که حدود 90 درصد آنها مذهبی هستند که به طور معمول از توان آنها در فضای مجازی استفاده نمی شود که با طرح «تشکل های اسلامی در فضای مجازی» شاهد شکل گیری یک نهضت در حوزه تولید محتوا و آموزش سواد فضای مجازی خواهیم بود.

فیروزآبادی فضای مجازی را مولد عقلانیت جدیدی دانست و افزود: ما در این فضا شاهد تولید علم و تحولات بسیار سریع هستیم که اگر می خواهیم در این حوزه انسانی حرکت کنیم، باید عقلانیت تطبیقی با شرایط فعلی را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه امروز نظام شبکه ای، به عنوان یک نظام فکری در حال پذیرش توسط بشریت تبدیل شده ادامه داد: بنده معتقدم نظام بانکی و اقتصاد هم در آینده به طور نظام شبکه ای خواهد شد.

فیروزآبادی با بیان اینکه یکی از بخش های فضای مجازی پاک بحث توجه به اوقات فراغت است، تصریح کرد: اوقات فراغت انسان ها در جامعه ای که فضای مجازی توسعه یافته داشته باشد، بیشتر خواهد شد

وی بر لزوم ایجاد یک مدل اقتصادی برای دارا بودن یک فضای مجازی پاک تاکید کرد و گفت: این مدل طراحی شده باید جذاب باشد و همه نخبگان مشارکت داشته باشند و مورد مقبولیت مردم قرار بگیرد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه کارهای خوبی در کشور برای تولید 'بازی' صورت گرفته است، گفت: انحرافاتی نیز در تولید بازی های ایرانی وجود دارد و بسیاری از بازی های تولیدشده در کشور متاسفانه همان نگاه غربی را در بی بندوباری و ترویج خشونت دارند که باید مطابق با فرهنگ ایرانی اسلامی هدایت شود.

معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز در این آئین با بیان اینکه باید شبکه ملی فضای مجازی راه اندازی کنیم، گفت: غفلت ده سال در سرمایه گذاری فضای مجازی موجب عقب ماندگی ناخواسته در این حوزه شد و این این مسئله امروز گریبان ما را گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری افزود: ما دچار کمبود سرمایه گذاری در این زمینه هستیم و متولیان امر کوتاهی های بزرگی کردند که نتوانستیم در حوزه ارتباطات سرمایه گذاری لازم داشته باشیم.

وی با بیان اینکه دو رویکرد بسیار متفاوت در بازیگران صحنه فضای مجازی وجود دارد و این یک چالش در عرصه تصمیم گیری است، تصریح کرد: گروهی از مسئولان قائل به حقوق شهروندی و فضای باز اطلاعات هستند و قانون در رابطه با حقوق شهروندی می نویسند در حالی که بخش دیگری از مسئولان می گویند دسترسی به فضای مجازی محدود و فیلتر شود.

وی با اشاره به راهکارهای مدیریت فضای مجازی، نخستین اقدام را مدیریت VPN و فیلترشکن در کشور دانست، افزود: هر موضوعی که در کشور فیلتر و ممنوع است، با فیلترشکن می توان آن را دور زد.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه در ظاهر فیس بوک و توئیتر فیلتر هستند اما همه هم به آن دسترسی دارند و در آن حضور دارند، گفت: بانک ها و سفارتخانه ها و برخی مراکز نیازمند VPNهستند و باید یک نهادی وجود داشته باشد تا vpn مدیریت شده به مراکز و اشخاصی که نیازمند این مسئله هستند، ارائه دهد.

معاون قوه قضائیه راهکار دوم را احراز هویت دانست و افزود: یکی از خطای راهبردی مملکت این بود که چهار میلیون سیم کارت ناشناخته در کشور وجود داشت

وی با بیان اینکه کشورهای بزرگ و پیشرفته به افراد ناشناخته اینترنت ارائه نمی دهند، گفت: اگر افراد شناسایی شده باشند، اینترنت نیازمند بسته شدن نمی شود.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی بر لزوم توسعه دانش بومی تاکید کرد و گفت: ما باید پست الکترونیکی ملی، موتور جست وجوی ملی و شبکه اجتماعی ملی داشته باشیم نباید اطلاعات ما در بستر تلگرام مبادله شود.

شهریاری گفت: ما نمی گوییم شبکه اینترنت تعطیل شود بلکه باید در کنار آن، شبکه ملی اطلاعات داشته باشیم.

معاون قوه قضائیه با اشاره به اینکه در مدیریت شبکه خارجی دست ما خالی است، گفت: تعاملی میان وزارت ارتباطات با تلگرام شکل گرفته که آدرس صفحات مستهجن را می دهند و مسدود می کنند.

وی با بیان اینکه انتقال سرورها باید به داخل کشور انجام شود، گفت: نباید اطلاعات مردم و خانواده ایرانی در اختیار اسرائیل و انگلیس باشد.

وی گفت: فضای مجازی در حال حاضر به طور مستقیم مرکزیت حاکمیت ما را نشانه رفته است و اگر راهکارهای ارائه شده عملی نشود چاره ای جز بستن فضای مجازی نداریم.

سومین همایش ملی و نخستین نمایشگاه فضای مجازی پاک از 17 اسفندماه با هدف ترویج گفتمان توأمان فرصت و تهدید در فضای مجازی آغاز و امروز به کار خود پایان داد.

در حاشیه این همایش نمایشگاهی با مشارکت مجموعه های تولید کننده محصولات فضای مجازی ترتیب یافته بود.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار: 19اسفند1395، کدخبر: 82458942: www.irna.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین