سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۹۶۹۱۱
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۹
چشم غالب خود را با این روش ساده پیدا کنید.

شعار سال: خیلی از مردم این نکته را نمی دانند، اما همان طور که یک دست شما از دیگری توانا تر است و به اصطلاح دست غالب شماست، یکی ازچشم هایتانهم چشم غالب می باشد. شاید بپرسید یعنی چی؟ خب اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم یعنی یکی از چشم هایتان بر دیگری غلبه دارد و مغزتان ترجیح می دهد اول ورودی های آن را دریافت کند. اگر چشم غالب خود را نمی شناسید نگران نباشید! پیدا کردن آن بسیار ساده است.

چطور بفهمیم کدام چشم غالب است؟

در حدود دو سوم از مردم، چشم راست غالب است و در حدود یک سوم هم چشم چپ. اقلیت کوچکی هم در این میان هستند که چشم غالب ندارند. چشم غالب با توجه به فاصله تا شی مورد نظر می تواند تغییر کند و ممکن است غلبه چشم در بعضی ها ضعیف و در برخی قوی باشد، اما به طور کلی و در موارد عملی هر کس فقط یک چشم غالب دارد که با این روش می توانید آن را پیدا کنید ( البته راه های مختلفی وجود دارد اما این ساده ترین راه است).

  • دست هایتان را کنار هم قرار دهید و در وسط آن ها یک سوراخ به شکل مثلث بسازید. البته این سوراخ می تواند گرد یا به هر شکل دیگری هم باشد، خیلی فرقی نمی کند.
  • از این سوراخ به چیزی که حداقل 3 متر با شما فاصله دارد نگاه کنید. باز هم مهم نیست که چه شی ای باشد، یکی از وسایل منزلتان یا هر چیز دیگری.
  • چشم چپتان را ببندید و با چشم راستتان از سوراخ نگاه کنید. حالا با چشم چپتان نگاه کنید و چشم راست را ببندید.
  • بلافاصله متوجه تغییر ایجاده شده می شوید. وقتی یکی از چشم هایتان باز است، شی مورد نظر از بین دستانتان دیده می شود، اما وقتی چشم دیگر را باز می کنید دیگر اثری از شی نیست! آن چشمی که وقتی باز است می توانید شی را بین دستانتان ببینید، چشم غالب شماست. اگر این آزمایش را با شی های گوناگون در فاصله های مختلف هم امتحان کنید، نتیجه باید یکسان باشد.

با این روش می توانید به راحتی چشم غالب خود را پیدا کنید. شاید این مساله در زندگی روزمره تان کاربردی نداشته باشد، اما بی اهمیت هم نیست.

به همین سادگی؟ بله، به همین سادگی!

روش بالا آزمایش مایلز (Miles) نام دارد. روش های دیگری هم برای تشخیص چشم غالب وجود دارند، اما به نظر می رسد که زیادی قضیه را پیچیده کرده اند. مثلا روش دلمن (Dolman) همین کار را می کند، اما باید از یک کارت سوراخ دار استفاده کنید. در مدل پورتا (Porta) هم باید بازویتان را دراز کنید و یک شی دور را در نظر بگیرید. شست در راستای شی قرار می گیرد و مثل روش مایلز باید به نوبت چشم ها را ببندید و باز کنید تا چشم غالب را پیدا کنید.

در ساختنی بخوانید :خمیازه واگیر دارد، مگر اینکه روان آزار باشید!

چرا پیدا کردن چشم غالب اهمیت دارد؟

می دانیم که چه سوالی ذهنتان را مشغول کرده: من تمام عمر بدون این که بدانم چپ چشم هستم یا راست چشم زندگی کرده ام، اصلا دانستن این موضوع به چه دردی می خورد؟ خب، به احتمال زیاد این قضیه به درد شما نمی خورد، اما اهمیت دارد.
در دید طبیعی، اثری به نام اثر اختلاف دید وجود دارد. ما دو چشم داریم، بنا براین جا به جایی و تفاوتی درمکان ظاهری یک شی که با دو خط دید از دو چشمان ما مشاهده می شود به وجود می آید. وقتی این اتفاق می افتد،مغزتانبه چشم غالب اولویت می دهد. این مساله در تمرینات تیر اندازی با کمان، دارت و تیر اندازی با اسلحه اهمیت ویژه ای دارد. بله، اگر فکر می کردید که هنگام تیر اندازی با کمان باید از دست غالبتان استفاده کنید، اشتباه می کردید! بلکه باید از چشم غالبتان استفاده کنید. یعنی مثلا اگر راست دست هستید و چشم چپتان غالب است، باید با دست چپتان تیر اندازی کنید.
دانستن این که کدام چشم غالب است در پیش بینی رضایت بیمار از نتایج تعدادی از عمل های جراحی چشم مثل جراحی آب مروارید، جراحی انکساری، لیزر چشم و حتی تجویزلنز تماسی، عامل مهمی به شمار می رود.
زمانی فرضیه ای وجود داشت که بیان می کرد داشتن "غلبه ضربدری” ( یعنی چپ دست و راست چشم یا برعکس) برای ورزش هایی مثل بیس بال و بسکتبال یک امتیاز به شمار می رود. اما بعد ها چندین تحقیق این فرضیه را رد کردند.
جالب است بدانید که می توانید چشم غالب خود را تغییر دهید؛ یعنی چشمی که الان غالب نیست را با تمرین به چشم غالب تبدیل کنید. ساده ترین روش برای انجام این کار این است که روی چشم غالبتان چشمبند بزنید. لازم نیست که چشمتان را کاملا بپوشانید، فقط این کار را می کنید که چشم دیگر را مجبور کنید در جایگاه چشم غالب قرار گیرد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت ساختنی ، تاریخ انتشار 13 آذر 94، کدمطلب:24295، www.saakhtani.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین