سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۸۷۵۹۸
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳
ضریب جینی در سال ۱۳۹۵ به عدد ۰.۴۰۴۶ افزایش یافت که بالاترین رقم از سال ۱۳۸۲ تاکنون است. به عبارت ساده‌تر، وضعیت شکاف طبقاتی در سال ۱۳۹۵ به بدترین شرایط خود از سال ۱۳۸۲ بدین سو رسیده است.

شعارسال: بانک مرکزی سرانجام از آمار شاخص ضریب جینی در سال ۱۳۹۵ رونمایی کرد، البته احتمالاً چون این آمار به مذاق دولتی‌ها خوش نمی‌آید، برخلاف سایر آمارها و گزارش‌ها، بانک مرکزی خبر انتشار ضریب جینی را به طور رسمی منتشر نکرد.

با این حال، به تازگی در بانک اطلاعات سری‌های زمانی اقتصادی (TSD) رقم شاخص ضریب جینی مربوط به سال ۱۳۹۵ درج شده است.

ضریب جینی از شاخص‌های مهم اندازه‌گیری نابرابری توزیع درآمد می‌باشد. اندازه این شاخص بین صفر (معرف جامعه‌ای با برابری کامل توزیع درآمد) و یک (نمایانگر عدم برابری توزیع درآمد در جامعه) تغییر می‌کند.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، شاخص ضریب جینی در سال ۱۳۹۵ به عدد ۰.۴۰۴۶ افزایش یافت که بالاترین رقم از سال ۱۳۸۲ تاکنون است. به عبارت ساده‌تر، وضعیت شکاف طبقاتی در سال ۱۳۹۵ به بدترین شرایط خود از سال ۱۳۸۲ بدین سو رسیده است.

ضریب جینی در سال ۹۵ به بدترین وضعیت دهه اخیر رسید+ جدول

مطابق گزارش بانک مرکزی، شکاف طبقاتی از پایان دولت اصلاحات تا سال ۱۳۹۰ روند نزولی داشت اما از سال ۱۳۹۱ بدین سو روند آن صعودی شده و در دولت یازدهم به اوج خود رسیده است.

دیگر شاخص سنجش توزیع درآمد، نسبت هزینه دهک دهم (ثروتمندترین) به دهک اول (فقیرترین) می‌باشد و هر چه این نسبت بالا باشد نشان‌دهنده نابرابری بیشتر است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، نسبت سهم ۱۰ درصد ثروتمندترین به ۱۰ درصد فقیرترین افراد در مناطق شهری کشور در سال ۱۳۹۵ به بدترین نقطه خود در یک دهه اخیر یعنی از ۱۳۸۶ به این طرف رسیده است به طوری که ۱۰ درصد ثروتمندترین افراد جامعه ۱۴.۴ برابر ۱۰ درصد فقیرترین، از درآمدهای جامعه سهم برده‌اند.

ضریب جینی در سال ۹۵ به بدترین وضعیت دهه اخیر رسید+ جدول

این آمار نشان می‌دهد سهم پولدارها از درآمدهای کشور در دولت یازدهم، سال به سال بیشتر شده و سهم فقرا به همان مراتب، کمتر شده است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تحلیلی – خبری مشرق، تاریخ انتشار: 29 مهر 1396، کدخبر: 786876 ، www.mashreghnews.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین