سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۸۹۰۳۰
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۶
مسوول بخش جراحی عیوب انکساری بیمارستان فارابی گفت: عیوب انکساری چشم (نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم) اکنون به سه روش جراحی PRK، لازک و لیزیک در ایران و سایر کشورهای جهان انجام می شود.

شعار سال: دکتر ˈاحمد سلامتˈ در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: در این جراحی ها برای اصلاح عیوب انکساری از اشعه ای به نام اکسایمر استفاده می شود که یک لیزر سرد و کم خطر است.

فوق تخصص قرنیه در مورد فواید و عوارض سه روش جراحی توضیحات ذیل را ارائه کرد.

** روش PRK
سلامت گفت: این روش قدیمی ترین و مطمئن ترین روش برای اصلاح عیوب انکساری چشم است و بیش از 20 سال است که در دنیا انجام می شود.
وی با بیان اینکه این روش برای درمان ضعیفی های 1 تا 6 نمره استفاده می شود، افزود: در این روش تنها لایه رویی قرنیه (اپیتلیوم) برداشته می شود و سپس اشعه اکسایمر برای رفع نمره چشم مورد استفاده قرار می گیرد.

** روش لیزیک
فوق تخصص قرنیه در مورد رفع عیوب انکساری چشم به روش لیزیک توضیح داد: لیزیک به 2 روش ˈلیزیک کلاسیکˈ و ˈفمتولیزیکˈ به وسیله اشعه فمتولیزر، انجام می شود.
سلامت گفت: در لیزیک با استفاده از تیغه جراحی و یا لیزر فمتو یک لایه از قرنیه با ضخامتی بین 100 تا 160 میکرون برداشته می شود.
وی افزود: پس از آن با استفاده از اشعه اکسایمر در قرنیه، نمره ضعیفی چشم رفع و سپس لایه قرنیه به جای خود برگردانده می شود.
فوق تخصص قرنیه با بیان اینکه روش فمتولیزیک از حدود 4 سال پیش در دنیا مطرح شده است، گفت: فمتولیزیک ازنظر دقت و میزان عوارض مطمئن ترین روش در بین روش هایی است که به آن لایه ای گفته می شود.
سلامت در مورد اینکه چرا برخی طرفدار استفاده از این روش هستند، اظهار داشت: درد و التهابی که درپی انجام جراحی ها به روش PRK و لازک برای بیمار ایجاد می شود، در لیزیک به مقدار خیلی ناچیز وجود دارد، دوره نقاهت آن کمتر است و بیمار پس از 1 تا 2 روز می تواند کارهای معمول زندگی خود را انجام دهد.
وی ادامه داد: چون التهاب های ایجاد شده درپی انجام جراحی در این روش کمتر است، می توان با استفاده از آن نمره چشم تا 10 شماره و آستیگمات های بالا را درمان کرد، همچنین دوربینی ها به روش لیزیک بهتر جواب می دهد.
سلامت گفت: تنها خطر جدی که باعث می شود چشم پزشکان کمتر از روش لیزیک استفاده کنند این است که عده بسیار کمی از بیماران در درازمدت دچار حالتی مانند قوزقرنیه (اکتازی)می شوند.
وی افزود: این عارضه بسیار نادر در لیزیک است که باعث می شود چشم دوباره حتی بیش از نمره قبلی ضعیف شود.
فوق تخصص قرنیه با بیان اینکه بروز عارضه قوزقرنیه پس از 1 تا چند سال از سوی بیماران اعلام شده است، اظهار داشت: این عارضه باعث شده که بسیاری از پزشکان در ایران و خاورمیانه روش لازک را ترجیح دهند و درد چند روزه را به اینکه عده کمی دچار این عارضه بشوند، ترجیح دهند.
سلامت ادامه داد: همچنین این روش بسیار گران تر از درمان های دیگر است و حدود 3 برابر روش لازک برای بیماران هزینه دربرخواهد داشت.

** روش لازک
فوق تخصص قرنیه گفت: لازک بیش از 10 سال است که در دنیا انجام می شود و در ایران بیشتر از روش های لیزیک و PRK مورد اقبال پزشکان قرار گرفته است.
سلامت در این مورد توضیح داد: تفاوت لازک با PRK این است که پس از اتمام عمل لایه رویی قرنیه که در روش PRK دور انداخته می شود، در روش لازک دوباره روی قرنیه گذاشته می شود.
وی اظهار داشت: به این طریق درد و التهاب چشم بیمار کمتر می شود و بیمار می تواند پس از حدود 5 روز به انجام کارهای روزانه خود بپردازد.
سلامت گفت: با استفاده از لازک تا 8 نمره ضعیفی چشم را می توان اصلاح کرد.

** احتمال برگشت نمره چشم
مسوول بخش جراحی عیوب انکساری بیمارستان فارابی گفت: در هر 2 روش لازک و لیزیک احتمال برگشت نمره چشم دیده شده است اما موضوع خطرناکی نیست و میزان آن کمتر از یک در هزار نفر است.
سلامت با تاکید بر اینکه هیچ گاه نمره چشم بیمار به حالت اول برنمی گردد، افزود: بسیاری از چشم پزشکان معتقدند علت بروز این مشکل این است که نمره عینک بیمار در زمان جراحی متوقف نشده بوده و آزمایشات پیش از جراحی نتوانسته است این موضوع را مشخص کند.
وی گفت: چشم پزشکان پیش از انجام عمل رفع عیوب انکساری چشم باید از اینکه نمره عینک بیمار بین 6 ماه تا 1 سال ثابت مانده است، مطمئن شوند.
سلامت همچنین در مورد امکان عمل جراحی دوباره افرادی که نمره چشم آنها تا حدودی برگشته است، اظهار داشت: افرادی که نمره چشم آنها برگشته در صورتی که قرنیه آنها نازک نباشد (400 میکرون به بالا)، می توانند دوباره جراحی کنند.

** سن مناسب برای رفع عیوب انکساری چشم
سلامت گفت: 18 سال حداقل سن برای جراحی است ولی اینکه حداکثر آن چقدر باشد بین پزشکان اختلاف نظر وجود دارد.
وی افزود: از آنجایی که در سنین بالا پیرچشمی و خشک شدن چشم مطرح می شود، بسیاری از جراحان چشم رفع عیوب انکساری به روش جراحی برای افراد بالای 50 سال را توصیه نمی کنند؛ به این ترتیب می توان گفت سن مناسب 18 تا 50 سال است.

** وجود مدرن ترین تجهیزات جراحی چشم در ایران
مسوول بخش جراحی عیوب انکساری بیمارستان فارابی گفت: مدرن ترین تجهیزات جراحی های چشم اکنون در تهران و تمام شهرستان های کشور وجود دارد و چشم پزشکان از آنها استفاده می کنند.
سلامت افزود: همچنین ازنظر علمی جراحان چشم ایران درسطح بسیار بالایی در جهان قرار دارند و در این زمینه هیچ کمبودی نسبت به سایر کشورهای دیگر نداریم.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری جمهوری اسلامی، تاریخ انتشار 20 تیر96، کدمطلب:80733010، www.irna.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین