سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۹۱۸۷۷
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳
اخرین نسخه از اسناد ادعایی سیا که توسط یک اندیشکده نئومحافظه کار منتشر شده تا نشان دهد ایران و القاعده دارای پیوند با یکدیگر بوده اند نشانگر آن است که تندروها در درون دولت ترامپ دست بالا را پیدا کرده اند.

شعارسال: «شهیر شهید ثالث» تحلیلگر مسائل سیاسی ایران در مقاله ای تحلیلی با اشاره به این که سیا اخیرا با انتشار تقریبا ۴۷۰ هزار فایل ۳۲۱ گیگا بایتی از کتابخانه دیجیتالی اسامه بن لادن که از دستگاه های رایانه ای او در ابوت اباد پاکستان بدست آمده اند مدعی شده که ایران با القاعده در ارتباط بوده است. او معتقد است که این موضوع زمینه سازی ترامپ برای طرح بهانه به منظور اقدام علیه ایران است.

او می نویسد:«سیا مدعی شده این اسناد در ماه مه ۲۰۱۱ میلادی در جریان حمله نیروهای نظامی امریکایی علیه بن لادن که به کشته شدن او انجامید به دست آمده است. این چهارمین اسناد عمده درباره بن لادن است که از اولین سند منتشر شده در مه ۲۰۱۵ میلادی به این سو منتشر می شود. بخش مهمی از این اسناد ادعا می کنند که ایران و القاعده با یکدیگر در ارتباط بوده اند.

گزارشی ۱۹ صفحه ای با سرعت بسیار زیاد در فاصله اندکی از انتشار این فایل های عظیم از سوی بنیاد نئومحافظه کار موسوم به دفاع از دموکراسی و نشریه اینترنتی لانگ وار منتشر شدند. اما پرسش این است که چرا بنیاد دفاع از دموکراسی و مجله لانگ وار این اسناد را حتی پیش از علنی شدن کامل از سیا بدست آورده اند؟

چه چیزی سبب شده تا این اندیشکده و رسانه های نئومحافظه کار به صدها سند سیا دسترسی پیدا کنند و سیا چرا این اسناد را در اختیار آنان قرار داده است؟ واقعیت آن است که با استفاده از این اسناد ادعايي، سیا در تلاش در جهت نشان دادن ارتباط ایران با القاعده است تا گفته شود ایران حامی تروریسم دولتی براساس اسناد داخلی القاعده است.

گام بعدی چه خواهد بود؟ حمایت از تغییر رژیم در ایران مشابه آن چه در مورد عراق رخ داد. بنیاد دفاع از دموکراسی که در واشنگتن مستقر است مرکزی اختصاصی برای تغییر رژیم در ایران است و بر دولت امریکا برای رسیدن به هدف خود نفوذ دارد.

در نشستی در ۱۹ اکتبر در بنیاد دفاع از دموکراسی اچ آر مک مستر مشاور امنیت ملی امریکا گفت که من عاشق بنیاد دفاع از دموکراسی هستم و مهمان دیگر این جلسه مایک پمپئو مدیر سیا بود.

در این جلسه رییس بنیاد دفاع از دموکراسی در حضور پمپئو گفت:«هیچ چیز پنهانی وجود ندارد. من یک روزنامه نگار نیستم. من طرفدار این رییس هستم صادقانه می گویم من عاشق این مرد هستم». در آن جا رییس بنیاد از پمپئو درباره ارتباط ایران و القاعده پرسید و او پاسخ دارد فکر نمی کند این اطلاعات طبقه بندی شده باشد و اشکار است ایرانی ها در کنار القاعده بوده اند.

او گفت در چند روز آینده چندین سند در این باره منتشر می شوند. در گزارش ۱۹ صفحه ای این بنیاد آمده است که اعضای القاعده در اردوگاه های آموزشی حزب الله در لبنان به پول، اسلحه و اموزش نظامی برای حمله به منافع امریکا در عربستان سعودی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس دسترسی داشته اند.

واقعیت آن است که اندک اشنایی ای با پیچیدگی و تفاوت های مذهبی و روابط خصمانه میان افراط گرایان سنی و شیعیان در منطقه نشان می دهد که داستان آموزش کارکنان القاعده در اردوگاه های حزب الله بی پایه است.

این داستن یاداور این ادعا بود که گفته می شد اعضای القاعده توسط دیکتاتور سکولار عراق و ملی گرای متعصب یعنی صدام حسین اموزش دیده اند. داستان لانگ وار و بنیاد دفاع از دموکراسی پوشش رسانه ای گسترده ای پیدا کرد.

لازم به ذکر است که در انتشار مقالات در این باره تناقض هایی نیز دیده می شود. برای مثال، در مجله لانگ وار نوشته شده در ابتدا بین ایران و القاعده خصومت وجود داشته و القاعده حتی به مقام های ایرانی نامه نوشته و خواستار ازادی اعضای خانواده مقام های ارشد آن گروه شده است. در مقابل در اسناد دیگری گفته می شود که بن لادن برنامه هایی برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه داشته است که از دید او یک تهدید قلمداد شده است».

شهید ثالث اشاره می کند که این اسناد جعلی در حالی ادعای ارتباط ایران با القاعده را مطرح می کنند که در مه ۲۰۱۵ میلادی پیش از انتشار اولین اسناد جمع آوری شده از محل اختفای بن لادن سیمور هرش خبرنگار تحقیقی در گزارشی مفصل به نقل از منابع مطلع امریکایی نوشت که مقام های پاکستانی و سعودی و به بن لادن کمک می کردند.

این منابع امریکایی گفته اند که سعودی ها می ترسیدند که امریکا با فشار آوردن به پاکستان بن لادن را مجبور به صحبت درباره ارتباط سعودی ها با القاعده کنند. یک مقام سابق سیا معتقد است که حرکت های اخیر نشان می دهند که ترامپ رویه دولت بوش را دنبال می کند. او می خواهد یک کشور (ایران) را به تروریست ها ربط دهد تا مبنا و شرایط اجرای سیاست تغییر رژیم فراهم شود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری تحلیلی روزنو ، تاریخ انتشار: 20 آبان 1396 ، کدخبر: 291096 ، www.roozno.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین