سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۹۱۶۴۳
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
پنج دليل عمده سوزش چشم شامل عوامل محيط زيستي، بيماري، عفونت، عوامل سوزش آور و جراحت در چشم مي‌باشد.

شعار سال: پنج دليل عمده سوزش چشم شامل عوامل محيط زيستي، بيماري، عفونت، عوامل سوزش آور و جراحت در چشم مي‌باشد.

 سوزش، سرخ شدن، خارش و اشكي شدن چشم مي‌تواند منجر به ناراحتي‌هايي در فرد شود. برخي افراد كمتر سوختگي چشم را تجربه مي‌كنند در حاليكه بعضي ديگر نشانه‌هاي آن را دائما در خود مي‌بينند و از آن رنج مي‌برند.

اين علائم در اثر بيولوژي فردي و در اثر عوامل محيط زيستي كه آن را احاطه مي‌كنند بروز مي‌دهند. بعضي افراد داراي استعداد قبل در مورد چشم بدون اشك (خشكي چشم) دارند زيرا آنها توانايي توليد اشك را ندارند.

موارد ديگر مانند استفاده از لنز، كارگران ساختماني و شناگراني است كه سوزش چشم را به دليل شرايط محيط زيستي تجربه مي‌كنند.

سوزش چشم ناشي از بيماري، عوامل زيست محيطي و وراثت است. شما بايد وضعيت خود را تشخيص داده و يا با پزشك خود مشورت كنيد تا متوجه علائم ناشي از آن بشويد چرا كه يك متخصص و يا يك چشم پزشك مي‌تواند به شما در رفع ناراحتي، مشكلات و علائم ناشي از سوزش چشم كمك كند.

دلايل سوزش چشم:
پنج دليل عمده سوزش چشم شامل، عوامل محيط زيستي، بيماري، عفونت، عوامل سوزش آور و جراحت در چشم مي‌باشد كه عوامل محيط زيستي آلودگي هوا، دود سيگار يا گرد و غبار كه موجب سوزش و آلرژي مي‌شوند را در برمي‌گيرد. عوامل سوزش آور چشم مواردي از قبيل مصرف مواد شيميايي، صابون، استفاده از لنز آلوده و يا استفاده دائم از لنز را شامل مي‌شود.

عفونت مانند pinkeye مي‌تواند ويروس، باكتري و يا از نوع قارچي باشد. شما ممكن است به طور تصادفي چشم خود را بخارانيد و موجب سوزش چشم شويد. چشم شما مي‌تواند حتي هنگاميكه بيش از حد در معرض نور خورشيد قرار مي‌گيرد نيز بسوزد، شما ممكن است يك عفونت ويروسي و يا باكتريايي، سرماخوردگي يا آلرژي داشته باشيد كه باعث سوزش چشم شود و خشكي مزمن و ادواري چشم نيز ممكن است منجر به سوزش چشم شود.

هنگامي كه يك سوزش مزمن يا مكرر را تجربه مي‌كنيد و هيچ چيز به التيام آن كمك نمي‌كند، هنگامي كه دچار يك سوختگي با مواد شيميايي مي‌شويد و يا چشم شما قرمز مي‌شود و زماني كه چشم شما ترشحاتي را توليد كرده و يا خوني مي‌شود، بايد به پزشك مراجعه كنيد.

همچنين اگرمتوجه تغييراتي در بينايي خود شديد، اگر دچار درد غيرقابل تحمل شديد، هنگامي كه شما يك آلرژي سختي را تجربه مي‌كنيد، اگر به pinkeye مشكوك شده‌ايد،‌ اگر عوامل ژنتيكي مشكلات چشم مانند آب مرواريد و يا آب سياه داريد، اگر سوزش چشم شما همراه با سر درد، تب و يا ميگرن است و يا اگر مبتلا به ديابت هستيد بايد حتما به پزشك مراجعه كنيد.

تشخيص و درمان:
اگر چشمان شما به طور دوره‌اي يا دائم خشك مي‌شود شما مي‌توانيد از قطره و پماد به طور مرتب استفاده نماييد و مطمئن باشيد كه دارويي كه مصرف مي‌كنيد در تماس با لنز شما سازگاري داشته باشد و حتما قبل از شروع منظم و روتين استعمال آن به چشم پزشك مراجعه كنيد.

يك چشم پزشك مي‌تواند به طور دقيق آزمايشاتي را انجام دهد كه مشخص مي‌كند شما در خطر ابتلا به خشكي مزمن چشم هستيد و اين آزمايشات مي‌تواند نوع درمان مناسب با چشم شما را مشخص كنند.

تا جايي كه مي‌توانيد تماس خود را با مواد سوزش آور چشم كم كنيد، هنگامي كه در معرض نور خورشيد قرار مي‌گيرد از عينك آفتابي استفاده كنيد و يا هنگامي كه در آب كلردار مشغول شنا هستيد حتما از عينك‌هاي ايمني استفاده كنيد.

در هنگام كار با مواد شيميايي و مواد شوينده و سفيدكننده نيز بايد ازعينك‌هاي ايمني آزمايشگاهي استفاده كرد و نيز در هنگام شستشو مراقب باشيد كه صابون به داخل چشم نرود و از دست زدن و يا ماليدن چشم خودداري كنيد.

عمل گذاشتن لنز درچشم بايد توسط پزشك صورت گيرد،‌ لنزهاي آلوده مي‌توانند باعث عفونت‌هايي شوند كه موجب سوزش چشم مي‌شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران ، تاریخ انتشار 16 مرداد90، کدمطلب:905-4786-5،www.isna.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین