سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۷۰۸۷۴
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۷
کارشکنی های آمریکا پس از گذشت دو سال از امضای برجام، اجرای کامل این توافقنامه را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

شعار سال: دومین سالگرد برجام با واکنش های مقامات کشورها و سازمان های بین المللی همراه شده است.

نانسی پلوسی: برجام آزمون بزرگ برای دیپلماسی آمریکا در جهان است
توافق مهمی که مانع از دست یابی ایران به یک سلاح هسته ای شد و مردم آمریکا و هم پیمانان ما را امن تر کرد. به لطف تلاش های رئیس جمهور اوباما و کار بی وقفه دانشمندان، دیپمات ها، مقامات نظامی و دیگر سران کشورها از سراسر جهان، تهدید قریب الوقوع و فاجعه بار یک ایران مسلح به سلاح هسته ای از روی میز برداشته شد، بدون آن که حتی یک تیر شلیک شود.

این توافق نامه بر اساس راستی آزمایی است نه اعتماد و آمریکا در مقابل هر گونه نقض احتمالی آن هوشیار است. کشور ما هیچ گونه توهمی در ارتباط با رژیم ایران ندارد و دموکرات ها به تضمین این موضوع متعهد هستند که ایران به سبب تداوم روند حمایت خود از تروریسم و نقض فراوان حقوق بشر پاسخ گو خواهد بود.

برجام یک آزمون قدرتمند برای قدرت دیپلماسی آمریکا و رهبری در جهان است.

اتحادیه اروپا به حفظ و اجرای برجام متعهد است

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: این توافق (برجام) دستاوردی تاریخی برای امنیت منطقه و همه دنیا بود موفقیتی برای دیپلماسی چند جانبه ای که نشان داد می تواند کارساز باشد و نتیجه بخش شود.
هجده ماه بعد از اجرایی شدن، توافق از سوی همه طرف ها با موفقیت در حال اجراست، از جمله ایران که شش گزارش منتشر شده از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی این را تایید می کند. این توافق مربوط به جامعه جهانی است که شورای امنیت سازمان ملل آن را تایید کرده است و براساس آن همه طرف ها باید به تعهداتی که دو سال پیش متعهد شده اند، پای بند باشند.

اتحادیه اروپا به حفظ و اجرای این توافقنامه متعهد است و خواهد ماند و تلاش می کند تا مسائل باقیمانده و منشاء تنش ها و درگیری ها که همچنان بر منطقه تاثیر می گذارد، حل و فصل شوند.

جان کری: برجام جهان را به جایی امن تر تبدیل کرد

جان کری وزبر خارجه سابق آمریکا: با این توافق همه راه‌های منتهی به ساخت بمب اتمی به روی ایران بسته شد و جهان به جایی امن‌تر تبدیل شد.

زمانی که توافق به دست آمد، ایران ذخایر لازم برای ساخت چندین بمب اتمی را در اختیار داشت. برنامه اتمی آنها یک دهه بود که جریان داشت. با این توافق، توانستیم آنان را به بازگرداندن همه این مسیر واداریم. ما خواستار تعهدی سخت و قابل راستی آزمایی از سوی ایران بودیم و آنان نیز حتی در دولت جدید (در آمریکا) و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز پایبند بودن ایران را تایید کردند. آنان بیش از نود و هشت درصد از اورانیوم ذخیره شده خود را خارج کردند و دو سوم از سانتریفوژهای خود را کنار گذاشتند، برای همیشه راکتور آب سنگین خود را از کار انداختند و روند راستی آزمایی بی سابقه ای را پذیرفتند. به زبان ساده تر، ما موفق شدیم همه مسیر های ایران به سوی ساخت سلاح اتمی را مسدود کنیم.
زمانی که راه را شروع کردیم، بسیاری گمان می کردند حتی صحبت ما با آنان دیوانگی است. ولی در نهایت، نشان دادیم که دیپلماسی نتیجه بخش است.

وزارت خارجه آلمان: خواهان اجرای کامل برجام هستیم

وزارت خارجه آلمان در بیانیه خود اعلام کرد «در کنار دیگر شرکا، دولت فدرال آلمان باور به اجرای کامل و بی قید و شرط توافق وین است.» این وزارتخانه افزوده است این توافق می تواند به افزایش اعمال دو طرفه و درک کامل کمک کند.

آی پک: ایران هرگز نباید اجازه ساخت سلاح اتمی ‌داشته باشد

- آی پک، ضمن انتقاد از برخی بندهای برجام: دولت و کنگره آمریکا باید با اجرای دقیق توافق هسته‌ای و به پاسخگویی کشاندن ایران در قبال تعهدات بین‌المللی این کشور، اطمینان حاصل کنند ایران هرگز اجازه ساخت سلاح اتمی نمی‌یابد

داروچ: برجام برای یک دهه خطر هسته ای ایران را خنثی کرد

سفیر انگلیس در آمریکا گفت برجام حداقل یک دهه خطر ایران دارای سلاح هسته ای را خنثی کرد.

کیم داروچ در حساب توئیتری خود نوشت توافق هسته ای ایران دو سال است که اجرا می شود و خطر ایران دارای سلاح هسته ای را برای حداقل یک دهه خنثی کرده است .

دوسالگی برجام تیتر امروز بسیار از رسانه های جهان است

- تلگراف: برجام دو ساله شد، ایران به تعهداتش پای بند بود ولی نتیجه‌ای که انتظار می‌رفت از این توافق به دست نیامد

- فوربس: توافق هسته‌ای بی‌نتیجه بود، دولت ترامپ باید به فکر تغییر حکومت ایران باشد

- هافینگتون پست: ترامپ توافق با ایران را نقض می‌کند

- نشنال ریویو: سناتورهای جمهوری‌خواه معتقدند ایران به برجام پای‌بند نیست

- سی ان بی سی: یک مقام آمریکایی می‌گوید به احتمال زیاد دولت ترامپ پای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید می‌کند

- سی ان ان: هدیه اوباما به دولت ترامپ توافقی پایدار بر سر برنامه اتمی ایران است

- واشنگتن پست: دولت ترامپ به دنبال تایید پای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای است

- نشنال امارات: توافق هسته‌ای با ایران اجرایی شد ولی امیدهایی که به آن بسته شده بود محقق نشدند

- واشنگتن پست: آمریکا و اروپا در مساله ایران به سوی تقابل می‌روند

- آتلانتیک: توافق هسته‌ای ایران «بدترین توافق ممکن» نیست

- نیویورک دیلی نیوز: دو سال بعد از توافق هسته‌ای، زمان تغییر رژیم در ایران فرا رسیده است

- اسلیت مگزین: ترامپ از توافق هسته‌ای بیزار است ولی آن را نگه‌داشته است

- تاور: دو سال بعد از توافق هسته‌ای، رفتارهای بیزارکننده ایران تایید‌کننده نگرانی منتقدان توافق بود

تحلیل بعیدی نژاد از دو سالگی برجام 

در همین حال،حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس طی یادداشتی در صفحه مجازی خود به مناسبت سالگرد برجام به تحولات بعد از این اتفاق، دستاوردهای آن و تلاش آمریکا برای به حداقل رساندن این دستاوردها پرداخت.

امروز در آستانه دومین سالگرد حصول توافق برجام در وین هستیم، توافقی که دولتهای جهان و دیگر اعضای جامعه بین‌المللی آن را بعنوان بزرگترین دستاورد دیپلماسی در دهه‌های اخیر می‌شناسند. برجام توافقی بین‌المللی است و به یکی از سختترین و پیچیده‌ترین بحران‌های اخیر بین‌المللی پایان داد. در کنار دستاوردهای برجام برای حفظ و تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی، برجام برای ایران نیز دستاوردهای درخشانی بهمراه داشته است.

علاوه بر تثبیت حقوق هسته‌ای کشورمان، برجام بسیاری از موانع رشد و توسعه اقتصادی کشور را که وضع تحریم‌ها برای کشورمان ایجاد کرده بود از سر راه برداشت که برای اهل انصاف نمونه‌های آن روشن است. برجام به تحمیل تحریم‌ها علیه ایران در حوزه‌های انرژی شامل نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین حمل و نقل، چون کشتیرانی بازرگانی و کشتیرانی نفتکش و هواپیمایی و بسیاری از حوزه‌های مشابه پایان داد و آنها را لغو کرد، تحریم‌هایی که آثار عینی مخرب آن در اقتصاد ایران بسیار محسوس بوده‌اند.

بر اثر لغو تحریم‌های مالی، اقتصادی، انرژی، بانکی و غیره، صادرات نفت و گاز ایران از سر گرفته شد، ده‌ها میلیارد منابع مسدود شده ایران در بانک‌های خارجی آزاد شدند، ناوگان هواپیمایی ایران برای اولین بار به خرید هواپیما و نوسازی خود اقدام کرد و ناوگان کشتیرانی ایران با رها شدن از فشار تحریم‌ها به شکوه گذشته خویش در حمل و نقل دریایی بین‌المللی بازگشت.

تاثیرات مثبت برجام بر روند اقتصادی ایران باعث شد که بعد از دهها سال ایران بتواند رشد حدود ۸ درصدی را در اقتصاد تجربه کند. امید است که این روند مثبت علیرغم همه حسادتها و فشارها از سوی دشمنان به لطف الهی ادامه یابد. با در نظر گرفتن موقعیت ویژه ایران در سطح منطقه، برجام فرصتی استثنایی برای کشورمان جهت ایجاد روابطی راهبردی با همسایگان بویژه عراق فراهم کرده است.

طلیعه شکست داعش در عراق و سوریه، بار دیگر بخوبی ثابت کرد که قدرت ایران نه ابزاری برای اعمال سلطه بر دیگر ملتها بلکه عاملی برای ایجاد و تثبیت صلح و امنیت در منطقه هستند.

اگر امروز در آستانه دومین سال حصول برجام، این توافق کماکان محور توجه در سطح جهانی و منطقه‌ای است، این بدلیل محکم بودن مبانی و اصول بنیادین این تفاهم می‌باشد. حتی دولت آمریکا که با قاطعیت اعلام می‌کرد که به محض روی کار آمدن این توافق را پاره خواهد کرد، کماکان از اقدام علیه برجام ناتوان بوده و علیرغم تمامی لفاظی‌ها و بدعهدی‌ها مجموعاً مجبور بوده، به تعهدات اساسی خود در برجام عمل کند و رسماً هم اعلام کند که تا رسیدن به یک ارزیابی دقیق به اجرای تعهدات خود ادامه خواهد داد.

این در شرایطی است که دولت آمریکا با وجود تمامی مخالفت‌ها، ابایی از نقض برخی از تفاهمات دوجانبه و چندجانبه مهم نداشته و ندارد. آمریکا با وجود مخالفت‌ها احداث دیوار مرزی با مکزیک را آغاز کرد، توافق پیشین اوباما با دولت کوبا را که توافقی تاریخی خوانده شد یکجانبه نقض کرد و شدیدتر از همه بطور یکجانبه از توافق تغییر آب و هوایی پاریس خارج شد.

رئیس دولت جدید آمریکا از زمان آغاز مبارزات انتخاباتی خود شدیدترین حملات را علیه برجام آغاز کرده بود. وی برجام را بدترین تفاهم طول تاریخ خوانده و قول داده بود که آن را اجرا نخواهد کرد، اما برخلاف این لفاظی‌ها، دولت آمریکا در چند مرحله حساس که می‌باید تصمیماتی بسیار کلیدی برای ادامه حیات برجام می‌گرفت، به تعهدات خود پایبند ماند.

اولین مرحله ضرورت صدور دستور دولت برای ادامه توقف اجرای آن تحریم‌هایی بود که باید رأس چهار ماه در صورت عدم صدور دستور جدید دوباره به اجرا در می‌آمد و این بی شک نقض بارز برجام بود. این مقطع، مرحله‌ای بسیار حساس بود.

کافی بود فقط رئیس جمهور آمریکا با تمدید دوباره توقف اجرای تحریم‌ها موافقت نمی‌کرد، اما توافق کرد و اجرای تحریم‌ها دوباره متوقف شد. مرحله دوم زمانی بود که بر اساس مصوبه قبلی کنگره آمریکا، دولت می‌باید طی ارسال گزارشی به کنگره پایبندی و یا عدم پایبندی ایران به اجرای تعهدات خود در برجام را اعلام می‌کرد. دولت آمریکا در این مرحله نیز رسماً پایبندی ایران به برجام را به کنگره اعلام کرد. مرحله سوم تصمیم به همراهی و یا عدم همراهی با توافق جهانی در تایید اجرای اقدامات ایران در خصوص پولشویی و لذا حداقل تعلیق اقدامات محدود کننده بانکی بین‌المللی علیه نظام بانکی ایران بود.

این اقدام با آنکه اقدامی مستقیم در رابطه با اجرای برجام نبود، ولی می‌توانست اجرای برجام در صحنه عمل را با چالشی بسیار بزرگ مواجه کند.

در اجلاس اخیر گروه ویژه ترتیبات مالی که با هدف اجرای موثر مقررات مقابله پولشویی و تامین مالی تروریسم در والنسیا در اسپانیا تشکیل شد، دولت آمریکا نهایتاً با توافق جمعی اعضا برای تعلیق اقدامات مقابله جویانه با ایران همراهی کرد.

این تصمیمات دولت آمریکا با توجه به مواضعی که رئیس جمهور این کشور در دفعات متعدد علیه برجام اتخاذ کرده، از مشکل ترین تصمیمات دولت بوده است. اما مهمترین دلیل همراهی آمریکا با جامعه جهانی یکپارچگی مواضع تمام متحدین آمریکا بویژه اروپا و اعضای دائم شورای امنیت در ضرورت حفظ برجام بعنوان مهمترین دستاورد دیپلماسی می‌باشد و این خود ما را به این امر رهنمون می‌سازد که برجام بر پایه‌های محکمی استوار است که خود این مبانی ضامن تداوم اجرای آن است.

اما بی شک اجرای برجام با چالش‌های مهمی هم روبروست. با وجود آنکه دولت آمریکا بطور مشخص تا این لحظه خلاف صریح تعهدات بنیادین خود اقدام نکرده، اما تداوم سیاست‌های خصمانه آمریکا در خصوص برجام به نوعی حزم و احتیاط در جامعه اقتصادی و شرکتهای بزرگ تجاری و بانک‌های بین‌المللی برای ورود به کار اقتصادی و مالی با طرفهای ایرانی انجامیده است.

این وضعیت در تعارض آشکار با تعهدات دولتها بر اساس برجام می‌باشد، چرا که برجام آنها را به اقدامات موثر برای حمایت از این تفاهم با هدف عادی ساختن روابط اقتصادی با ایران متعهد کرده است. در همین چارچوب تصویب لایحه سنای آمریکا اگر به تصویب مجلس نمایندگان و امضای رئیس جمهور آمریکا برسد، اقدامی است که فارغ از مفاد آن که تعارض و یا عدم تعارض آن با برجام نیاز به بررسی دقیق‌تر دارد، بی شک باعث ایجاد فضایی در تعاملات اقتصادی و تجاری با ایران می‌شود که به هر روی مانع از بهره مندی کامل ایران از منفعت‌های برجام می‌‌شود.

دولت آمریکا و دیگر اعضای موثر برجام باید به هر صورتی که شده جلوی این اقدامات را بگیرند. آنها بهتر از همه بهتر می‌دانند که ایران برای اتخاذ اقدامات متقابل دست بسته نیست.

در نهایت اینکه برجام توافقی بین‌المللی و چند جانبه است و همانطور که هیچ کشوری نمی‌تواند بصورت یکجانبه نسبت به سرنوشت آن تصمیم بگیرد، حفظ آن نیز به تعهدی از سوی تمامی اعضا برای تحقق کامل مفاد آن نیاز دارد.

توصیه برجامی ظریف به آمریکا

البته محمد جواد ظریف در هنگام ورود به نیویورک در جمع خبرنگاران در واکنش به تصمیم دولت ترامپ به تائید دوباره پایبندی ایران نسبت به برجام گفت: توافقنامه هسته ای یک توافقنامه همه جانبه وجهانی است که درپی سال ها گفت و گو و مذاکره حاصل شده است.

ظریف افزود: آنهایی که این فشار ها را بر ایران وارد آوردند؛ دیدند که این گونه فشار ها نتایجی را که بدنبالش هستند در بر نخواهد داشت و در پایان کار به این نتیجه رسیدند که این توافق بهترین دستاوردی است که می توان به آن رسید و همانطور که طبیعت مذاکرات همه جانبه است دیدیم که همه طرفین این مذاکرات به آنچه که بدنبالش بودند رسیدند.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد:دراین مرحله انتظار ما این است که همه طرفین این مذاکره به تعهدات خود پایبند بمانند اما متاسفانه تاکنون مشاهده کردیم که آمریکا در حدی بسیار نازل این توافق نامه را قبول داشته و به آن پایبند مانده است و با رویکرد ها و سیاست های نادرست خود قادر به احترام و حمایت از روح این توافقنامه نبوده و در نتیجه به ایران این اجازه را نداده تا به حد کامل از منافع این توافقنامه بصورتی که باید بهره ببرد .

ظریف گفت:معتقدیم که سران آمریکا باید در برخورد با این توافقنامه تجدید نظر کنند چرا که در غیر این صورت به دوام این توافقنامه کمکی نخواهد کرد.

وزیر خارجه کشورمان همچنین شرکت در نشست توسعه پایدار در مقر سازمان ملل متحد را از اهداف سفر خود به نیویورک برشمرد. وی یادآورشد:ایران بر اساس باور های فرهنگی و مذهبی خود حتی پیش از تصمیم گیری ها و مباحثاتی که به نتایج فعلی در مورد توسعه پایدار منجر شده در بسیاری از زمینه ها و در جهت اهداف ۱۷ گانه توسعه هزاره برنامه هایی را در دست تنظیم و اجرا داشته که لازم است آن ها را به اطلاع کشور های دیگر و جامعه بین المللی برساند.

ظریف توضیح داد: در حاشیه این نشست ها دیدار هایی را با شخصیت های فرهنگی، اندیشکده ها و سایر نهاد ها و شخصیت های تاثیر گذار در افکار عمومی در برنامه دارم تا از این طریق نکات و مسائلی را که به نا آرامی های منطقه خاور میانه منجر شده و حتی کشور های متحد در این منطقه را در مقابل یکدیگر قرار داده است به گوش جهانیان برسانیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این پرسش که آیا در این سفر با سیاستمداران غربی، اعضای کنگره و یا وزیر خارجه آمریکا دیدار و گفتگو هایی خواهد داشت؟؛گفت: هیچ برنامه ای در این باره در نظر گرفته نشده است.

وی ادامه داد:ما پیشتر با برخی از سیاستمداران آمریکایی از جمله وزیر خارجه پیشین آمریکا صرفا در محدوده توافق هسته ای صحبت هایی داشته ایم اما در این سفر چنین قصدی نداریم و چنین برنامه ای هم در نظر گرفته نشده است.

وزیر خارجه کشورمان درباره توافق میان روسیه، اردن و آمریکا بر سر آتش بس در جنوب غربی سوریه و موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال چنین توافقی گفت: تهران همواره خواستار پایان درگیری ها و اتحاد همگانی برای مقابله با تروریسم و گروه های تروریستی نظیر داعش و جبهه النصره بوده تا بتوان به این بحران که موجب هرج و مرج در منطقه شده خاتمه داد.

ظریف گفت:اکنون همه تلاش ما این است آتش بس جامعی که در همکاری با روسیه و ترکیه در نشست های آستانه برای آن تلاش کرده ایم بطور فراگیر و کامل به اجرا در آید تا بتوان زمینه را برای کمک رسانی های انساندوستانه و پایان دادن به رنج و مشقت مردم سوریه فراهم کنیم.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری پارسینه ، تاریخ انتشار 24 تیر 96، کدمطلب:۳۶۷۸۲۳، www.parsine.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین