سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۹۲۶۰۷
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲
دولت اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که به تصمیم دادگاه فدرال مبنی بر ممنوعیت جدایی این منطقه احترام می گذارد.

شعارسال:  دولت محلی اقلیم کردستان عراق اعلام کرد به تصمم دادگاه فدرال عراق مبنی بر ممنوعیت جدایی اقلیم احترام می گذارد.

در بیانیه اقلیم آمده است: «ما بر این باوریم که این تصمیم باید به عنوان بنیانی برای شروع گفتگوهای ملی فراگیر بین اربیل و بغداد جهت حل تمام اختلافات تبدیل شود».

دادگاه عالی فدرال عراق روز ششم نوامبر اعلام کرده بود که هیچ منطقه و استانی نمی تواند به طور یک جانبه جدا شود و به این ترتیب دست دولت مرکزی را برای ممانعت از عملی شدن اتفاقاتی همچون همه پرسی استقلال اقلیم کردستان باز گذاشت.

این حکم به موجب درخواست بغداد برای پایان نهادن به «تفسیر اشتباه» از قانون اساسی و «حفظ یکپارچگی عراق» ابلاغ شده است.

در بیانیه اقلیم آمده است: «همان طور که ما، در اقلیم کردستان، همواره بر یافتن راه حل هایی برای اختلافات میان مقامات فدرال و اقلیم کردستان از طریق قانون اساسی و ابزارهای قانونی تاکید کرده ایم، و بر پایه موضع شناخته شده ما که از تمام ابتکارات وارده، به ویژه ابتکارات آیت الله العظمی سیستانی، بزرگان عراقی و کشورهای دوست مردم عراق در رابطه با برخورد با اختلافات بر اساس قانون اساسی استقبال کرده ایم، به تفسیر دادگاه عالی فدرال از ماده نخست قانون اساسی عراق احترام می گذاریم».

عقب نشینی رسمی اقلیم کردستان از موضع جدایی طلبانه خود با چرخش مشابه رهبر استقلال طلبان کاتالونیا همزمان شده است. کارلس پوجدمونت روز گذشته در گفتگو با یک روزنامه بلژیکی اعلام کرده بود که می تواند گزینه دیگری را که جدایی طلبانه نباشد برای حل بحران سیاسی اسپانیا در نظر بگیرد.

همه پرسی های کردستان عراق و کاتالونیای اسپانیا که به فاصله یک هفته برگزار شدند با واکنش منفی گسترده ای از سوی کشورهای خارجی رو به رو شدند و عملا شکست آنها قابل پیش بینی بود.


شعارسال، بااندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری پارسینه، تاریخ انتشار 23 آبان 96، کد خبر 391792 : ،www.parsine.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین