سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۹۶۴۸۰
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۵
محققان با تحقیقات خود نشان دادند سلول های بنیادی تزریق شده به چشم، جایگزین سلول های از دست رفته در چشم آسیب دیده می شوند.

شعار سال: نتایج دو مطالعه بالینی اولیه نشان می دهد که استفاده از سلول های بنیادی جنینی انسانی به عنوان درمانی برای شکل خشک تخریب ماکولا امکان پذیر است. به نظر می رسد که سلول های بنیادی تزریق شده به چشم، جایگزین سلول های از دست رفته در چشم آسیب دیده می شوند و اثر جانبی شدیدی نیز بر جای نمی گذارند.

در هر دو مطالعه صورت گرفته، محققان سلول های بنیادی جنینی را به سلول های پشتیبان شبکیه موسوم به سلول های اپی تلیالی رنگدانه دار شبکیه(RPE) تبدیل کردند و سپس آن ها را به بیمارانی که از شکل خشک تخریب ماکولای وابسته به سن(AMD) رنج می بردند تزریق کردند.

این بیماری را دلیل نابینایی بسیاری از افراد بالای ۵۵ سال می دانند که در حال حاضر درمان موثری برای آن نیست و تنها از مکمل های غذایی برای پشتیبانی از این وضعیت استفاده می شود.

در شبکیه سالم، سلول هایRPEعملکرد حفاظتی مانند تغذیه و یا مدیریت مواد زاید را برای گیرنده های نوری انجام می دهند. عملکرد نامناسب و یا تخریب سلول هایRPEبخشی از فرایندی است که منجر به از دست رفتن نابینایی در تخریب ماکولای وابسته به سن می شود.

سلول هایRPEمشتق از سلول های بنیادی جنینی انسانی که به زیر شبکیه تزریق شبکیه تزریق می شوند، طوری طراحی شده اند که سلول هایRPEآسیب دیده بیماران را حمایت کرده و یا جایگزین می کنند.

به عقیده کارشناسان طب بازساختی، تخریب ماکولا یکی از اولین بیماری هایی است که قابلیت درمان بوسیله سلول های بنیادی را دارد. زیرا کشت سلول هایRPE‌در مقادیر زیاد در آزمایشگاه بسیار راحت است. این سلول ها بسیار شبیه نمونه مشابه شان در چشم هستند و برای حمایت از گیرنده های نوری درون شبکیه، نیاز به شکل گیری ارتباطات عصبی ندارند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری اقتصادی ایران ، تاریخ انتشار 13 آذر 96، کدمطلب:999957، www.econews.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین