سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۷۷۹۲۱
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۴
روز ۹ شهریور، روز ملی یوزپلنگ ایرانی است. امروز قرار است به خودمان یادآوری کنیم برای حفظ این میراث طبیعی چه مسئولیت سنگینی داریم. بر اساس آخرین گزاشات تعداد یوزپلنگ های ایرانی کمتر از ۵۰ یوز است.

شعارسال: روز ۹ شهریور به ما یادآوری می کند که برای حفظ این میراث طبیعی چه مسئولیت سنگینی در قبال خالق هستی و در قبال جهانیان داریم.

روز ۹ شهریور به یادمان می آورد که ایران تنها کشور قاره کهن است که توانسته نسل یوزپلنگ آسیایی را زنده نگه دارد.

روز ۹ شهریور یادآور عهدیست که برای حفاظت از آخرین بازمانده های این گونه ارزشمند با یکدیگر بستیم.

روز ۹ شهریور وعده ما برای دست به دست هم دادن، هم قسم شدن و یکی شدن برای حفاظت از نسل یوزپلنگ است.

تاریخچه روز یوزپلنگ ایرانی

در نهم شهریورماه ۱۳۷۳ و در یک روز گرم تابستانی، یوزپلنگ ماده به همراه سه توله اش برای نوشیدن آب به سوی نخلستان های اطراف بافق آمد، اما در میان تعدادی از مردم محلی ناآگاه محاصره می شود و مادر پس از مدتی مقاومت در برابر حملات و ضربات مردم که توسط سنگ و چوب به آن وارد می شود فرار می کند اما سه توله اش گرفتار می شوند.

یکی از شاهدان، خود را به اداره محیط زیست بافق می رساند و ماموران محیط زیست را مطلع می کند. زمانیکه ماموران به محل می رسند با لاشه بیجان یکی از توله ها مواجه می شوند اما دو توله دیگر با وجود جراحات شدید همچنان زنده بوده اند و به یزد منتقل می شوند. شدت ضربات وارده بر سر و روی یکی از توله ها باعث مرگ او در میانه راه می شود.

توله سوم در یزد توسط دامپزشک مداوا می شود اما برای نجات از مرگ بلافاصله به تهران منتقل می شود. طبق گزارش های محیط بانان بافق، ماده یوز هر روز به نزدیکی شهر و نخلستان می آید تا توله های را جستجو کند اما بعد از یک هفته جستجوی ناکام، دیگر در محیط دیده نشد.

توله بازمانده ماریتا نام گرفت و بعد از مدتی بهبود یافت. اما تا دی ماه ۱۳۸۲ در پارک پردیسان تهران باقی ماند و در همانجا پس از نه سال مرد. هر چند دو توله جان باختند و ماریتا نجات یافت اما ماریتا بازمانده ای بود که به دلیل تنهایی و نبود جفت، هرگز نتوانست کمکی به رفع انقراض یوزپلنگ ها کند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت زوم لایف، تاریخ انتشار: 9شهریور1396، کدخبر: - : zoomlife.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین