سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۹۲۶۸۰
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲
سرعت رشد کند شد گرچه روند رو به رشد نقدینگی همچنان ادامه داشته و تا مرز ۱۳۹۰ هزار تریلیون پیش رفته اما از سرعت رشد آن تا پنج درصد کاسته شده است.

شعار سالگرچه روند رو به رشد نقدینگی همچنان ادامه داشته و تا مرز ۱۳۹۰ هزار تریلیون پیش رفته اما از سرعت رشد آن تا پنج درصد کاسته شده است.

 تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی از فعالیت مالی در شبکه بانکی منتشر کرده نشان می‌دهد که حجم نقدینگی در پایان شهریورماه به بیش از ۱۳۸۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. مقایسه میزان رشد نقدینگی طی دو سال گذشته بیانگر آن است که حجم نقدینگی در شهریورماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۳.۸ درصد افزایش دارد. در حالی که در شهریور ۱۳۹۵ نسبت به ماه مشابه در سال ۱۳۹۴ این رشد حدود ۲۸.۶ درصد گزارش شده بود. بر این اساس از سرعت رشد نقدینگی تا پنج درصد کاسته شده است.

اما مقایسه دوره شش ماهه در حجم نقدینگی نشان داد که سرعت رشد اندکی افزایش دارد. به گونه‌ای که در شهریورماه سال جاری نسبت به اسفند ۱۳۹۵ تا ۱۰.۹ درصد رشد داشته ولی در شهریور سال گذشته نسبت به اسفند ۱۳۹۴ این رشد ۱۰.۴ درصد گزارش شده بود.

نقدینگی ۱۳۹۰ هزار میلیارد تومانی در پایان نیمه نخست امسال در مقایسه با شهریورماه ۱۳۹۴ که ۸۷۲ هزار میلیارد تومان بود، بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش دارد. حجم نقدینگی در شهریور سال گذشته ۱۲۵۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده بود.

حجم نقدینگی را شبه پول که عمده آن را سپرده‌های بانکی تشکیل می‌دهد و همچنین پول در دست مردم شامل می‌شود. از این رقم حدود ۱۲۲۱ هزار میلیارد تومان متعلق به شبه پول است که در شهریورماه تا ۱۲ درصد نسبت به پایان سال قبل افزایش دارد و همچنین حدود ۱۶۸ هزار میلیارد تومان متعلق به پول بوده که رشدی نزدیک به ۳.۲ درصد دارد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبر ویژه، تاریخ انتشار 22 آبان 96، کدمطلب:13150، www.khabarevije.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین