سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۷۹۹۷۲
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۰
قرار است تلویزیون العربیه عربستان سعودی به ‌زودی اقدام به پخش مستندی درباره حوادث یازده سپتامبر کند که طی آن ایران متهم به آن شده که در این حوادث با اعضای القاعده همکاری داشته و با راه های مستقیم و غیرمستقیم، اقدام به هدایت عملیات کرده است.

شعار سال: شبکه خبری العربیه دراین‌باره گزارش داده است: این مستند که در ایالات‌متحده تدوین و تولید شده است، مصاحبه‌هایی دیدنی دارد که پیش ‌از این هرگز از هیچ شبکه خبری و مستندی پخش نشده است و نشان‌دهنده رابطه نظام ایران با اعضای گروه تروریستی القاعده و چگونگی آموزش آن‌ها توسط ایران برای انجام عملیات‌های بزرگی نظیر یازده سپتامبر است.

این تلاش‌های عربستان سعودی، که ظاهراً این بار قرار است از مسیر هالیوودی برای متهم کردن ایران رقم بخورد، در حالی صورت می‌گیرد که پیش ‌از این دادگاه‌های آمریکایی احکام جداگانه‌ای در محکومیت دست داشتن عربستان سعودی در حوادث یازده سپتامبر صادر کرده و این کشور را به پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانی این حادثه محکوم کرده‌اند.

ادامه خیمه‌شب‌بازی‌های عربستان علیه ایران، این بار با یک مستند در مورد 11 سپتامبر

با این ‌حال، سنای آمریکا در سال گذشته حتی دستور مستقیم باراک اوباما برای اجرای دستور پرداخت غرامت از سوی عربستان سعودی به خانواده قربانیان را لغو کرد. دستور اوباما به خانواده قربانیان اجازه می‌داد در دادگاه‌های مختلف از عربستان سعودی برای دریافت غرامت شکایت کنند.

این مسأله منجر به خشم مقامات سعودی شد و آن‌ها ضمن انکار هر گونه دخالت مستقیم در این حوادث، آمریکا را به فروش بدهی‌ها به رقم بیش از 700 میلیارد دلار تهدید کردند.

در همین حال، چندی پیش شواهد تازه‌ای که در پرونده اصلی یازده سپتامبر علیه دولت عربستان سعودی ارائه شد، نشان می‌دهد که سفارت ریاض در واشنگتن ممکن است منابع مالی مورد نیاز مراحل تمرین برای عملیات هواپیمایی ربایی توسط دو تن از کارکنان سعودی را تأمین کرده باشد.

بنا بر گزارش شبکه «فاکس نیوز»، این شواهد و مدارک جدید علاوه ‌بر این از این امر حکایت دارد که کارکنان و عوامل عربستان سعودی هدایت اصلی هواپیماربایان و توطئه کنندگان اصلی یازده سپتامبر را بر عهده داشته‌اند.

در این سند الصاق شده به شکایت خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی یازده سپتامبر آمده است، دو سال پیش از حملات یازده سپتامبر، سفارت عربستان به دو تبعه سعودی که با عنوان پوششی دانشجو در آمریکا اقامت داشتند، مبالغی پرداخت می‌کند تا از «فینیکس» به واشنگتن پرواز کرده و برای «حملات یازده سپتامبر تمرین کنند».

وکلای این پرونده تأکید کرده‌اند، اسناد موجود در دادگاه، جزئیات بیشتری درباره الگوی حمایت عملیاتی و مالی منابع رسمی سعودی از حملات یازده سپتامبر ارائه می‌دهد.

»شان کارتر»، وکیل اصلی این پرونده گفته است: «ما مدت‌هاست که معتقدیم روابط نزدیکی میان القاعده و عناصر مذهبی دولت عربستان سعودی وجود دارد و این شاهد بر این مدعاست«.

به شکلی جالب‌توجه پانزده تن از نوزده تروریستی که در سال 2001 اقدام به ربایش هواپیماها و رقم زدن حادثه 11 سپتامبر کردند، از شهروندان عربستان سعودی بوده‌اند. این حادثه حدود سه هزار کشته و شش هزار زخمی بر جای گذاشت. با این ‌حال، عربستان سعودی همچنان و در حالی ‌که منبع اصلی تغذیه بسیاری از گروه‌ها تروریستی و افراطی اسلامی است، متحد اول آمریکا در منطقه به شمار می‌آید.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازسایت تابناک، تاریخ انتشار: 22 شهریور 1396، کدخبر: ۷۲۹۷۸۶ ، www.tabnak.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین