سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۹۱۷۱۶
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
تارنمای نیوزویک روز جمعه نوشت که بر اساس اسنادی که سیا به تازگی منتشر کرده است، ماموران این سازمان همزمان با ترور جان اف کندی رئیس جمهوری وقت آمریکا، در حال تدارک ترور فیدل کاسترو رهبر پیشین کوبا بوده اند.

شعارسال: سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا روز پنجشنبه 18 آبان ماهبیش از 13 هزار سند از تحقیقات پرونده ترور جان اف کندی را منتشر ساخت که در میان این اسناد، روش هایی که سیا برای ترور فیدل کاسترو رهبر وقت کوبا در پیش گرفته بود، نیز ذکر شده است.

این اسناد نشان می دهند که ماموران سیا در پاریس روز 22 نوامبر سال 1963 با یک کوبایی دیدار کردند تا کاسترو را با خودکار زهرآلود به قتل برساند. کندی رئیس جهوری وقت آمریکا همزمان با این دیدار با گلوله های تفنگ لی هاروی اسوالد در روز روشن در شهر دالاس ایالت تگزاس به قتل رسید.

سیا بارها و در جریان مناقشات کوبا و آمریکا (مانند بحران خلیج خوک ا و بحران موشکی) سعی کرده بود فیدل کاسترو را از میان بردارد و مایوی سمی و سیگار انفجاری از جمله روش های مد نظر سیا برای ترور وی بود. اسنادی نیز در ماه گذشته (اکتبر) منتشر شد که نشان می داد سیا حتی صدف دریایی بمب گذاری شده را برای ترور رهبر وقت کوبا در نظر گرفته بود.

برخی از مقام های آمریکایی با وجود تلاش های سیا برای قتل کاسترو، وی را پس از ترور کندی، به طراحی ترور این رئیس جمهوری دموکرات آمریکا متهم کردند. توماس مان (Thomas C. Mann) دستیار وقت وزارت امور خارجه آمریکا در امور کشورهای آمریکایی که بعدها سفیر واشنگتن در مکزیکوسیتی شد، گفته بود که 'به دلش افتاده' که کاسترو به اسوالد پول داده تا کندی را بکشد. این ادعا بی اساس بود ولی با این حال در مورد آن تحقیق شد.

مسئولان آمریکایی همچنین در زمینه این اتهام که اسوالد 6 هزار و 500 دلار (معادل 51 هزار و 621 دلار فعلی) از فردی در سفارت کوبا در مکزیکوسیتی دریافت کرده بود، تحقیق کردند و تا امروز مدرکی دال بر این مدعا به دست نیامده است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایرنا ، تاریخ انتشار: 19 آبان 1396 ، کدخبر: 82725234 ، www.irna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین