سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۷۹۴۲۷
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۵
روزنامه آمریکایی'نیویورک پست'از وجود اسناد جدیدی خبر داد که نشان می دهد عربستان در حادثه 11 سپتامبر در سال 2001 میلادی دست داشته است.

شعارسال:شبکه خبری االجزیره قطر روزیکشنبه به نقل از روزنامه آمریکایی نیویورک پست اعلام کرد اسناد و مدارک جدیدی علیه عربستان در شکواییه قضایی مربوط به حملات 11 سپتامبر نشان می دهد که سفارت این کشور در واشنگتن احتمالا از شبیه سازی عملیات ربایش هواپیماها پشتیبانی مالی کرده است و این شبیه سازی را دو تن از کارکنان سفارت سعودی انجام دادند.

همین مساله اتهام هایی را درخصوص دست داشتن برخی کارکنان سفارت سعودی در آمریکا و برخی از شهروندان مزدور این کشور در مدیریت و اجرای این حملات تقویت می کند.

این منابع می گویند، آزمایش ربودن هواپیما دو سال قبل از وقوع حادثه یازده سپتامبر صورت گرفته و دو شهروند سعودی عامل این حادثه در قالب دانشجو درعربستان حضور یافته بودند.

این اسناد نشان می دهد که سفارت عربستان هزینه سفر آنان را از شهر فنیکس به واشنگتن داده بوده و این سفر مشابه سفری بود که در یازده سپتامبر انجام شد.

این دلایل جدید باعث شده است تا ساختار شکایت هایی که به دستگاه قضایی آمریکا درباره حادثه یازده سپتامبر که نزدیک به 1400 نفر کشته برجای گذاشت؛ تغییر کند.

شون کارتر وکیل اصلی شاکیان حملات یازده سپتامبر از مدت ها پیش تاکید کرده بود که بین سازمان القاعده و افرادی که باا دولت سعودی در تماس هستند ارتباط وجود دارد و این نیز دلیل دیگری بر دست داشتن عربستان درحادثه 11 سپتامبر است.

خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره در واشنگتن گفت: به دست آمدن این دلایل جدید که نیویورک پست از آن خبر داده است باعث می شود که دلایل وکلای خانواده های قربانیان حوادث یازده سپتامبر و خواسته های آنها و دیدگاه های شان در خصوص نقش دولت عربستان در این حوادث تقویت می شود و نشان می دهد که عربستان تنها درپشتیبانی مالی این حملات نقش نداشته است بلکه براساس دلایل به دست آمده در زمینه سازی این حوادث نیز نقش ایفا کرده است.

این مساله مدتی است که مورد توجه قرار گرفته و این اسناد و مدارک پیشتر تحویل دستگاه قضایی آمریکا شده است اما این مسایل امروز توسط رسانه های مختلف آمریکا مطرح شده و طرح آن در این زمان قابل توجه است چرا که دارای پیام و با هدف خاصی است، در واقع با توجه به ابهام ها و شرایط کنونی که پیرامون دولت سعودی و دولت ترامپ وجود دارد این مطالب منتشر شده است.

عربستان پیشتر با 25 شکوائیه ای که نشان می دهد این کشور در طراحی حملات یازده سپتامبر دست داشته و همچنین با پرداخت غرامت به خانواده قربانیان مخالفت کرده است.

ریاض در مطالبی که به دادگاه منطقه ای آمریکا در منهتن ارسال کرده گفته که شاکیان نمی توانند ثابت کنند که پادشاهی عربستان و یا هر سازمان خیریه دیگری در این کشور در حملات دست داشته است.

الجزیره یادآوری کرد: نزدیک به 2500 تن از خانواده های قربانیان حادثه یازده سپتامبر و بیش از 20 هزار تن از مجروحان این حادثه و شرکت ها و موسسه های بیمه خواستار غرامت به مبلغ میلیاردها دلار از عربستان شده اند.

در یازدهم سپتامبر 2001 میلادی شبکه تروریستی القاعده در عملیاتی تروریستی 2 هواپیما را پس از ربودن به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی، یک هواپیما را به ساختمان پنتاگون و هواپیمایی دیگر را به ساختمانی در پنسیلوانیا زد و باعث کشته شدن 2 هزار و 996 تن شد.

شعارسال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از سایت ایرنا، تاریخ انتشار19شهریور96،کدخبر: 82659936 ، www.irna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین