سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۹۶۲۸۴
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴
در شرایطی که تحریم های گسترده از سوی آمریکا شامل حال ایران شده است، واردات مواد غذایی نظیر بذر ذرت، بذر جو، اسپرم گاو، تخم سبزیجات برای کشت، مکمل های غذایی، آنتی بیوتیک ها، گاو شیری مولد نژاد و ... از آمریکا آزاد است.

شعارسال: در شرایطی که سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور به سمت منع واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند پیشروی می کند، سیاست های کلان دولت در بحث اقتصاد مغایر با این مساله است.

در حالی در ۸ماهه نخست سال جاری تجارت خارجی کشور با افت صادرات و افزایش واردات همراه بوده که تراز تجاری در کانال منفی ۴میلیارد دلار تثبیت شده است.

بررسی آمار واردات نشان می دهد که طی 5 ماه گذشته در کنار واردات از کشورهایی نظیر چین، امارات و ... کالاهای خوراکی و غیر خوراکی از آمریکا نیز وارد کشور شده است.

اینجا جدول برخی از اقلام وارداتی در پنج ماهه گذشته که از آمریکا وارد شده اند را ببینید.

بررسی جدول واردات از آمریکا نشان می دهد که در شرایطی که کشور ما نیازمند برخی از قطعات هواپیمایی برای سرپا شدن هواپیماهای زمینگیر خود است، واردات ایران از آمریکا بیشتر مواد غذایی و دانه های بذر است.

در شرایطی که تحریم های گسترده از سوی آمریکا شامل حال ایران شده است، واردات مواد غذایی نظیر بذر ذرت، بذر جو، اسپرم گاو، تخم سبزیجات برای کشت، مکمل های غذایی، آنتی بیوتیک ها، گاو شیری مولد نژاد و ... از آمریکا آزاد است.

طی سال های گذشته بسیاری از کشورها وابستگی غذایی و بذری خود را به کشورهای توسعه یافته نظیر آمریکا کاهش داده یا به صفر رسانده اند اما ایران همچنان خود را به لحاظ غذایی به کشوری مانند آمریکا وابسته کرده است.

در حالی که واردات کالاهای مصرفی از آمریکا ممنوع شده است در لیست واردات مشاهده می‌شود که اقلام غیر ضروری بسیاری وجود دارد که واردات آنها از آمریکا برای کشور حیاتی نیست.

واردات خودروهای لوکس از آمریکا دیگر وارداتی است که نه تنها به نفع کشور نبوده بلکه در شرایطی که از سوی کشورهای غربی و اروپایی مورد تحریم واقع شده ایم، ارز زیادی از کشور برای کالاهای غیر ضروری خارج می شود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه اطلاع رسانی راه دانا ، تاریخ انتشار: 12 آذر 1396 ، کدخبر: 1248884 ، www.dana.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین