سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۷۲۹۸۷
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷
ارتش چین به عنوان بزرگ‌ترین نیروی نظامی جهان در نودمین سالگرد تاسیس خود بخشی از قابلیت‌های نظامی خود را به نمایش گذاشت.
شعارسال: ارتش چین به عنوان بزرگ‌ترین نیروی نظامی جهان در نودمین سالگرد تاسیس خود بخشی از قابلیت‌های نظامی خود را به نمایش گذاشت.

طی سال‌های اخیر دولت چین به شدت بر افزایش توان نظامی خود سرمایه‌گذاری کرده است. پکن تاکید دارد که هیچ هدف خصمانه‌ای پشت این افزایش قابلیت نظامی قرار ندارد اما لازم است که توانایی چین برای دفاع از خود به روزرسانی شود. اما کارشناسان معتقدند چین پس از آن که به جایگاه اول اقتصادی رسید این قابلیت را به توان نظامی تبدیل کرده و به جنگ «نظم بین المللی» موجود به رهبری آمریکا خواهد رفت و به همین دلیل چینی‌ها طی سه دهه اخیر با چراغ خاموش، قابلیت‌های نظامی خود را ارتقاء می‌دهند.

رویترز اما در این باره نوشته: نیروهای مسلح چین که بزرگترین نیرو در جهان محسوب می‌شوند در میانه یک برنامه جاه‌طلبانه مدرن‌سازی قرار دارند که شامل سرمایه گذاری در تکنولوژی و تجهیزات جدید از جمله جنگنده‌های ضد رادار، ناوهای هواپیمابر و همچنین کاهش تعداد نیروها می‌شود. دیروز یکشنبه نیز به مناسبت نودمین سالروز تاسیس ارتش آزادی بخش خلق چین، بخشی از قابلیت‌های «بزرگ‌ترین ارتش جهان» به نمایش گذاشته شد. «شی جینپینگ»، رئیس‌جمهور چین سوار بر یک خودروی جیپ در منطقه مغولستان داخلی بر رژه نیروها نظارت داشت؛ مراسمی که به صورت زنده از رسانه‌های دولتی چین نمایش داده می‌شد.شی جینپینگ که در پشت صف طولانی تانک‌ها، موشک اندازها و دیگر خودروهای نظامی حرکت می‌کرد لباس نظامی به تن داشت و از هزاران نیروی ارتش استقبال کرد.

خبرگزاری رسمی چین (شینهوا) دراین‌باره اینگونه گزارش داده که « از زمان انقلاب کمونیست در سال ۱۹۴۹ این نخستین بار است که چین بزرگداشت روز ارتش را که رسما به تاریخ اول اوت مربوط می‌شود با یک رژه نظامی برگزار می‌کند. این همچنین نخستین بار است که شی جینپینگ از نیروها در چنین میدانی بازدید می‌کند.» اسپوتنیک نیز گزارش خود را این‌گونه، نوشته: «در این رژه نظامی برای نخستین بار نسل جدیدی از موشک‌های بالستیک قاره‌پیما به نمایش درآمده است.علاوه بر موشک‌های جدید بالستیک قاره پیمای موسوم به «دی اف 31‌ای جی»، چین 129 فروند هواپیمای جنگنده و 571 خودروی نظامی را نیز به نمایش درآورده است. بیش از 40 درصد خودروهای نظامی شرکت‌کننده در این رژه برای نخستین بار عرضه می‌شده است.گفتنی است که موشک بالستیک جدید چین نزدیک به 11 هزار کیلومتر برد دارد.»

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه کیهان، تاریخ انتشار: 8 مرداد 1396، کدخبر: ۱۱۰۰۰۳، www.kayhan.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین