سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۹۱۵۸۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۸
مدرس حوزه علمیه با بیان اینکه نماز معراج مومن به سوی خداست، یادآور شد: زیارت اربعین معراج مومن به سوی ولایت الهی است.

شعارسال: حجتالاسلام والمسلمین عبدی، مدرس حوزه علمیه با اشاره به اهمیت اربعین امام حسین(ع)، اظهار کرد: برای هیچ امامی به غیر از امام حسین(ع) اربعین وجود ندارد. در واقع فلسفه برگزاری مراسم اربعین حسینی، آمدن کاروان اسرا به کربلا در اولین اربعین امام حسین(ع) بود.

وی با بیان اینکه حضرت زینب(س) زمینهساز زیارت سیدالشهداء(ع) در شیعه و اسلام است، افزود: آمدن حضرت زینب(س) از شام به کربلا در اربعین امام حسین(ع) یک نوع پیروزی است، زیرا اگر حضرت زینب(س) نمیتوانست پیام عاشورا را برساند، نمیتوانست در اربعین در کربلا باشد لذا همین حرکت باعث شد اربعین حسینی از ویژگی خاصی برخوردار شود.

این کارشناس دینی امام حسین(ع) را سرور آزادگان، آزادیخواهان و عدالتطلبان عالم دانست و عنوان کرد: حضرت زینب(س) با ایجاد حرکت نمادین اربعین کاری کرد که امروز همه نگاهها در دنیا متوجه کربلاست. ائمه اطهار(ع) نیز با وجود قرار گرفتن در شرایط مشابه، دست به قیام نزدند، زیرا نمیخواستند در مقابل عاشورا یک حرکت جدید برای مردم درست کنند.

حجتالاسلام عبدی با بیان اینکه همه ائمه(ع) جامعه را به کربلا دعوت کردند، گفت: اهل بیت(ع) الگوی جدیدی برای مردم معرفی نکردند تا قیام امام حسین(ع) تا ابد در عالم هستی بدرخشد و ماندگار شود.

وی اضافه کرد: امام حسن عسگری(ع) علامت مومن را در اقامه ۵۱ رکعت نماز، زیارت اربعین، بلند گفتن بسمالله، انگشتر در دست انداختن و پیشانی بر خاک نهادن میداند لذا براساس این روایت، زیارت اربعین در کنار نماز بیان شده و همانگونه که نماز انسان را از فحشا و منکر فردی بازمیدارد، زیارت اربعین مانع از فحشا و منکر اجتماعی و سیاسی است.

مدرس حوزه علمیه با بیان اینکه نماز معراج مومن به سوی خداست، یادآور شد: زیارت اربعین معراج مومن به سوی ولایت الهی است.

حجتالاسلام عبدی زیارت پیاده اربعین در کربلا را سنت امام زمان(عج) دانست و خاطرنشان کرد: اولین پیام اربعین، آزادگی امام حسین(ع) است. امام حسین(ع) جانش را داد تا ارزشهای دینی بماند؛ لذا اگر ببینیم دین خدا در خطر است، باید با تمام وجود از دین و ارزشهای انسانی حمایت کنیم.

وی حسینی شدن و حسینی بودن را یکی دیگر از پیامهای اربعین دانست و گفت: اگر حسینی هستیم باید رفتار سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ما مانند امام حسین(ع) باشد و مقاومت کنیم تا پیروز شویم، حتی اگر شهادت نصیب ما شود.

این کارشناس دینی با بیان اینکه اربعین یک مکتب تربیتی است که زن و مرد و پیرو جوان ندارد، تصریح کرد: هر کسی در موج خروشان اربعین حرکت کند، حسینی خواهد شد و انسانی که حسینی شود، یار امام زمان(عج) است.

حجتالاسلام عبدی با اشاره به حضور سالانه ۶ میلیون مسلمان در کنگره جهانی حج، اضافه کرد: در این حرکت بزرگ تبادل فرهنگی صورت میگیرد و مسلمانان با اخبار جهان اسلام و آداب و رسوم اسلامی برخورد میکنند، اما هر ساله حدود ۲۰ میلیون نفر مسلمان و مسیحی و یهودی و... به خاطر امام حسین(ع) در کربلا جمع میشوند. قطعا این ارتباط فرهنگی پیامدهای بزرگی برای دنیای اسلام و جهان تشیع خواهد داشت.

وی پیادهروی اربعین را برای مردم سهل دانست و تاکید کرد: شاید مردم در شرایط عادی امکان زیارت امام حسین(ع) در کربلا را نداشته باشند، اما در مراسم پیادهروی اربعین امکان حضور برای همه عاشقان ابا عبدالله الحسین(ع) فراهم میشود. حضور مسئولان در پیادهروی اربعین نیز آنها را برای مردم سهلالوصول میکند و حس همنوعی بین مردم و مسئولان ایجاد میشود.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار: 17آبان1396 ، کدخبر: 96081710420: www.isna.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین