سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۹۷۶۷۴
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷
در حالی ‌که تصمیم اخیر دونالد ترامپ در راستای شناسایی قدس به ‌عنوان پایتخت رژیم اسرائیل، همچنان بحث‌ها و جدل‌های فراوانی را در سطح بین‌المللی برانگیخته و واکنش‌های شدیدی را علیه کاخ سفید در میان همه کشورها و در شورای امنیت سازمان ملل متحد شکل داده است، نهادهای اطلاعاتی آمریکا، اکنون برای باز کردن یک مفر جدید، ادعا کرده‌اند که ایران از طریق کره شمالی و مخفیانه به سه کلاهک هسته‌ای دست پیدا کرده است.

شعارسال: این موضوع را وب‌سایت تحلیلی «اوراسیا ریویو» بیان کرده است. این وب‌سایت با اشاره به برخی گمانه‌زنی‌های نهادهای آمریکایی و اسرائیلی در خصوص ارتباطات مخفی میان ایران و کره شمالی، موضوعات جالب‌توجهی را مدعی شده است. از جمله آن‌که نهادهای اطلاعاتی آمریکا و منابع اطلاعاتی سنا، عنوان کرده‌اند که تصاویر و صداهای ضبط‌شده‌ای از مقامات دفاعی ایران ‌ـ که برای یک هفته در پیونگ‌یانگ بوده‌اند ـ در اختیار دارند که این دیدار مشکوک به روابط دوطرفه برای پیشبرد فنّاوری هسته‌ای بوده است.

این مسأله به گفته این وب‌سایت، منجر به نگرانی آمریکا از این بابت شده که ایران اکنون به دنبال ساخت سلاح اتمی نه در ایران، بلکه در خاک کره شمالی است.

اما مهم‌ترین نکته‌ای که این وب‌سایت به آن پرداخته، موضوع ادعای انتقال سه کلاهک هسته‌ای به‌ علاوه یک بمب میکروبی از کره شمالی به ایران است. به ادعای این وب‌سایت، این سه کلاهک هسته‌ای در بهار 2017 تحت تدابیر شدید امنیتی از فرودگاه بین‌المللی پیونگ‌یانگ و از طریق 4 مسیر پروازی از خط هوایی Air Koryo کره شمالی و ایران ایر به بندر ولادیوستوک روسیه و از آنجا از طریق خط هوایی Aeroflot از آسمان چین ایران منتقل شده است. این وب‌سایت مدعی شده که هنوز از این مسأله که دولت روسیه در جریان این نقل‌وانتقال بوده یا نه اطلاعاتی در دست نیست.

این وب‌سایت ادامه داده است، بعد از این نقل‌وانتقال سه کلاهک هسته‌ای، گزارش‌های مستند و متعددی از دیدارهای سطح بالا میان دو کشور برای تعمیق همکاری‌های نظامی و گسترش این همکاری‌ها به دست داده‌ شده است.

این وب‌سایت در همین راستا به شهادت و سخنرانی دانیل کوتز، یکی از مقامات سرویس اطلاعات ملی آمریکا در یکم می 2017 در مقابل اعضای کنگره آمریکا اشاره می‌کند که طی آن وی بیان کرده بود، صادرات اقلام مربوط به موشک‌های بالستیک از کره شمالی به‌ سوی ایران و تلاش کره شمالی برای همکاری در ساخت رآکتور هسته‌ای در سوریه، نشانی از تلاش‌های پیونگ‌یانگ برای ترویج فنّاوری‌های مخرب است.

جالب‌تر از همه آنکه این وب‌سایت به نقل از شانزده منبع اطلاعاتی آمریکا بیان کرده است که مقاماتی از ایران برای دیدن همه شش آزمایش هسته‌ای کره شمالی از نزدیک روانه این کشور شده‌اند! همچنین به نقل از همین منابع بیان کرده که تعدادی از تکنسین‌های بالستیک ایران در اواخر 2016 روانه کره شمالی شده‌اند تا به این کشور برای ساخت یک بوستر 80 تنی برای موشک بالستیک به کره شمالی کمک کنند.

ادعاهای این وب‌سایت به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا به همین موارد ختم نمی‌شود و مسائل دیگری همچون حضور مقامات کره شمالی در ایران برای مراسم تحلیف روحانی و مذاکره بر سر قراردادهای تکنولوژیک و علمی با ایران و عقد قراردادی در سال 2012 و در حین دیدار کیم یونگ نام فرد شماره دو کره شمالی از ایران برای اجلاس جنبش عدم تعهد، را به میان آورده است.

اما همه این ادعاها به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا بیان ‌شده که نام و مستندی از آن‌ها به میان نیامده است. به‌ خوبی می‌توان حدس زد که تلاش‌های فرانکلین لمب، نویسنده این گزارش در اوراسیا ریویو که خود سابقاً از اعضای کمیته قضایی کنگره آمریکا بوده، در راستای خطی است که به تازگی مقامات دولت آمریکا برای فشار بر ایران و متهم کردن ایران به نقض برجام به شکل زیرزمینی در آن حرکت می‌کنند.

به ‌ویژه این موضوع زمانی بهتر درک می‌شود که متوجه فشاری که اکنون جامعه بین‌المللی بر آمریکا بر سر موضوع قدس وارد کرده است، باشیم و تأثیر محکومیت تلاش‌های آمریکا برای شناسایی قدس به ‌عنوان پایتخت رژیم اسرائیل را از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد دریابیم. در چنین شرایطی آنچه رویه کاخ سفید پیش ‌از این نشان داده، به ‌خوبی مطرح کردن جنبه جدیدی از توهمات و خیال‌بافی «نهادهای اطلاعاتی» آمریکا علیه ایران و برنامه هسته‌ای ایران را توجیه می‌کند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تابناک، تاریخ انتشار19 آذر 96، کد خبر: 753949، www.tabnak.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین