سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۹۰۰۵۸
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۹
رئیس خانه معدن ایران با تاکید بر لزوم استانداردسازی و ارتقای نظارت ایمنی در معادن کشور، گفت: 70 درصد معادن زغال سنگ کشور از شرایط ایمنی مطلوب برخوردار نیستند.

شعارسال: «محمدرضا بهرامن» روز (سه شنبه) در نشست خبری اعضای هیات مدیره خانه معدن ایران  افزود: اکنون 83 معدن زغال سنگ کشور در حال بهره برداری است که نیازمند تقویت نگاه ایمنی در خصوص این معادن هستیم.

وی با بیان اینکه معادن زغال سنگ به دلیل تولید گاز خطرناک هستند، افزود: خانه معدن ایران در چهار سال گذشته گزارش های متعددی درخصوص خطرساز بودن این معادن ارایه کرد و در این راستا امروز دولت به نوسازی در معادن زغال سنگ، تجهیز آنها و آموزش نیروی انسانی تصمیم گیری کرده است.

بهرامن تاکید کرد: فعالان بخش معدن باید دائم در حال آموزش باشند که در غیر این صورت، بر تولید و قیمت تمام شده تولیدات تاثیر منفی خواهد گذاشت.

وی با اشاره به حادثه سال گذشته معدن یورت استان گلستان، عامل اصلی آن را نبود آموزش کافی عنوان کرد.

رئیس خانه معدن ایران یاداور شد: در این زمینه دو بسته حمایتی برای معادن زغال سنگ از جمله بسته حمایت یارانه ای و همچنین سند ایمن سازی معادن زغال سنگ با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال آماده سازی است.

** امنیت سرمایه گذاری

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مبنی بر سرمایه گذاری خارجی انجام شده در بخش معدن، گفت: در پنج سال گذشته خانه معدن ایران با برگردان انگلیسی کردن قانون معادن، به روز رسانی قانون سرمایه گذاری کشور در بخش معدن و برگزاری سلسله نشست هایی در داخل و خارج کشور در این خصوص گام برداشته است.

وی از برنامه ریزی تعریف استاندارد سرمایه گذاری در بخش معدن خبر داد و آن را پایه و اساس سرمایه گذاری در این بخش توصیف کرد.

بهرامن افزود: امروز سرمایه گذاران کوچک و متوسط بیشتر از سرمایه گذاران بزرگ می توانند در بخش معدن موثر باشند که در این زمینه نیز برنامه ریزی های خوبی انجام و کار جلب و جذب سرمایه گذاران آغاز شده است.

وی با انتقاد از اینکه قوانین موجود تامین کننده امنیت لازم برای سرمایه گذاران نیست، برای بازتعریف و تغییر این قوانین، انسجام بیشتر آنهاف بر پرهیز از نگاه سلیقه ای و زودبازده بودن تاکید کرد.

رئیس خانه معدن ایران تصریح کرد: اگر بتوانیم 500 سرمایه گذار را در بخش معدن از خارج کشور جذب کنیم، دیگر نگرانی در این بخش نخواهیم داشت.

** نمایشگاه ایران کان مین

رئیس خانه معدن ایران از برگزاری سیزدهمین نمایشگاه ایران کان مین از شنبه هفته آینده (13 آبان ماه) به مدت چهار روز با حضور 139 شرکت خارجی و 146 شرکت داخلی خبر داد.

وی افزود: این نمایشگاه چهار روزه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش خواهد یافت و کشورهای آلمان، چین و ایتالیا به صورت ویژه در آن حضور خواهند داشت.

به گفته این مقام مسئول، چهار نشست تخصصی در این نمایشگاه در زمینه های سرمایه گذاری خارجی، معدن و محیط زیست، صنعت فولاد و همچنین پانلی تخصصی در زمینه سرمایه گذاری با حضور اتاق تهران برگزار خواهد شد.

بهرامن با تاکید بر فرسوده و قدیمی بودن تجهیزات و ماشین‌آلات معادن زغال‌سنگ افزود: از طرف دیگر، تجهیزات ایمنی معادن زغال نظیر دستگاه‌های هشدار‌دهنده گازهای خطرناک، سیستم‌های ضدجرقه، تهویه مطلوب و امکانات مربوط به نگهداری از سقف و دیواره‌های معادن به شدت ناکارآ هستند و هر لحظه بیم آن می‌رود که با انفجاری مهیب یا ریزش سقف و دیواره‌ها، عده‌ای از کارکنان معدن در این انفجارها بسوزند و زیر ده‌ها تن سنگ و خاک مدفون شوند.

رئیس خانه معدن ایران گفت: بر اساس آمار وزارت صنعت، هم‌اکنون نزدیک به 10 هزار نفر در معادن زغال کشور مشغول به کار هستند که باید سالانه ۲.۵ میلیون تن کنسانتره زغال مورد نیاز برای شرکت ذوب‌آهن اصفهان را به تولید برسانند. از طرف دیگر با توجه به افزایش ظرفیت این شرکت و طراحی شرکت‌های دیگر فولاد به روش کوره بلند پیش‌بینی می‌شود که نیاز کشور به زغال‌سنگ از گذشته بیشتر شود که لازمه آن سرمایه‌گذاری در معادن زغال کشور است.

وی پیشنهاد کرد: سیاستگذاران معدنی کشور به منظور تولید این ماده معدنی با کمترین حوادث و بالاترین بهره‌وری برای تجهیز و نوسازی معادن زغال‌سنگ اقدامات لازم را به عمل آورند و با زنده کردن مطالبات شرکت‌های زغال‌سنگ این امکان در اختیار آنها قرار گیرد تا فعالیت‌های اکتشافی خود را گسترش داده و سطح استخراج خود را بالا ببرند.

بهرامن گفت: ما در خانه معدن ایران گزارش‌های متعددی در مورد معدنکاری زغال‌سنگ به وزارت صنعت تاکنون ارائه کرده‌ایم و بسیار خوشحالیم که وزیر صنعت، معدن و تجارت ایمنی در معادن زغال را در ایران جزو موضوعاتی خاص و ویژه و در اولویت موضوعات قابل بررسی در دستگاه حاکمیت قرار دادند.

وی ادامه داد: حادثه معدن زغال‌سنگ زمستان یورت آزاد شهر جزو حوادثی است که نشان می‌دهد نگاه ما در زمینه سرمایه‌گذاری در معادن باید تغییر کند. البته تنها با افزایش سرمایه‌گذاری در معادن نمی‌توان شاهد کاهش حوادث بود؛ بلکه عامل مهم دیگری به نام آموزش در این میان می‌تواند در کاهش وقوع این حوادث موثر واقع شود.استفاده از تجهیزات جدید می‌تواند در کاهش حوادث اثرگذار باشد، اما نباید فراموش کرد تا زمانی که آموزش نباشد امکان استفاده کارگران از تجهیزات جدید برای کاهش حوادث معدنی وجود نخواهد داشت.

رئیس خانه معدن ایران مطرح کرد: نشست مشترک وزیر صنعت، معدن و تجارت با کمیته زغال خانه معدن ایران وصاحبنظران با ارزش فعال در این صنعت، برای رفع مشکلات تولید و نیز قیمتگذاری این محصول چشم انداز قابل قبولی را برای این صنعت تعریف می‌کند.

او در پایان یادآور شد: خوشبختانه مسائلی که با حضور رییس کمیته زغال خانه معدن ایران در حضور وزیر محترم صنعت و رییس سازمان ایمیدرو، در خصوص نیاز مبرم به مبحث آموزش و نیاز به سرمایه گذاری در حوزه معادن زغال کشور مطرح شده از جمله پیشنهاد لزوم سرمایه گذاری در این صنعت به ارزش 1600 میلیارد تومانی و ۲٫۵ میلیارد یورویی در بازه زمانی ۱۵ ساله را می‌توان از اولویت‌های بخش زغال کشور دانست.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایرنا ، تاریخ انتشار: 9آبان1396، کدخبر: 82714334: www.irna.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین